Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Idé- och samhällsstudier

Kontaktinformation

Besöksadress:

A, YA, Humanisthuset, Norra Beteendevetarhuset

Tel:

+46 90 786 50 00

Fax:

+46 90 786 76 67

Webbsida:

http://www.idesam.umu.se/

Avdelningar

Arkeologi

Filosofi

Historia

Idéhistoria

Religionsvetenskap och teologi

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Lena Eskilsson

Biträdande prefekt

Philip Buckland

Studierektor

Jonas Nilsson

Studievägledare

Peter Lindström

Mikael Lundmark

Lars Samuelsson

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Adolfsson-Jacobsson, Kristina

Samordnare, administrativ

+46 90 786 55 09

kicki.adolfsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Almbjär, Martin

Doktorand

+46 90 786 64 46

martin.almbjar@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ambjörnsson, Ronny

Professor emeritus

ronny.ambjornsson@idehist.umu.se

E-post


Andersson, Catharina

Universitetslektor

+46 90 786 60 39

catharina.andersson@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Andersson, Gunnar

Professor emeritus

gunnar.andersson@philos.umu.se

E-post


Andersson, Åsa

Universitetslektor

+46 90 786 99 28

aasa.andersson@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Backman, Fredrick

Doktorand

+46 90 786 63 27

fredrick.backman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Beckman, Emma

Doktorand

+46 90 786 68 09

emma.beckman@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bergenheim, Åsa

Professor (tjänstledig)

aasa.bergenheim@idehist.umu.se

E-post


Berggren, Lena

Universitetslektor

lena.berggren@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berglund, Anders

Assistent

+46 90 786 97 39

anders.berglund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björnsson, Gunnar

Professor

+46 90 786 77 81

gunnar.bjornsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Blanco-Martin, José

Forskarstuderande

jose.blanco-martin@historia.umu.se

E-post


Boekraad, Maria Doeke

Doktorand

+46 90 786 80 75

mardoeke.boekraad@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Boström, Ulrika

Forskarstuderande

ulrika.bostrom@historia.umu.se

E-post


Boucher, Caroline

Forskningsassistent, förste

+46 90 786 70 21

caroline.boucher@historia.umu.se

E-post


Brändström, Anders

Professor

+46 90 786 60 63

anders.brandstrom@ddb.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Brännlund, Isabelle

Doktorand

+46 90 786 62 73

isabelle.brannlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Buckland, Philip

Universitetslektor

+46 90 786 52 92

phil.buckland@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Byström, Tora

Universitetslektor

+46 90 786 65 04

tora.bystrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Callergård, Robert

Timlärare

+46 90 786 68 07

robert.callergard@philos.umu.se

E-post

Universitetslektor

+46 90 786 68 07

robert.callergard@philos.umu.se

E-post

Cutas, Daniela

Universitetslektor

+46 90 786 69 02

daniela.cutas@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Dahlkvist, Mattias

Doktorand

+46 90 786 98 06

mattias.dahlkvist@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Deldén, Maria

Forskarstuderande

maria.delden@historia.umu.se

E-post


Dermineur, Elise

Timlärare

+46 90 786 79 82

elise.dermineur@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eckeryd, Robert

Forskarstuderande

+46 90 786 69 71

robert.eckeryd@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Edlund, Linda

Administratör, ekonomi

+46 90 786 68 84

linda.edlund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Edman, Martin

Professor emeritus

martin.edman@philos.umu.se

E-post


Ekerholm, Helena

Övrig/annan befattning

+46 90 786 99 83

helena.ekerholm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eklöf, Jenny

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 54 56

jenny.eklof@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ekman, Olivia

Doktorand

+46 90 786 65 68

olivia.ekman@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Elenius, Lars

Professor

+46 90 786 68 17

lars.elenius@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eliasson, Pär

Universitetslektor

+46 90 786 79 44

par.eliasson@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Emanuelsson, Carl

