Till umu.se

Pressmeddelanden från Umeå universitet

Miljonstöd till genusforskning vid Umeå universitet

[2012-09-27] Det största av fyra projektbidrag för genusforskning som Vetenskapsrådet delar ut 2012 tillfaller ett projekt vid Umeå universitet.

Katarina Hamberg, professor i allmänmedicin vid institutionen för folkhälsa och klinisk medicin, får sammanlagt när 3,8 miljoner från Vetenskapsrådet i bidrag 2013-2015 för projektet Könsskillnad vid behandling med djup hjärnstimulering vid Parkinsons sjukdom - olika behov eller bias? Genusstudier av attityder, överväganden och erfarenheter hos patienter och personal.

Totalt inkom 15 ansökningar till Vetenskapsrådet, varav fyra beviljades anslag. Det överlägset största projektanslaget tillfaller Katarina Hambergs projekt. Hennes projektanslag på närmare 3,8 miljoner kronor motsvarar nästan en tredjedel av de totalt tolv miljoner kronor som Vetenskapsrådet beviljat.

Utlysningen "Projektbidrag - Genusforskning inom medicinens teknik" är en särskild satsning för att stimulera genusforskning inom området medicinens teknik. Medicinens teknik innefattar här högteknologiska processer, ingrepp eller instrument likaväl som mer vardagliga tekniska apparater eller hjälpmedel inom hälso- och sjukvård. Utlysningen avser genusforskningsprojekt om teknikens konsekvenser, tillgänglighet, innebörd eller betydelse för olika målgrupper.

För ytterligare information, kontakta gärna:

Katarina Hamberg, professor i allmänmedicin vid institutionen för folkhälsa och klinisk medicin
Mobil 070-218 64 17
E-post katarina.hamberg@fammed.umu.se

Redaktör: Karin Wikman

Adress till nyheten:
http://www.umu.se/nyhet//.cid198648


  Utskriftsversion

Sidansvarig: Karin Wikman
2012-09-27

Pressinformation

Pressansvarig

Karin Wikman
090-786 50 89
070-610 08 05
karin.wikman@adm.umu.se

Humaniora

Per Melander
090-786 93 79
per.melander@adm.umu.se

Samhällsvetenskap

Eva Stoianov
090-786 62 28
072-202 14 37
eva.stoianov@adm.umu.se

Teknik-naturvetenskap

Ingrid Söderbergh
090-786 60 24
070-604 03 34
ingrid.soderbergh@adm.umu.se

Medicin

Mattias Grundström Mitz
090-786 64 65
mattias.grundstrom.mitz@adm.umu.se

Utbildningsvetenskap

Marie Oskarsson
090-786 69 47
marie.oskarsson@umu.se

Prenumerera på nyheter i RSS-format

Nyheter från Umeå universitet – om forskning, utbildning, samverkan, för alumner etc – finns också som RSS-flöden:RSS-länkar