Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Geografi och ekonomisk historia

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Samhällsvetarhuset, Plan 2 & 3

Tel:

+46 90 786 50 00

Fax:

+46 90 786 63 59

Webbsida:

http://www.geoekhist.umu.se

Avdelningar

Ekonomisk historia

Geografi

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Kerstin Westin

Biträdande prefekt

Helen Strömberg

Ställföreträdande prefekt

Urban Lindgren

Studierektor

Lars Larsson

Thomas Pettersson

Studievägledare

Håkan Appelblad

Hans Jörgensen

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Almstedt, Åsa

Doktorand

+46 90 786 54 69

asa.almstedt@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Andersson, Lars-Fredrik

Universitetslektor (tjänstledig)

+46 90 786 99 78

larsfredrik.andersson@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Andersson-Skog, Lena

Professor

+46 90 786 52 49

lena.andersson-skog@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Appelblad, Håkan

Universitetslektor

+46 90 786 71 55

hakan.appelblad@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Axelsson, Ewa

Doktorand

+46 90 786 63 59

ewa.axelsson@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Back, Andreas

Doktorand

+46 90 786 59 02

andreas.back@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bergquist, Ann-Kristin

Forskare

+46 90 786 76 56

ann-kristin.bergquist@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bergstén, Sabina

Doktorand

+46 90 786 58 97

sabina.bergsten@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Biström, Elin

Doktorand

+46 90 786 56 82

elin.bistrom@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bohman, Magnus

Universitetslektor

+46 90 786 56 60

magnus.bohman@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Borggren, Jonathan

Forskningsassistent, förste

jonathan.borggren@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Borrie, Mats

Doktorand

+46 90 786 76 37

mats.borrie@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Brännlund, Lotta

Samordnare, ekonomi

+46 90 786 71 52

lotta.brannlund@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Byström, Joakim

Doktorand

+46 90 786 52 01

joakim.bystrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bäckström, Erik

Systemansvarig

+46 90 786 71 58

+46 70 233 28 27

erik.backstrom@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Chihaya Da Silva, Guilherme

Post doc

+46 90 786 58 89

g.chihaya@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


de La Barre, Suzanne

Övrig/annan befattning

Suzanne.delaBarre@geography.umu.se

E-post


Ednarsson, Marcus

Forskningsassistent, förste

+46 90 786 54 68

marcus.ednarsson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eimermann, Marco

Post doc

+46 90 786 57 07

marco.eimermann@umu.se

E-post

Postdoktor

+46 90 786 57 07

marco.eimermann@umu.se

E-post

Eriksson, Louise

Forskare

+46 90 786 56 96

louise.eriksson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Madeleine

Universitetslektor

+46 90 786 71 57

madeleine.eriksson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Martin

Forskare

+46 90 786 62 32

martin.eriksson@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Rikard

Universitetslektor

+46 90 786 74 16

rikard.eriksson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gaunitz, Sven

Övrig/annan befattning


Gentile, Michael

Universitetslektor (tjänstledig)

michael.gentile@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gustafsson, Cecilia

Doktorand

+46 90 786 63 62

cecilia.gustafsson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gärling, Fredrik

Administratör, studie

+46 90 786 55 40

fredrik.garling@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hane-Weijman Jansson, Emelie

Doktorand

+46 90 786 59 01

emelie.haneweijman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Haugen, Katarina

Postdoktor

+46 90 786 58 98

katarina.haugen@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedlund, Martin

Doktorand

+46 90 786 50 39

martin.hedlund@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hjälm, Anna

Timlärare

anna.hjalm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holm, Einar

Professor, senior

+46 90 786 57 29

einar.holm@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hussein, Ahmad

Övrig/annan befattning

+46 90 786 52 80

ahmad.hussein@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jörgensen, Hans

Universitetslektor

+46 90 786 55 05

hans.jorgensen@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson, Svante

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 59 04

svante.karlsson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Keskitalo, Carina

Professor

+46 90 786 50 80

carina.keskitalo@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Knobblock, Erika

Forskarstuderande

erika.knobblock@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Korang Adjei, Evans

