Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Kultur- och medievetenskaper

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Humanisthuset, Biblioteksgränd 3 (huvudentré)

Tel:

+46 90 786 57 85

Fax:

+46 90 786 78 45

E-postadress:

xxxx.xxxxxxxx@kultmed.umu.se

Webbsida:

http://www.kultmed.umu.se

Avdelningar

Etnologi

Konstvetenskap

Litteraturvetenskap

Medie- och kommunikationsvetenskap

Museologi

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Kerstin Engström

Biträdande prefekt

Alf Arvidsson

Studierektor

Merja Ellefson

Susanne Holst

Anders Persson

Richard Pettersson

Ann Cristin Winroth

Studievägledare

Peter Lexelius

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Andersson, Tamara

Doktorand

+46 90 786 62 56

tamara.andersson@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Arvidsson, Alf

Professor

+46 90 786 62 44

alf.arvidsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berglund-Lake, Håkan

Universitetslektor

+46 90 786 53 52

hakan.berglund-lake@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bergström, Eva-Lena

Doktorand

eva-lena.bergstrom@kultmed.umu.se

E-post


Bhatt, Robert

Doktorand

+46 90 786 58 96

robert.bhatt@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björk, Johannes

Doktorand

+46 90 786 60 76

johannes.bjork@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Blomberg, Stefan

Doktorand

stefan.blomberg@kultmed.umu.se

E-post


Bränström-Öhman, Annelie

Professor

+46 90 786 56 46

annelie.branstrom@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Burman, Christo

Gästlärare

christo.burman@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Byström, Anna-Karin

Doktorand

anna-karin.bystrom@kultmed.umu.se

E-post


Carlsson, Eric

Universitetslektor

+46 90 786 57 94

eric.carlsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Choi, Sun-Kyoung

Doktorand

sun-kyoung.choi@littvet.umu.se

E-post


Danielsson, Jonas

Övrig/annan befattning

+46 90 786 97 55

jonas.danielsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Danielsson, Lena

Samordnare, administrativ

+46 90 786 57 85

lena.danielsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Dixon, Oliver

Universitetsadjunkt, adjungerad

oliver.dixon@kultmed.umu.se

E-post


Egan Sjölander, Annika

Universitetslektor

+46 90 786 79 40

annika.egansjolander@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ehn, Billy

Professor emeritus

billy.ehn@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ek, Sverker

Professor emeritus

sverker.ek@littvet.umu.se

E-post


Ellefson, Merja

Universitetslektor

+46 90 786 57 26

merja.ellefson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Enbom, Jesper

Universitetslektor

+46 90 786 95 32

jesper.enbom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Engström, Kerstin

Universitetslektor

+46 90 786 69 29

kerstin.engstrom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Enström, Ann

Doktorand

+46 90 786 68 55

ann.enstrom@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Ann-Catrine

Universitetslektor

+46 90 786 68 03

ann-catrine.eriksson@arthist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson Ström, Jonas

Universitetsadjunkt

+46 90 786 96 53

jonas.eriksson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ewadotter, Emma

Doktorand

+46 90 786 62 84

emma.ewadotter@humlab.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Farkas, Zita

Post doc

+46 90 786 50 97

zita.farkas@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Farstad, Britt Johanne

Doktorand

britt.farstad@littvet.umu.se

E-post


Ferrada Stoehrel, Rodrigo

Doktorand

rodrigo.ferrada@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Forsberg, Jennie

Doktorand

jennie.forsberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fredriksson, Daniel

Doktorand

daniel.fredriksson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Genrup, Kurt Lennart

Professor emeritus

kurt.genrup@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ginstmark, Johanna

Universitetsadjunkt, adjungerad

johanna.ginstmark@kultmed.umu.se

E-post


Gustafsson, Ellinor

Doktorand

ellinor.gustafsson@arthist.umu.se

E-post


Gustrén, Cia

Doktorand

+46 90 786 51 94

cia.gustren@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Haake, Ragnar

Övrig/annan befattning

+46 90 786 55 68

ragnar.haake@edusci.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Heith, Anne

Universitetslektor

+46 90 786 62 76

anne.heith@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hellman, Kristina

Administratör, ekonomi

+46 90 786 53 13

kristina.hellman@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holm, Per

Universitetsadjunkt

+46 90 786 92 29

per.holm@humlab.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holst, Susanne

Universitetslektor

+46 90 786 69 79

susanne.holst@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Häggström, Anders

Universitetslektor

anders.haggstrom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hästbacka, Elisabeth

Universitetslektor

+46 90 786 77 13

elisabeth.hastbacka@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Högberg, Therese

Informatör

+46 90 786 93 45

therese.hogberg@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jacobsson, Roger

Universitetslektor

+46 90 786 96 57

roger.jacobsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jansen Aasgaard, Karine

Postdoktor

karine.jansen@kultmed.umu.se

E-post


Jarlbrink, Johan

Universitetslektor

+46 90 786 55 67

johan.jarlbrink@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Anders

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 65 36

anders.johansson@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Anna

Forskare

+46 90 786 55 95

anna.johansson@humlab.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson-Lönn, Eva

Universitetslektor

+46 90 786 95 31

eva.johansson.lonn@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jönsson, Maria

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 55 06

maria.jonsson@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kock, Ida

Doktorand

ida.kock@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Landström, Tommie

Övrig/annan befattning

tommie.landstrom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lauk, Epp

Professor, gäst


Lexelius, Peter

Administratör, utbildning

+46 90 786 56 95

peter.lexelius@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Liliequist, Marianne

