Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Farmakologi och klinisk neurovetenskap

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Byggnad 6B, 6H och 10, NUS

Fax:

+46 90 785 27 52

Webbsida:

http://www.neuropharm.umu.se

Avdelningar

Farmakologi

Klinisk farmakologi

Klinisk neurovetenskap

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Stig Jacobsson

Ställföreträdande prefekt

Jan Malm

Avdelningschef

Stig Jacobsson

Jan Malm

Jörn Schneede

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Alstermark, Helena

Forskningsingenjör

helena.alstermark@neuro.umu.se

E-post


Al-Zubaidi, Omaima

Läkare

Omaima.Al-Zubaidi@neuro.umu.se

E-post


Andersen, Peter

Professor/överläkare

+46 90 785 23 72

peter.andersen@neuro.umu.se

E-post


Andersson, Jörgen

Laboratorieassistent

+46 90 785 19 26

jorgen.andersson@neuro.umu.se

E-post


Andersson, Mats

Överläkare

+46 90 785 19 12

mats.a.andersson@neuro.umu.se

E-post


Asplund, Pär

Läkare

par.asplund@neuro.umu.se

E-post


Behrens, Anders

Forskarstuderande

anders.behrens@neuro.umu.se

E-post


Bergenheim, Tommy

Professor/överläkare

+46 90 785 19 14

tommy.bergenheim@neuro.umu.se

E-post


Berglund, Anna-Lena

Övrig/annan befattning

+46 90 785 35 61

anna-lena.berglund@pharm.umu.se

E-post


Birkegård, Anna

Biomedicinsk analytiker

+46 90 785 19 02

anna.birkegaard@neuro.umu.se

E-post


Birve, Anna

Forskningsingenjör, förste

+46 90 785 29 47

anna.birve@neuro.umu.se

E-post


Björk, Sabine

Forskningssköterska (tjänstledig)

+46 90 786 94 98

+46 90 785 33 12

sabine.bjork@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björklund, Emmelie