Doktorand

+46 90 786 92 81

evans.kadjei@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Krantz, Olle

Professor emeritus

olle.krantz@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lantz, Gunnar

Doktorand

+46 90 786 74 63

gunnar.lantz@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Lars

Universitetsadjunkt

+46 90 786 71 53

lars.larsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Leu, Traian

Doktorand

+46 90 786 52 90

traian.leu@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Levin, Mikael

Forskningsassistent

+46 90 786 62 30

mikael.levin@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Liljenfeldt, Johanna

Doktorand

+46 90 786 59 66

johanna.liljenfeldt@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lilljegren, Josef

Doktorand

+46 90 786 70 39

joflin03@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lind, Tommy

Doktorand

+46 90 786 59 03

tommy.lind@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Urban

Professor

+46 90 786 55 39

urban.lindgren@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindmark, Magnus

Professor

+46 90 786 79 35

magnus.lindmark@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Ida-Maja

Projektassistent

+46 90 786 54 44

Ida.Maja.Lindstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Maria

Administratör, studie

+46 90 786 53 85

maria.lindstrom@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Linghult, Ylva

Samordnare, personal

+46 90 786 67 65

ylva.linghult@adm.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundholm, Emma

Universitetslektor

+46 90 786 71 72

emma.lundholm@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundmark, Linda

Universitetslektor

+46 90 786 63 60

linda.lundmark@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mackay, Heather Niittylä

Projektassistent

+46 90 786 54 50

Heather.Mackay@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Malmberg, Gunnar

Professor

+46 90 786 54 95

gunnar.malmberg@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Marjavaara, Roger

Universitetslektor

+46 90 786 71 59

roger.marjavaara@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Müller, Dieter

Professor

+46 90 786 63 66

dieter.muller@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordlund, Sven

Övrig/annan befattning


Olofsson, Jenny

Timlärare

+46 90 786 70 64

jenny.olofsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olsson, Olof

Doktorand

+46 90 786 54 65

olof.olsson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olsson-Spjut, Fredrik

Universitetslektor

+46 90 786 60 34

fredrik.olsson.spjut@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Maria

Universitetslektor, gäst

Maria.Pettersson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Thomas

Universitetslektor

+46 90 786 62 34

thomas.pettersson@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Örjan

Universitetslektor

+46 90 786 60 66

orjan.pettersson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Robertsson, Louise

Övrig/annan befattning

louise.robertsson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sabo, Josefin

Doktorand

josefin.sabo@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Salbjörk-Söderberg, Margit

Övrig/annan befattning

margit.soderberg@geography.umu.se

E-post


Sandow, Erika

Timlärare

+46 90 786 52 94

erika.sandow@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sandqvist, Ulf

Forskare

+46 90 786 60 61

ulf.sandqvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stjernström, Olof

Universitetslektor

+46 90 786 96 85

olle.stjernstrom@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strömberg, Helen

Universitetslektor

+46 90 786 76 54

helen.stromberg@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strömgren, Magnus

Universitetslektor

+46 90 786 63 34

magnus.stromgren@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svanlund, Jonatan

Universitetslektor

+46 90 786 79 21

jonatan.svanlund@ekhist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sörensson, Erika

Forskare

+46 90 786 63 31

erika.sorensson@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tollefsen, Aina

Universitetslektor

+46 90 786 78 84

aina.tollefsen@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Turi, Ellen Inga

Forskningsassistent

Ellen.Inga.Turi@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Westin, Kerstin

Professor

+46 90 786 96 34

kerstin.westin@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wiberg, Ulf

Professor, senior

+46 90 786 55 37

+46 70 548 64 66

ulf.wiberg@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åberg, Kajsa

Doktorand

+46 90 786 55 53

kajsa.aberg@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åkerlund, Ulrika

Timlärare

+46 90 786 54 61

ulrika.akerlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Östbring, Lisa

Doktorand

+46 90 786 74 15

lisa.ostbring@geography.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync



Sidansvarig: Maria Lindström
2008-11-06

Utskriftsversion