Professor

+46 90 786 69 94

marianne.liliequist@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindberg, Jens

Doktorand

+46 90 786 67 82

jens.lindberg@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindblad, Inga-Britt

Professor emerita

inga-britt.lindblad@kultmed.umu.se

E-post


Lindbom, Louise

Konstnärlig ledare

+46 90 786 63 18

louise.lindbom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Simon

Professor

+46 90 786 95 19

simon.lindgren@soc.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindhé, Anna

Postdoktor

+46 90 786 65 56

anna.lindhe@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindholm, Stina

Gästlärare

stanon02@student.umu.se

E-post


Lischinsky, Alon

Post doc

alon.lischinsky@kultmed.umu.se

E-post


Ljuslinder, Karin

Universitetslektor

+46 90 786 79 48

karin.ljuslinder@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundgren, Anna Sofia

Professor

+46 90 786 62 64

annasofia.lundgren@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundgren, Britta

Professor

+46 90 786 62 43

+46 70 651 68 22

britta.lundgren@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundgren, Lena

Universitetsadjunkt

+46 90 786 57 97

lena.lundgren@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lybeck, Stefan

Doktorand

+46 90 786 77 57

+46 76 839 35 54

stefan.lybeck@adm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Löfroth, Eva

Universitetsadjunkt

+46 90 786 62 62

eva.lofroth@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Marshall, Matilda

Doktorand

+46 90 786 60 76

matilda.marshall@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Marttila, Esa K

Doktorand

+46 90 786 57 66

esa.k.marttila@arthist.umu.se

E-post

Universitetsadjunkt

+46 90 786 57 66

esa.k.marttila@arthist.umu.se

E-post

Molin, Torkel

Universitetslektor

+46 90 786 50 82

torkel.molin@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Bo

Professor

+46 90 786 99 62

bo.nilsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordström, Marika

Forskare

+46 90 786 62 67

marika.nordstrom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Näsman, Olof

Doktorand


Olofsson, Björn

Doktorand


Olsson, Claes G

Forskare

claes.g.olsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pennlert, Julia

Doktorand

+46 90 786 54 11

julia.pennlert@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Persson, Anders

Universitetslektor

+46 90 786 54 58

anders.persson@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Anders

Professor emeritus

anders.pettersson@littvet.umu.se

E-post


Pettersson, Helena

Forskare

+46 90 786 70 55

helena.pettersson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Richard

Universitetslektor

+46 90 786 99 38

richard.pettersson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pulls, Sofia

Doktorand

sofia.pulls@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ringby, Per

Professor

+46 90 786 56 89

per.ringby@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rosenqvist, Claes Uno

Professor emeritus

claes.rosenqvist@littvet.umu.se

E-post


Rådström, Anna

Universitetslektor

+46 90 786 79 65

anna.radstrom@arthist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sehlin Macneil, Kristina

Doktorand

+46 90 786 62 97

kristina.sehlin-macneil@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Simonsson, Märit

Doktorand

+46 90 786 57 73

marit.simonsson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sjöstedt Landen, Angelika

Forskare

angelika.sjostedt.landen@kultmed.umu.se

E-post

Forskare

angelika.sjostedt.landen@kultmed.umu.se

E-post

Smeds, Kerstin

Professor

+46 90 786 62 63

kerstin.smeds@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Snickars, Pelle

Professor

+46 90 786 96 54

pelle.snickars@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Spolander, Roland

Professor

+46 90 786 56 62

roland.spolander@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenius, Magnus

Doktorand

+46 90 786 73 32

magnus.stenius@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stenström, Åsa

Gästlärare

asa.stenstrom@kultmed.umu.se

E-post


Svens, Christina

Universitetslektor

+46 90 786 96 79

christina.svens@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svensson, Linn

Doktorand

+46 90 786 69 92

linn.svensson@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sylwan, Mathias

Doktorand


Thi Bich, Thuy Nguyen

Doktorand

+46 90 786 71 60

thuy.nguyen.bich@arthist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tilly, Anita

Doktorand

anita.tilly@kultmed.umu.se

E-post


Urniaz, Piotr

Doktorand

piotr.urniaz@kultmed.umu.se

E-post


Wallander, Kristina

Övrig/annan befattning

kristina.wallander@kultmed.umu.se

E-post


Wangefelt Ström, Helena

Doktorand

+46 90 786 60 22

helena.wangefelt.strom@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Westermark, Ulla

Övrig/annan befattning

ulwe0001@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiechel, Hans

Universitetsadjunkt

+46 90 786 50 25

+46 70 614 66 14

hans.wiechel@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Winroth, Ann Cristin

Universitetslektor

+46 90 786 57 25

anncristin.winroth@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wittgren, Bengt

Doktorand


Wolanik-Boström, Katarzyna

Universitetslektor

+46 90 786 97 02

katarzyna@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Vos, Marita

Professor, gäst


Wälivaara, Josefine

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 68 28

josefine.walivaara@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åkesson, Ingrid

Övrig/annan befattning

ingrid.akesson@kultmed.umu.se

E-post


Öhman, Adam

Doktorand

+46 90 786 60 22

adam.ohman@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Öhman, Anders

Professor, kallad

+46 90 786 65 80

anders.ohman@littvet.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Öman, Gunilla

Administratör, institution

+46 90 786 54 09

gunilla.oman@kultmed.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync



Sidansvarig: Ulla Westermark
2008-11-06

Utskriftsversion