Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Samhällsmedicin och rehabilitering

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Webbsida:

http://www.communitymedicine.umu.se/

Avdelningar

Arbetsterapi

Fysioterapi

Geriatrik

Rehabiliteringsmedicin

Rättsmedicin

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Ann Sörlin

Biträdande prefekt

Margareta Lindberg

Avdelningschef

Anders Eriksson

Yngve Gustafson

Richard Levi

Margareta Lindberg

Kerstin Waling

Studierektor

Margareta Lindberg

Kerstin Waling

Studievägledare

Birgit Enberg

Bertil Sawert

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Aasa, Ulrika

Universitetslektor

+46 90 786 92 73

ulrika.aasa@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Abrahamsson, Britt-Inger

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 89

britt-inger.abrahamsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ahlgren, Christina

Universitetslektor

+46 90 786 60 52

christina.ahlgren@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ahlm, Kristin

Forskningsassistent

+46 90 10 07 04

kristin.ahlm@formed.umu.se

E-post


Bergh, Gunilla

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 31

gunilla.bergh@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berginström, Nils

Doktorand (tjänstledig)

nils.berginstrom@idrott.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berglund, Lars

Doktorand

+46 90 786 80 41

lars.berglund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bernspång, Birgitta

Professor

+46 90 786 92 76

biggan.bernspang@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bjerke, Joakim

Doktorand

joakim.bjerke@hist.no

E-post


Björklund, Martin

Forskarassistent

martin.bjorklund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Blomqvist Larsson, Marie

Administratör, institution

+46 90 786 92 66

marie.blomqvist.larsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Boberg, Marjatta

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 81

marjatta.boberg@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Boström, Gustaf

Doktorand

+46 90 785 87 57

gustaf.bostrom@germed.umu.se

E-post


Brännström, Jon

Övrig/annan befattning

jon.brannstrom@germed.umu.se

E-post


Bucht, Gustaf

Professor emeritus

+46 90 785 88 50

gosta.bucht@germed.umu.se

E-post


Burman, Maria

Forskningsassistent

Maria.Burman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bygren, Lars Olov

Professor

lars.olov.bygren@socmed.umu.se

E-post


Byström, Agneta

Överläkare

agneta.bystrom@germed.umu.se

E-post


Carballeira Suarez, Nivia

Läkare

nivia.carballeira.suarez@psychiat.umu.se

E-post


Carlen, Chatarina

Administratör, institution

chatarina.carlen@dh.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Carlsson, Maine

Övrig/annan befattning

+46 90 785 87 69

maine.carlsson@germed.umu.se

E-post


Conradsson, Mia

Postdoktor

mia.conradsson@germed.umu.se

E-post


Dahlberg, Annica

Samordnare, administrativ

+46 90 785 87 61

annica.dahlberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Divanoglou, Anestis

Övrig/annan befattning

anestis.divanoglou@rehabmed.umu.se

E-post


Edström, Monica

Laboratorieassistent

+46 90 786 91 03

monica.edstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Elgh, Eva

Forskare

+46 90 785 87 26

eva.elgh@germed.umu.se

E-post


Enberg, Birgit

Universitetslektor

+46 90 786 91 05

birgit.enberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Englund, Birgitta

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 98

birgitta.englund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Englund, Undis

Överläkare

undis.englund@germed.umu.se

E-post


Eriksson, Anders

Professor/överläkare

+46 90 10 07 06

anders.eriksson@formed.umu.se

E-post


Eriksson, Staffan

Övrig/annan befattning

+46 90 786 91 04

staffan.eriksson@germed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Sture

Överläkare

sture.eriksson@germed.umu.se

E-post


Fahlström, Martin

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 785 39 11

martin.fahlstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fischl, Caroline

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 56

caroline.fischl@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fisher, Anne

Professor emerita

+46 90 786 98 97

anne.fisher@occupther.umu.se

E-post


Fjellman-Wiklund, Anncristine

Universitetslektor

+46 90 786 97 56

anncristine.fjellman-wiklund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Flank, Peter

Doktorand

peter.flank@rehabmed.umu.se

E-post


Flodström, Karin

Universitetsadjunkt

karin.flodstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Franke-Wikberg, Sara

Administratör, institution

sara.franke-wikberg@adm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fredlander, Mikael

Timlärare

mikael.fredlander@physiother.umu.se

E-post


Fredriksson, Larry

Ingenjör

+46 90 786 80 38

+46 70 514 26 69

larry.fredriksson@adm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


From, Carin

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 80

carin.from@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Granholm, Elin

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 06

elin.granholm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Grip, Helena

Post doc

+46 90 786 94 29

helena.grip@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gustafson, Martin

Samordnare, projekt

+46 90 785 87 66

martin.gustafson@germed.umu.se

E-post


Gustafson, Yngve

Professor/överläkare

+46 90 785 87 60

yngve.gustafson@germed.umu.se

E-post


Güvencel, Ankin

Läkare

anngul98@student.umu.se

E-post


Hariz, Gun Marie

Universitetslektor

+46 90 786 92 72

gun-marie.hariz@neuro.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedlund, Mattias

