Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Pedagogik

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet, Mediagränd 14, Beteendevetarhuset
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Hus Y, Beteendevetarhuset

Tel:

+46 90 786 50 00

Webbsida:

http://www.pedag.umu.se

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Simon Wolming

Biträdande prefekt

Jörgen From

Johanna Olsson

Studierektor

Elinor Adenling

Mårten Almerud

Studievägledare

Helen Andersson

Jenny Dufweke

Camilla Jonsson

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Adenling, Elinor

Universitetslektor

+46 90 786 69 12

elinor.adenling@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Aggestål, Anna

Doktorand

+46 90 786 56 77

anna.aggestal@umu.se

E-post

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 56 77

anna.aggestal@umu.se

E-post

Almerud, Mårten

Universitetsadjunkt

+46 90 786 64 68

marten.almerud@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Andersson, Helen

Studievägledare

+46 90 786 62 11

helen.i.andersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Backman, Jarl

Professor emeritus

jarl.backman@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bek, Anders

Universitetslektor

+46 90 786 66 27

anders.bek@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berge, Britt-Marie

Övrig/annan befattning

+46 90 786 61 21

britt-marie.berge@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Biström, Barbro

Universitetsadjunkt

+46 90 786 51 53

barbro.bistrom@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bäck, Thomas

Universitetsadjunkt

+46 90 786 79 09

thomas.back@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Daunfeldt, Björn

Systemadministratör

+46 90 786 80 76

bjorn.daunfeldt@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Deschamps, Thierry

Övrig/annan befattning

thierry.deschamps@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Diehl, Monika

Doktorand

+46 90 786 55 87

monika.diehl@umu.se

E-post

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 55 87

monika.diehl@umu.se

E-post

Dufweke, Jenny

Studievägledare

+46 90 786 68 22

jenny.dufweke@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eliasson, Inger

Universitetslektor

+46 90 786 79 12

inger.eliasson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Englund, Claire

Doktorand

+46 90 786 74 37

claire.englund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson-Moström, Inga-Britt

Assistent

+46 90 786 61 16

inga-britt.eriksson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fahlen, Josef

Universitetslektor

+46 90 786 55 38

josef.fahlen@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Falk-Lundqvist, Åsa

Universitetslektor

+46 90 786 65 14

+46 70 380 65 14

asa.falk-lundqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ferry, Magnus

Universitetsadjunkt

+46 90 786 53 09

magnus.ferry@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Frohm, Anna

It-pedagog

+46 90 786 74 68

anna.frohm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


From, Jörgen

Universitetslektor

+46 90 786 65 10

+46 70 652 63 83

jorgen.from@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gu, Limin

Universitetslektor

+46 90 786 62 07

limin.gu@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Haake, Ulrika

Universitetslektor

+46 90 786 96 21

ulrika.haake@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hallberg, Per-Gunnar

Övrig/annan befattning

+46 90 786 99 26

per-gunnar.hallberg@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedman, Anders

Universitetslektor

+46 90 786 74 78

anders.hedman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hellgren, Helena

Universitetsadjunkt

+46 90 786 78 95

helena.hellgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmgren, Carina

Universitetslektor

+46 90 786 74 81

carina.holmgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmgren, Robert

Doktorand

+46 90 786 67 48

robert.holmgren@umu.se

E-post

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 67 48

robert.holmgren@umu.se

E-post

Holmgren, Tomas

It-pedagog

+46 90 786 77 46

tomas.holmgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmlund, Kerstin

Professor

+46 90 786 64 37

kerstin.holmlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hult, Agneta

Universitetslektor

+46 90 786 57 06

agneta.hult@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Håkansson Lindqvist, Marcia

Doktorand

+46 90 786 61 06

marcia.lindqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Häll, Lars O

It-pedagog

+46 90 786 78 16

lars.hall@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ineland, Jens

Universitetslektor

+46 90 786 68 40

jens.ineland@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Isling Poromaa, Pär

Doktorand

+46 90 786 98 23

par.isling-poromaa@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jessen, Anna

Doktorand

+46 90 786 64 20

anna.jessen@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Annika

Universitetslektor

annika.johansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Magnus

Systemadministratör

+46 90 786 60 25

magnus.johansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johnson, Linda

Samordnare, administrativ

+46 90 786 55 04

linda.johnson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jonsson, Camilla

Studievägledare

+46 90 786 61 19

camilla.jonsson@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlefors, Eva

Administratör, studie

+46 90 786 95 10

eva.karlefors@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlefors, Inger

Övrig/annan befattning

+46 90 786 64 32

inger.karlefors@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karp, Staffan

Universitetslektor

+46 90 786 61 18

+46 70 325 61 18

staffan.karp@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kristoffersson, Margaretha

Övrig/annan befattning

+46 90 786 78 05

margaretha.kristoffersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Leffler, Eva

Universitetslektor

+46 90 786 64 41

eva.leffler@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Liljeholm-Bång, Maria

Universitetsadjunkt

+46 90 786 51 76

maria.liljeholm-bang@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Liljeström, Monica

