JavaScript is turned off in your web browser. Turn it on to take full advantage of this site, then refresh the page. Valborg på campus för sjätte gången 2011 - Umeå universitet

Valborg på campus för sjätte gången 2011

Med sång, musik, diktläsning och eldslukning firade drygt 7 000 Umeåbor valborgsmässoafton 2011 på campus vid Umeå universitet. Det är sjätte året i rad man firar Valborg på campus.

En anledning till att det lockas så mycket folk till Valborg på campus kan vara att evenemanget har blivit en tradition för många studenter och Umeåbor. En annan anledning kan vara att man har ett så brett programutbud. Besökarna bjuds på underhållning av olika slag, bland annat körsång, vårtal, barnaktiviteter, sång, marknad och musik.


– En överraskning för i år var att två fallskärmshoppare hoppade från ett flygplan och tände brasan med hjälp av facklor. Ingen visste att brasan skulle tändas på det viset så därför blev besökarna glatt överraskade, förklarar Fredrik Andrén, projektledare för Valborg på campus.

Vissa barn och ungdomar som såg de två fallskärmshopparna som flög som fjärilar blev häpna och pekade ivrigt mot himlen. En del av barnen hade kanske aldrig sett en fallskärmshoppare.


Några veckor före valborg hade man arrangerat en dikttävling för alla. Det kom in ett tiotal bidrag. En jury valde sedan ut en vinnare. Vinnaren presenterades på valborgsmässafton. Hon fick blommor och ett presentkort på 2 000 kronor.

Ingen Valborg på campus är komplett utan en egen kör. Valborgskören 
sjöng på en scen av is och snö. Brasans lågor dansade till musiken och vinden bar med sig barnens lekfullhet och glädje, sång, musik och vårens doft över hela staden.


Text: Reza Yazdani


Sidansvarig: Ejvår Falck
2012-04-04

Relaterad information

Valborg på campus

Se filmen från Valborg på campus 2010