Universitetslektor/förenad anställning annan

+46 90 786 98 68

mattias.hedlund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Häger, Charlotte

Professor/förenad anställning annan

+46 90 786 92 75

charlotte.hager@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hörnsten, Carl

Doktorand

carl.hornsten@germed.umu.se

E-post


Jacobsson, Christina

Samordnare, administrativ

+46 90 786 98 62

christina.jacobsson@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jensen, Jane

Universitetslektor

jane.jensen@physiother.umu.se

E-post


Johansson, Gudrun

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 98 31

gudrun.johansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Jonas

Doktorand

+46 90 786 66 18

jonas.johansson@idrott.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Lars

Läkare

lars.a.johansson@medicin.umu.se

E-post


Johansson, Monica

Administratör

+46 90 10 07 01

monica.johansson@formed.umu.se

E-post


Lagerqvist, Ingela

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 88

ingela.lagerqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Ellinor

Doktorand

+46 90 786 98 11

ellinor.larsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Gunilla

Övrig/annan befattning

gunlar3@gmail.com

E-post


Levi, Richard

Professor/överläkare

+46 90 785 69 98

richard.levi@rehabmed.umu.se

E-post


Lind, Cecilia

Läkare

cecilia.lind@germed.umu.se

E-post


Lindberg, Christina

Administratör, institution

+46 90 786 98 93

christina.lindberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindberg, Margareta

Universitetslektor

+46 90 786 98 96

margareta.lindberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindelöf, Nina

Postdoktor

+46 90 786 50 02

nina.lindelof@germed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Britta

Universitetslektor

+46 90 786 92 68

britta.lindstrom@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Maria

Universitetslektor (tjänstledig)

maria.lindstrom@occupther.umu.se

E-post


Littbrand, Håkan

Forskarassistent

+46 90 785 87 67

hakan.littbrand@germed.umu.se

E-post


Liuski, Anita

Administratör

+46 70 621 34 47

+46 90 785 69 97

anita.liuski@rehabmed.umu.se

E-post


Loisel, Johanna

Läkare

joaerd98@student.umu.se

E-post


Lundell, Sara

Doktorand

+46 90 786 80 42

sara.lundell@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundin-Olsson, Lillemor

Professor

+46 90 786 91 35

lillemor.lundin.olsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Långström Berggren, Monica

Överläkare

+46 90 785 88 00

monica.langstrom@germed.umu.se

E-post


Löfgren, Britta

Universitetslektor

+46 90 786 98 32

britta.lofgren@umu.se

E-post

Universitetslektor

+46 90 786 98 32

britta.lofgren@umu.se

E-post

Lövheim, Hugo

Forskare

+46 90 785 88 59

+46 70 297 94 99

hugo.lovheim@germed.umu.se

E-post


Malmgren, Eva Britt

Universitetslektor

+46 90 786 91 36

eva-britt.malmgren-olsson@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mathillas, Johan

Doktorand

johan.mathillas@germed.umu.se

E-post


Merrick, Daniel

Doktorand

+46 90 785 69 97

daniel.merrick@rehabmed.umu.se

E-post


Mkoba, Egfrid Michael

Doktorand


Molander, Lena

Övrig/annan befattning

+46 90 785 87 27

lena.molander@germed.umu.se

E-post


Morin, Johanna

Universitetsadjunkt

+46 90 786 93 15

johanna.morin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Moshi, Halleluya Imanueli

Doktorand


Munkholm, Michaela

Universitetslektor

+46 90 786 92 79

michaela.munkholm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Niklasson, Johan

Doktorand

johan.niklasson@germed.umu.se

E-post


Nilsson, Ingeborg

Forskarassistent

+46 90 786 61 33

ingeborg.nilsson@umu.se

E-post

Universitetslektor (tjänstledig)

+46 90 786 61 33

ingeborg.nilsson@umu.se

E-post

Norberg, Eva-Britt

Doktorand

evabritt.norberg@gmail.com

E-post


Nordin, Ellinor

Universitetslektor

+46 90 786 80 45

ellinor.nordin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordström, Peter

Professor/överläkare

+46 90 785 87 53

peter.nordstrom@germed.umu.se

E-post


Norlén, Maria

Överläkare

maria.norlen@germed.umu.se

E-post


Novo, Mehmed

Överläkare

mednoo97@student.umu.se

E-post


Nyberg, Andre

Doktorand

+46 90 786 90 89

andre.nyberg@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyberg, Vanja

Doktorand

+46 90 785 17 66

vanja.nyberg@rehabmed.umu.se

E-post


Nygren, Ulla

Universitetslektor

+46 90 786 91 02

ulla.nygren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyman, Anna

Administratör

+46 90 10 07 01

anna.nyman@formed.umu.se

E-post


Nyqvist, Fredrica

Gästforskare

fredrica.nyqvist@germed.umu.se

E-post

Gästforskare

fredrica.nyqvist@germed.umu.se

E-post

Ohlsson, Anna

Forskarstuderande

anna.ohlsson@rehabmed.umu.se

E-post


Olofsson, Ingrid

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 01

ingrid.olofsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Omgren, Marie

Övrig/annan befattning

marie.omgren@germed.umu.se

E-post


Ottosson, Gunilla

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 30

gunilla.ottosson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pietilä Holmner, Elisabeth