Universitetslektor

+46 90 786 69 77

monica.liljestrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindberg, Ola

Universitetslektor

+46 90 786 68 67

ola.lindberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Carina

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 90

carina.lindgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Joakim

Universitetslektor

+46 90 786 64 47

joakim.lindgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindmark, Torbjörn

Universitetslektor

+46 90 786 98 10

torbjorn.lindmark@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindster Norberg, Eva-Lena

Doktorand

eva.lena.lindster.norberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Gunnar

Universitetsadjunkt

+46 90 786 65 73

gunnar.lindstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundberg, Johan

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 22

m.johan.lundberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Löfgren, Kent

Universitetslektor

+46 90 786 74 21

kent.lofgren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Löfqvist, Åsa

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 78 04

asa.lofqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mahieu, Ron

Universitetslektor

+46 90 786 70 06

+46 73 058 01 52

ron.mahieu@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mannberg, Jan

Universitetslektor

+46 90 786 67 36

jan.mannberg@pedag.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Martinsson Niva, Malin

Doktorand

manman95@student.umu.se

E-post


Mollwing, Jonas

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 62 52

jonas.mollwing@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Moritz, Monica

It-pedagog

+46 90 786 64 34

monica.moritz@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Ingrid

Övrig/annan befattning

+46 90 13 94 89

ingrid.nilsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Norberg, Katarina

Universitetslektor

+46 70 216 43 32

katarina.norberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyroos, Mikaela

Universitetslektor (tjänstledig)

+46 90 786 51 81

mikaela.nyroos@umu.se

E-post

Forskarassistent

+46 90 786 51 81

mikaela.nyroos@umu.se

E-post

Nyström, Carl-Arne

Universitetsadjunkt

+46 90 786 64 56

+46 73 055 29 79

carl-arne.nystrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Näsström, Gunilla

Universitetslektor

+46 90 786 52 98

gunilla.nasstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olofsson, Anders D

Universitetslektor

+46 90 786 78 09

anders.d.olofsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olovsson, Tord Göran

Doktorand

+46 90 786 62 90

tordgoran.olovsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olsson, Johanna

Universitetsadjunkt

+46 90 786 74 91

johanna.olsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Paulin, Hanna

Universitetsadjunkt

+46 90 786 64 66

hanna.paulin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pennlert, Lars-Åke

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 07

lars-ake.pennlert@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Fanny

Doktorand

+46 90 786 99 26

fanny.pettersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Gerd

Doktorand

gerd.pettersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Renström, Anna

Universitetsadjunkt

+46 90 786 64 44

anna.renstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Roos, Bertil

Universitetslektor

+46 90 786 95 29

bertil.roos@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Råde, Anders

Universitetsadjunkt

+46 90 786 76 09

anders.rade@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sahlén, Ulrika

Administratör, institution

+46 90 786 52 91

ulrika.sahlen@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Salonen, Seppo

Tekniker

+46 90 786 61 20

seppo.salonen@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sanden, Daniel

Administratör, ekonomi

+46 90 786 77 05

daniel.sanden@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Silfver, Ann-Louise

Universitetslektor

+46 90 786 52 97

ann-louise.silfver@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sjöberg, David

Doktorand

+46 90 786 79 34

david.sjoberg@umu.se

E-post

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 79 34

david.sjoberg@umu.se

E-post

Smeds, Ann-Marie

Administratör, studie

+46 90 786 62 06

ann-marie.smeds@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sparrhoff, Gun

Universitetslektor

+46 90 786 67 68

gun.sparrhoff@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenling, Cecilia

Doktorand

+46 90 786 65 01

cecilia.stenling@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stödberg, Ulf

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

+46 90 786 61 22

ulf.stodberg@umu.se

E-post

Doktorand

+46 90 786 61 22

ulf.stodberg@umu.se

E-post

Sällström, Anette

Studievägledare (tjänstledig)

+46 90 786 68 22

anette.sallstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Söderberg, Karin

Universitetsadjunkt

+46 90 786 56 76

karin.soderberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Söderström, Tor

Professor

+46 70 212 90 88

tor.soderstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Takala, Marjatta

Professor, gäst

marjatta.takala@pedag.umu.se

E-post


Tegström, Anna

Övrig/annan befattning

+46 90 786 62 52

anna.tegstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Weinehall, Katarina

Universitetslektor

+46 90 786 69 37

katarina.weinehall@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wickman, Kim

Universitetslektor

+46 90 786 93 25

kim.wickman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Widding, Göran

Universitetslektor

+46 90 786 93 32

goran.widding@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Widding, Ulrika

Universitetslektor

+46 90 786 78 17

ulrika.widding@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Widing, Mats

Universitetsadjunkt

+46 90 786 57 04

mats.widing@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wikström, Ulrika

Administratör, ekonomi

+46 90 786 68 10

ulrika.wikstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wolming, Simon

Universitetslektor

+46 90 786 53 02

+46 76 824 74 78

simon.wolming@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åström, Peter

Universitetslektor

+46 90 786 63 91

peter.astrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Österlind, Malin

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 64 30

malin.osterlind@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync



Sidansvarig: Anna Frohm
2008-11-06

Utskriftsversion