Intervju
Fritiden fulltecknad för framgångsrik forskare

Namn: Sofia Lundberg
Sofia Lundberg tänkte bli samhällsplanerare när hon började på Förvaltningslinjen vid Umeå universitet, men istället blev hennes huvudämne nationalekonomi. Idag är hon filosofie doktor i ämnet med flera spännande forskningsprojekt igång och hon är dessutom en av dem som tilldelats karriärbidraget. Även vid sidan av arbetet lever hon ett aktivt liv och gör gärna skidresor med hela familjen eller läser en god bok.
Det var Sofias intresse för samhällsfrågor som 1988 fick henne att börja på Förvaltningslinjen, det som idag kallas Politices kandidatprogrammet.
– I nationalekonomi hade jag en fantastiskt lärare som väckte intresse, entusiasmerade och engagerade och det är tack vare det jag hamnade här, säger hon.
Efter grundutbildningen fanns tankar på forskarutbildning, men Sofia valde istället att börja jobba.
– Jag ville prova på något annat eftersom jag hade gått direkt från gymnasiet till universitetet.
Hon hamnade då på Statens löne- och pensionsverk i hemstaden Sundsvall. Efter ett år där sökte hon till forskarutbildning i Umeå och kom in. Förutom två vändor till Berkeley som doktorand respektive Visiting scholar har Sofia sedan dess stannat i Umeå.
– Jag trivs bra här, det är ett aktivt val att vara kvar, säger hon.
Fick en dotter
Under doktorandtiden fick Sofia sin dotter, vilket hon tycker var en fördel.
– Jag började värdesätta tid mycket högre och har blivit mer effektiv efter det, säger Sofia, som sedan fick sin son som relativt nydisputerad.
Även Sofias man Johan är verksam inom universitetet. Han forskar och är anställd på Cerum, vilket Sofia också var mellan 2001 och 2008 då hon började på Nationalekonomi. Det kan vara lite av ett pussel att få vardagen att gå ihop, men tack vare att de båda har flexibla arbetstider går det bra.
– Flexibiliteten i jobbet gör att forskarkarriären är fullt förenlig med att ha barn. Baksidan är att arbete och fritid lätt flyter ihop när man tar med sig arbetet hem, och det är sällan man bara jobbar åtta timmar om dagen.
Golf
Sofia uppskattar de lediga stunderna då hon kan ägna sig åt sina intressen.
– Jag gillar att umgås med vänner och försöker röra på mig, säger hon.
Hela familjen; Sofia, Johan, deras idag nioåriga dotter och sexårige son, åker slalom och gör gärna resor till Hemavan.
– Det är ett perfekt ställe när man har barn i den ålder vi har, där finns något för alla.
Golf är också ett stort intresse för Sofia som tidigare har spelat på svenska damtouren för Sundsvalls GK och har ett imponerande hcp 5.
– Jag försöker höja mig, men nu är det viktigare att försöka skapa en positiv känsla hos barnen inför golfen, säger hon.
– Det är en idrott där man verkligen kan ha roligt tillsammans som familj!
Att läsa är ett annat stort intresse för Sofia som är med i en bokcirkel sedan 2002.
– Vi är ett gäng tjejer som träffas över en middag var sjätte vecka och diskuterar en bok alla har läst. Det är jättekul!
En klar favorit genom åren är Molnfri bombnatt av Vibeke Olsson.
– Den handlar om en kvinna som under andra världskriget blir kär i en man som mer eller mindre ofrivilligt dras in i tyska armén. Det var intressant att läsa om människan bakom ett sådant öde!
Offentlig upphandling
En stor del av Sofias liv är trots allt arbetet. Hennes forskningsområde är offentlig upphandling och hon har tillsammans med andra forskare vid Örebro och Uppsala universitet samt Handels i Stockholm nyligen dragit in nya medel till två projekt.
– Det känns jätteroligt, säger Sofia.
Båda projekten är treåriga och under tiden dessa pågår, kommer Sofia att initiera fler forskningsprojekt.
– Man får hela tiden nya idéer, säger hon.
Som exempel på ett sådant nämner hon att titta närmare på miljöhänsyn i offentlig upphandling:
– Det är superintressant och ligger i tiden, så det skulle jag vilja ha tid och pengar till så småningom.
Sofia känner sig hemma i den akademiska världen, men en förutsättning för det är att hon emellanåt kan integrera med andra myndigheter eller näringslivet. Hon har uppdrag och projekt utanför universitetets väggar, och sitter bland annat med i rådet för konkurrensfrågor vid Konkurrensverket och är ekonomisk expert vid Länsrätten i Stockholms län.
– Det är otroligt stimulerande och inspirerande. Det tar tid från övrigt arbete, men det ger också mycket tillbaka!
Text: Anja Hansen
Bild: Mattias Pettersson
Filmad Vetenskapslunch
Se filmen från Sofia Lundgrens föredrag på Kafé Station 11 mars 2010 Bästa kvalitet – privat eller offentlig äldreomsorg