Forskarstuderande

carl.emanuelsson@historia.umu.se

E-post


Engelmark, Roger

Professor emeritus

roger.engelmark@arke.umu.se

E-post


Ericson, Samuel

Projektassistent

samuel.eriksson@arke.umu.se

E-post


Ericsson, Tom

Professor emeritus

+46 90 786 59 42

tom.ericsson@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eskilsson, Lena

Universitetslektor

+46 90 786 62 65

lena.eskilsson@idesam.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Espmark, Kristina

Övrig/annan befattning

kristina.espmark@idehist.umu.se

E-post


Fahlgren, Sune

Universitetslektor, adjungerad

+46 90 786 70 20

sune.fahlgren@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Falk, Ann-Christine

Forskarstuderande

anfa0007@student.umu.se

E-post


Fazlhashemi, Mohammad

Professor, gäst

mohammad.fazlhashemi@idehist.umu.se

E-post


From, Ulla-Stina

Administratör, studie

+46 90 786 55 79

ulla-stina.from@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Frånberg, Per

Övrig/annan befattning


Gelfgren, Stefan

Universitetslektor

+46 90 786 50 87

stefan.gelfgren@humlab.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gheaus, Anca

Forskare

anca.gheaus@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Girmalm, Thomas

Universitetslektor

+46 90 786 78 21

thomas.girmalm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gorniok, Lukasz

Doktorand

+46 90 786 50 91

lukasz.gorniok@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Grabowski, Radoslaw

Forskarstuderande

+46 90 786 60 71

+46 76 131 30 06

rawgri01@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Green, Petra

Forskarstuderande

petra.green@philos.umu.se

E-post


Grill, Kalle

Universitetslektor

+46 90 786 68 07

kalle.grill@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gullberg, Ebba

Timlärare

+46 90 786 69 02

ebagug99@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Haage, Helena

Doktorand

+46 90 786 50 15

helena.haage@ddb.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hallgren Sjöberg, Elisabeth

Forskarstuderande

+46 90 786 98 06

elisabeth.hallgren@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hammar, Annasara

Doktorand

+46 90 786 97 34

annasara.hammar@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hansson, Johan

Forskare

+46 90 786 52 81

johan.hansson@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hatje, Ann-Katrin

Professor emerita

ann-katrin.hatje@historia.umu.se

E-post


Hayenhjelm, Madeleine

Universitetslektor

madeleine.hayenhjelm@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hjelm, Jonny

Professor

+46 90 786 70 03

jonny.hjelm@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmberg, Linn

Forskarstuderande

+46 90 786 71 46

linhog03@student.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmblad, Peter

Universitetslektor

+46 90 786 79 19

peter.holmblad@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmgren, Anders

Timlärare

+46 90 786 98 42

anho0006@student.umu.se

E-post


Holmqvist, Fredrik

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 67 95

fredrik.holmqvist@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hultkrantz, Catharina

Forskarstuderande

catharina.hultkrantz@historia.umu.se

E-post


Hultman, Martin

Forskare

+46 90 786 54 59

martin.hultman@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hårdstedt, Martin

Professor

+46 90 786 71 49

martin.hardstedt@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Indzic Dujso, Aleksandra

Forskarstuderande

aleksandra.indzicdujso@historia.umu.se

E-post


Johansson, Cecilia

Forskarstuderande

cecilia.johansson@historia.umu.se

E-post


Johansson, Ingvar

Professor emeritus

ingvar.johansson@philos.umu.se

E-post


Jonsson, Kjell

Professor

+46 90 786 79 49

kjell.jonsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Junkka, Johan

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 99 44

johan.junkka@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jörgensen, Finn Arne

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 62 46

finn.arne.jorgensen@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kardell, Örjan

Övrig/annan befattning

orjan.kardell@idehist.umu.se

E-post


Karlgren, Stina

Doktorand

+46 90 786 56 71

stina.karlgren@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson, Peter

Doktorand

+46 90 786 53 18

peter.karlsson@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson, Tomas

Doktorand

+46 90 786 98 42

tomas.karlsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson Sjögren, Åsa

Professor

+46 90 786 62 48

asa.karlsson.sjogren@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Anna

Universitetslektor

+46 90 786 54 24

anna.larsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Thomas

Professor

+46 90 786 65 82

thomas.larsson@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Tord

Universitetslektor

+46 90 786 76 71

tord.larsson@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ledman, Kristina

