Till umu.se

Pressmeddelanden från Umeå universitet

Umesamiska populär sommarkurs

[2011-06-14] Hela 60 personer har sökt sommarkursen i praktisk umesamiska som ges av Umeå universitet i Lycksele. Till kursen kommer ett flertal kringarrangemang att ordnas tillsammans med Lycksele sameförening, Gammplatsen och skogsmuseet.

Det är första gången kursen ges i Lycksele.
– Det är väldigt roligt att så många har sökt kursen, säger Anna Norberg, områdeschef för region inland vid enheten för näringsliv och samhälle.

Sedan 1632 har Lycksele varit ett centrum för samisk utbildning, i och med Skytteanska skolans etablering.

– Lycksele är absolut rätt studieort för praktisk umesamiska, den samiska traditionen har funnits i området sedan många tusen år tillbaka och har varit en naturlig samlingsplats för den samiska befolkningen, säger Mikael Jakobsson ordförande i Lycksele Sameförening.

Umesamiska följer Umeälvens delta och talas av ett fåtal personer. Henrik Barruk som är lärare för kursen är en av de få som kan språket till fullo. Han tilldelades 2008 det nordiska samiska språkpriset Gollegiella för de insatser som han har gjort för umesamiskan.

Sommarkursen läses på halvfart under veckorna 24 till 33 och ges vid Umeå universitet i Lycksele.

Läs mer om kursen praktisk umesamiska

För mer information kontakta:
Anna Norberg, områdeschef Umeå universitet i Lycksele
E-post: Anna.norberg@adm.umu.se
Tel: 0950-162 72

Henrik Barruk, lärare umesamiska
E-post: Henrik.barruk@storuman.se

Redaktör: Carina Dahlberg
Tel: 070-621 33 68

Adress till nyheten:
http://www.umu.se/nyhet//.cid162966


  Utskriftsversion

Sidansvarig: Karin Wikman
2011-06-14

Pressinformation

Pressansvarig

Karin Wikman
090-786 50 89
070-610 08 05
karin.wikman@adm.umu.se

Humaniora

Per Melander
090-786 93 79
per.melander@adm.umu.se

Samhällsvetenskap

Eva Stoianov
090-786 62 28
072-202 14 37
eva.stoianov@adm.umu.se

Teknik-naturvetenskap

Ingrid Söderbergh
090-786 60 24
070-604 03 34
ingrid.soderbergh@adm.umu.se

Medicin

Mattias Grundström Mitz
090-786 64 65
mattias.grundstrom.mitz@adm.umu.se

Utbildningsvetenskap

Marie Oskarsson
090-786 69 47
marie.oskarsson@umu.se

Prenumerera på nyheter i RSS-format

Nyheter från Umeå universitet – om forskning, utbildning, samverkan, för alumner etc – finns också som RSS-flöden:RSS-länkar