Nya professorer
Forskning på bananflugan avslöjar tillväxt av cancerceller

Namn: Ruth Palmer
Ruth Palmers vetenskapliga mål är att förstå hur proteinet anaplastisk lymfom kinas (ALK) regleras och vilken dess normala funktion är.
I början av 2000-talet identifierade Ruth Palmer ALK-proteinet hos bananflugan (Drosophila melanogaster) som tillsammans med dess aktiveringsprotein Jelly Belly (Jeb) är absolut nödvändiga och livsviktiga för flugans mag- och tarmkanals bildande.
Det är känt att hos en människa felaktigt fungerande ALK-protein kan leda till vissa typer av cancer, t.ex. nervtumörer hos barn och vissa typer av lungcancer.
ALK är en receptor, som har till funktion att fånga upp och vidarebefordra signaler t.ex. i en nervcellsomgivning, och fungerar därför bra för medicinbaserad terapi.
Idag finns det en blockerarmedicin som avväpnar ALK-kinasets förmåga att vara aktiv och den har visat sig vara effektiv vid behandling av vissa lungcancerpatienter.
Ruth Palmers forskning utforskar den relativt enkla bananflugan, vilken är en komplett organism för att identifiera reglerande nyckelkomponenter och för att visa ALK:s naturliga funktion.
Fakta om Ruth Palmer
Ruth Palmer föddes 1970 i Kilmarnock, Skottland. Hon är utbildad biokemist vid Dundee University, disputerade 1996 vid Cancer Research UK, London, och var HFSP-doktor vid Salk Institute, San Diego, USA. Vid Umeå universitet har Palmer byggt upp sin forskargrupp.
Hon har erhållit Cancerfondens högre cancerforskartjänst, utnämnts till EMBO Young Investigator och mottagit The Svedberg Prize av Svenska föreningen för biokemi och molekylärbiologi (SFBM) och fått Eric K. Fernströms pris till yngre särskilt lovande forskare.
Hon är medlem av flera internationella vetenskapliga organisationskommittéer för konferenser och vetenskapliga tidskrifter, samt granskare av anslagsgivare och tidskrifter.
Sedan den 15 december 2010 är Ruth Palmer professor i molekylär genetik.