Doktorand

+46 90 785 15 14

emmelie.bjorklund@pharm.umu.se

E-post


Blomstedt, Patric

Professor, adjungerad

+46 90 785 27 05

patric.blomstedt@neuro.umu.se

E-post


Bobinski, Lukas

Forskarstuderande

+46 90 785 19 22

lukas.bobinski@neuro.umu.se

E-post


Bäckström, David

Doktorand

david.backstrom@neuro.umu.se

E-post


Bäckström, Martin

Övrig/annan befattning

+46 90 785 39 08

martin.backstrom@pharm.umu.se

E-post


Dahlqvist, Rune

Professor emeritus

+46 90 785 37 42

rune.dahlqvist@pharm.umu.se

E-post


Danell Boman, Marit

Övrig/annan befattning

+46 90 785 39 15

marit.danell.boman@pharm.umu.se

E-post


de Flon, Pierre

Doktorand

+46 63 15 30 00

+46 63 15 45 77

pierre.deflon@neuro.umu.se

E-post


Domellöf, Magdalena

Postdoktor

+46 90 785 19 37

magdalena.domellof@neuro.umu.se

E-post


Dring, Ann Marie

Forskningsingenjör, förste

ann.dring@neuro.umu.se

E-post


Edström, Mona

Övrig/annan befattning

+46 90 785 19 73

mona.edstrom@neuro.umu.se

E-post


Eklund, Anders

Professor

+46 90 785 40 24

anders.eklund@neuro.umu.se

E-post


Ekstedt, Bertil

Överläkare

+46 90 785 38 43

bertil.ekstedt@pharm.umu.se

E-post


Eriksson, Anne-Louice

Administratör

+46 90 785 80 58

anne-louice.eriksson@neuro.umu.se

E-post


Eriksson, Linda

Läkare

+46 90 785 23 76

linda.eriksson@neuro.umu.se

E-post


Figueira, João

Post doc

joao.figueira@neuro.umu.se

E-post


Fordell, Helena

Läkare

+46 90 785 15 05

helena.fordell@neuro.umu.se

E-post


Forsgren, Elin

Doktorand

elfo0012@student.umu.se

E-post


Forsgren, Lars

Professor/överläkare

+46 90 785 16 71

lars.forsgren@neuro.umu.se

E-post


Fowler, Christopher

Professor

+46 90 785 15 10

cf@pharm.umu.se

E-post


Fredricks, Anna

Övrig/annan befattning

+46 90 785 25 53

anna.fredricks@neuro.umu.se

E-post


Gilthorpe, Jonathan

Gruppledare

+46 90 785 44 39

jonathan.gilthorpe@neuro.umu.se

E-post


Grayson, David

Läkare

david.grayson@neuro.umu.se

E-post


Gruffman, Kerstin

Administratör

kerstin.gruffman@neuro.umu.se

E-post


Gu, Weigang

Läkare

+46 90 785 78 85

weigang.gu@neuro.umu.se

E-post


Gustafsson, Maria

Timlärare

maria.gustafsson@pharm.umu.se

E-post


Hariz, Marwan

Professor, adjungerad

marwan.hariz@neuro.umu.se

E-post


Heldestad Lilliesköld, Victoria

Övrig/annan befattning

+46 90 785 19 02

victoria.heldestad@neuro.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmgren, Monica

Forskningssköterska

+46 90 785 33 12

monica.holmgren@neuro.umu.se

E-post


Häggström, Björn

Övrig/annan befattning

+46 901 7851938

bjorn.haggstrom@neuro.umu.se

E-post


Israelsson, Hanna

Doktorand

+46 90 785 15 68

hanna.israelsson@neuro.umu.se

E-post


Jacobsson, Johan

Läkare

+46 90 785 19 34

johan.jacobsson@neuro.umu.se

E-post


Jacobsson, Stig

Universitetslektor

+46 90 785 27 13

+46 70 664 72 38

stig.jacobsson@pharm.umu.se

E-post


Johansson, Elias

Läkare

+46 90 785 10 13

elias.johansson@neuro.umu.se

E-post


Johansson, Eva

Övrig/annan befattning

eva.johansson@neuro.umu.se

E-post


Jonsson, Eva

Laboratorieassistent

eva.jonsson@neuro.umu.se

E-post


Karlsson, Jessica

Assistent m utbildningsbidrag

+46 90 785 10 97

jeka0021@student.umu.se

E-post


Kemi, Johannes

Amanuens grundutbildning

johannes.kemi@pharm.umu.se

E-post


Keskin, Isil

Doktorand

isil.keskin@neuro.umu.se

E-post


Khalil, Ali

Läkare

ali.khalil@neuro.umu.se

E-post


Kling, Anders

Överläkare

+46 90 785 38 55

+46 90 785 46 63

anders.kling@pharm.umu.se

E-post


Koskinen, Lars-Owe

Professor, adjungerad

+46 90 785 28 26

lars-owe.koskinen@neuro.umu.se

E-post


Kwast Rabben, Olga

Övrig/annan befattning

olga.kwast.rabben@neuro.umu.se

E-post


Lakso, Hans-Åke

Övrig/annan befattning

+46 90 785 39 06

hans-ake.lakso@pharm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Laurell, Katarina