Doktorand

elisabeth.pietila.holmner@rehabmed.umu.se

E-post


Pohl, Petra

Doktorand

+46 90 786 98 82

petra.pohl@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ramnemark, Anna

Övrig/annan befattning

anna.ramnemark@germed.umu.se

E-post


Rasmuson, Sigbritt

Läkare

sigbritt.rasmuson@germed.umu.se

E-post


Rehn, Börje

Universitetslektor

+46 90 786 93 19

borje.rehn@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rietz, Anders

Läkare

anspon02@student.umu.se

E-post


Risberg, Åsa

Universitetsadjunkt

+46 90 786 98 11

asa.risberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rosendahl, Erik

Universitetslektor

+46 90 786 91 37

erik.rosendahl@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rudolfsson, Thomas

Doktorand

thomas.rudolfsson@hig.se

E-post


Rösblad, Birgit

Övrig/annan befattning

birgit.rosblad@fysioterapeuterna.se

E-post


Sandlund, Jonas

Universitetslektor

+46 90 786 98 39

jonas.sandlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sandlund, Marlene

Postdoktor

+46 90 786 95 30

marlene.sandlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sawert, Bertil

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 34

bertil.sawert@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sehlin, Maria

Forskarstuderande

maria.sehlin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Selling, Jonas

Forskningsingenjör

jonas.selling@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sondell, Björn

Överläkare

bjorn.sondell@germed.umu.se

E-post


Sperens, Maria

Universitetsadjunkt

+46 90 786 91 33

maria.sperens@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sprogoe Jakobsen, Susan

Överläkare

susan.sprogoe-jakobsen@formed.umu.se

E-post


Stenberg, Gunilla

Universitetslektor

+46 90 786 98 95

gunilla.stenberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenberg, Maud

Doktorand

+46 90 785 39 11

maud.stenberg@rehabmed.umu.se

E-post

Doktorand

+46 90 785 39 11

maud.stenberg@rehabmed.umu.se

E-post

Stenlund, Therese

Universitetslektor/förenad anställning annan

+46 90 786 91 38

therese.stenlund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenlund, Tobias

Doktorand

+46 90 786 80 40

tobias.stenlund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stensdotter, Ann-Katrin

Forskare

anki.stensdotter@physiother.umu.se

E-post


Stenvall, Michael

Övrig/annan befattning

michael.stenvall@germed.umu.se

E-post


Strong, Andrew

Projektassistent

andrew.strong@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strömbäck, Maria

Doktorand

+46 90 786 80 39

maria.stromback@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sturesson, Marine

Doktorand

+46 90 786 98 94

marine.sturesson@vll.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stålnacke, Britt-Marie

Professor, adjungerad

+46 90 785 69 99

brittmarie.stalnacke@rehabmed.umu.se

E-post


Sundelin, Gunnevi

Professor, senior

+46 90 786 98 86

gunnevi.sundelin@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svedmark, Åsa

Doktorand

asa.svedmark@physiother.umu.se

E-post


Söderman, Kerstin

Universitetslektor

+46 90 786 91 39

kerstin.soderman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sörlin, Ann

Universitetslektor

+46 90 786 92 38

ann.sorlin@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tegern, Matthias

Doktorand

matthias.tegern@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tengman, Eva

Doktorand

+46 90 786 93 96

eva.tengman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Toots, Annika

Doktorand

annika.toots@germed.umu.se

E-post


Wadell, Inger

Universitetslektor

inger.wadell@physiother.umu.se

E-post


Wadell, Karin

Universitetslektor/förenad anställning annan

+46 90 786 98 87

karin.wadell@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wahlström Edling, Cecilia

Doktorand

+46 90 786 80 77

cecilia.wahlstrom.edling@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Waling, Kerstin

Universitetslektor

+46 90 786 91 27

kerstin.waling@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Valverius, Peter

Timlärare

peter.valverius@psychiat.umu.se

E-post


Weidung, Bodil

Forskningsassistent

Bodil.Weidung@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiklund, Maria

Universitetslektor

+46 90 786 91 40

maria.wiklund@physiother.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiklund, Robert

Doktorand

robert.wiklund@germed.umu.se

E-post


Wilhelmsson, Christer

Överläkare

christer.wilhelmsson@germed.umu.se

E-post


Zingmark, Magnus

Doktorand

magnus.zingmark@occupther.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åstot Lindqvist, Ann

Överläkare

ann.astot@germed.umu.se

E-post



Sidansvarig: Christina Lindberg
2008-11-06

Utskriftsversion