Universitetslektor/överläkare

katarina.laurell@neuro.umu.se

E-post


Lehmann, Manuela

Assistent m utbildningsbidrag

manuela.lehmann@neuro.umu.se

E-post


Lemar, Anna

Övrig/annan befattning

+46 90 785 17 08

anna.lemar@pharm.umu.se

E-post


Lenfeldt, Niklas

Forskningsassistent, förste

niklas.lenfeldt@neuro.umu.se

E-post


Lennestål, Roland

Överläkare

+46 90 785 39 42

roland.lennestal@pharm.umu.se

E-post


Libelius, Rolf

Professor emeritus

rolf.libelius@neuro.umu.se

E-post


Liedholm, Lars Johan

Överläkare

+46 90 785 19 03

lars.johan.liedholm@neuro.umu.se

E-post


Linder, Jan

Överläkare

+46 90 785 11 12

jan.linder@neuro.umu.se

E-post


Lindkvist, Christina

Övrig/annan befattning

+46 90 785 39 07

christina.lindqvist@pharm.umu.se

E-post


Lindsten, Hans

Överläkare

+46 90 785 36 93

hans.lindsten@neuro.umu.se

E-post


Lindvall, Peter

Överläkare

+46 90 785 24 95

peter.lindvall@neuro.umu.se

E-post


Loutfi, Ghada

Läkare

+46 90 785 19 17

ghada.loutfi@neuro.umu.se

E-post


Löfstrand, Yvonne

Forskningssköterska

yvonne.lofstrand@neuro.umu.se

E-post


Malm, Jan

Professor/överläkare

+46 90 785 19 96

jan.malm@neuro.umu.se

E-post


Mattsson, Sofia

Universitetslektor

+46 90 785 37 91

sofia.mattsson@pharm.umu.se

E-post


Mjörndal, Tom

Universitetslektor

+46 70 515 17 08

tom.mjorndal@pharm.umu.se

E-post


Mukelif, Hamid

Läkare

hamid.mukhelif@neuro.umu.se

E-post


Natarajan, Balasubramanian

Post doc

bala.natarajan@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nazemroaya, Bahram

Läkare

+46 90 785 19 29

bahram.nazemroaya@neuro.umu.se

E-post


Nilsson, Ann-Charloth

Forskningsingenjör

+46 90 785 29 79

lotta.nilsson@neuro.umu.se

E-post


Nilsson, Olov

Forskningsassistent, förste

+46 90 785 15 90

olov.nilsson@pharm.umu.se

E-post


Nordh, Erik

Universitetslektor/överläkare

+46 90 785 35 60

erik.nordh@neuro.umu.se

E-post


Nordin, Angelica

Postdoktor

angelica.nordin@neuro.umu.se

E-post


Nordin, Birgitta

Administratör, institution

+46 90 785 19 31

birgitta.nordin@neuro.umu.se

E-post


Nordin, Frida

Doktorand

frida.nordin@neuro.umu.se

E-post


Nordström, Ulrika

Forskningsingenjör, förste

Ulrika.Nordstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olivecrona, Magnus

Överläkare

+46 90 785 29 96

magnus.olivecrona@neuro.umu.se

E-post


Olivecrona, Zandra

Forskarstuderande

+46 90 785 26 76

zandra.olivecrona@neuro.umu.se

E-post


Pathan, Meerakhan

Post doc

meerakhan.pathan@neuro.umu.se

E-post


Perbo Lundqvist, Gunnel

Övrig/annan befattning

+46 90 785 39 07

gunnel.persbo.lundqvist@pharm.umu.se

E-post


Petterson, Magdalena

Övrig/annan befattning

+46 90 785 31 96

magdalena.petterson@pharm.umu.se

E-post


Pettersson Kymmer, Ulrika

Universitetslektor/överläkare

+46 90 785 38 87

ulrika.pettersson@pharm.umu.se

E-post


Pfister, Betina

Övrig/annan befattning

betina.pfister@pharm.umu.se

E-post


Philipsson, Johanna

Doktorand

+46 90 785 89 97

johanna.philipsson@neuro.umu.se

E-post


Popova, Dina

Doktorand

dina.popova@pharm.umu.se

E-post


Ridderheim, Per Åke

Överläkare

+46 90 785 19 24

per-ake.ridderheim@neuro.umu.se

E-post


Rikardsson, Anna-Karin

Övrig/annan befattning

anna-karin.rikardsson@neuro.umu.se

E-post


Sailer, Alexandra

Läkare

alexandra.sailer@neuro.umu.se

E-post


Salzer, Jonatan

Läkare

jonatan.salzer@neuro.umu.se

E-post


Samuelsson, Jennifer

Läkare

jennifer.samuelsson@neuro.umu.se

E-post


Sandqvist, Anna

Forskarstuderande

+46 90 785 35 61

anna.sandqvist@pharm.umu.se

E-post


Sandvig, Axel

Läkare

+46 90 785 29 92

axel.sandvig@neuro.umu.se

E-post


Schneede, Jörn

Universitetslektor/överläkare

+46 90 785 12 35

jorn.schneede@medbio.umu.se

E-post


Seidel, Pia

Övrig/annan befattning

+46 90 785 38 07

pia.seidel@pharm.umu.se

E-post


Shahidi, Saeed

Överläkare

+46 90 785 12 16

saeed.shahidi@neuro.umu.se

E-post


Sjöberg, Rickard

Läkare

+46 90 785 29 92

rickard.sjoberg@neuro.umu.se

E-post


Sjölander, Maria

Universitetsadjunkt

+46 90 785 39 04

maria.sjolander@pharm.umu.se

E-post


Sjöström, Anna

Läkare

+46 90 785 23 76

anna.sjostrom@neuro.umu.se

E-post


Sundqvist, Bo

Läkare

+46 90 785 85 65

bo.sundqvist@pharm.umu.se

E-post


Sundström, Peter

Överläkare

+46 90 785 19 42

peter.sundstrom@neuro.umu.se

E-post


Svahn, Sofia

Universitetsadjunkt

+46 90 785 39 53

sofia.svahn@pharm.umu.se

E-post


Svenningsson, Anders

Överläkare

+46 90 785 19 33

anders.svenningsson@neuro.umu.se

E-post


Svensson, Mona

Laboratorieassistent

mona.svensson@pharm.umu.se

E-post


Tabatabaei Shafiei, Pedram

Läkare

+46 90 785 19 23

pedram.tabatabaie@neuro.umu.se

E-post


Tavelin, Staffan

Universitetslektor

+46 90 785 15 90

staffan.tavelin@pharm.umu.se

E-post


Teir, Johanna

Övrig/annan befattning

johanna.teir@neuro.umu.se

E-post


Tiger, Gunnar

Universitetslektor

+46 90 785 15 18

+46 73 809 93 39

gunnar.tiger@pharm.umu.se

E-post


Trupp, Miles

Gruppledare

miles.trupp@neuro.umu.se

E-post


Wahlström, Göran

Professor emeritus

+46 90 785 15 20

goran.wahlstrom@pharm.umu.se

E-post


Valleskog, Agneta

Samordnare, ekonomi

+46 90 785 15 11

+46 70 200 65 55

agneta.valleskog@pharm.umu.se

E-post


Westin, Annette

Övrig/annan befattning

+46 90 785 12 75

annette.westin@pharm.umu.se

E-post

Övrig/annan befattning

+46 90 785 12 75

annette.westin@pharm.umu.se

E-post

Westman, Susanne

Gästlärare

+46 90 785 17 11

susanne.westman@pharm.umu.se

E-post


Wickström, Anne

Doktorand

anne.wickstrom@neuro.umu.se

E-post


Widmark, Sara

Administratör, studie

+46 90 785 19 59

+46 70 582 49 42

sara.widmark@neuro.umu.se

E-post


Vågberg, Mattias

Doktorand

mattias.vagberg@neuro.umu.se

E-post


Zarrinkoob, Laleh

Läkare

+46 90 785 33 93

laleh.zarrinkoob@neuro.umu.se

E-post


Zhu, Shaochun

Post doc

shaochun.zhu@neuro.umu.se

E-post


Öhman, Anders

Gruppledare

anders.ohman@neuro.umu.se

E-post



Sidansvarig: Agneta Valleskog
2008-11-06

Utskriftsversion