Doktorand

+46 90 786 67 93

kristina.ledman@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Liliequist, Jonas

Professor

+46 90 786 67 73

jonas.liliequist@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindblom, Ina

Doktorand

+46 90 786 90 75

ina.lindblom@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindblom, Lars

Universitetslektor

+46 90 786 99 47

lars.lindblom@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindborg, Fredrik

Datatekniker

+46 90 786 51 70

fredrik.lindborg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Linderholm, Johan

Universitetslektor

+46 90 786 79 39

johan.linderholm@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Tomas

Universitetslektor

+46 90 786 95 64

tomas.lindgren@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindmark, Daniel

Professor

+46 90 786 62 50

daniel.lindmark@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Niclas

Universitetslektor

niclas.lindstrom@religion.umu.se

E-post

Timlärare

niclas.lindstrom@religion.umu.se

E-post

Lindström, Peter

Universitetslektor

+46 90 786 62 31

peter.lindstrom@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindström, Sten

Professor emeritus

+46 90 786 59 42

sten.lindstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundborg Jonsson, Marie

Administratör, utbildning

+46 90 786 76 24

marie.jonsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lundmark, Mikael

Universitetsadjunkt

+46 90 786 70 63

mikael.lundmark@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Marklund, Bertil

Forskarstuderande

jergna@gmail.com

E-post


Melander, Peter

Universitetslektor

+46 90 786 95 79

peter.melander@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Myreböe, Synne

Doktorand

+46 90 786 56 83

synne.myreboe@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mårald, Erland

Professor

+46 90 786 65 45

erland.marald@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nilsson, Jonas

Universitetslektor

+46 90 786 99 90

jonas.nilsson@idesam.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordbäck, Carola

Universitetslektor

carola.nordback@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nordlund, Christer

Professor

+46 90 786 97 33

christer.nordlund@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Norlander, Peter

Forskarstuderande

peter.norlander@historia.umu.se

E-post


Norlin, Björn

Forskare

+46 90 786 96 29

bjorn.norlin@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Norrhem, Svante

Professor (tjänstledig)

+46 90 786 62 51

svante.norrhem@idesam.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nyström, Daniel

Doktorand (tjänstledig)

+46 90 786 65 54

daniel.nystrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Olsson, Annie

Forskarstuderande

annie.olsson@historia.umu.se

E-post


Olsson, Björn

Övrig/annan befattning

bjorn.olsson@idehist.umu.se

E-post


Olsson, Sandra

Informatör

+46 90 786 76 19

sandra.olsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Palmadottir, Valgerdur

Doktorand

+46 90 786 80 73

valgerdur.palmadottir@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Perez, Åsa

Doktorand

+46 90 786 59 42

asa.perez@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Persson, Anders

Doktorand

+46 90 786 95 28

anders.persson@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Petersson, Bertil

Övrig/annan befattning

bertil.petersson@emeriti.umu.se

E-post


Petersson, Birgit

Övrig/annan befattning

birgit.petersson@historia.umu.se

E-post


Priebe, Janina

Doktorand

+46 90 786 80 74

janina.priebe@idehist.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pulkkanen, Johannes

Timlärare

johannes.pulkkanen@religion.umu.se

E-post


Raddock, Elisabeth

Universitetslektor

+46 90 786 69 72

elisabeth.raddock@umu.se

E-post

Universitetslektor

+46 90 786 69 72

elisabeth.raddock@umu.se

E-post

Ramqvist, Per

Professor

+46 90 786 95 93

per.ramqvist@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rasmusson, Arne

Professor, gäst

arne.rasmusson@religion.umu.se

E-post


Rosenius, Marie

Doktorand

+46 90 786 55 42

marie.rosenius@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rönnlund, Maria

Postdoktor

+46 90 786 58 61

maria.ronnlund@edusci.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Samuelsson, Lars

Universitetslektor

+46 90 786 62 41

lars.samuelsson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sandberg, Karin

Forskarstuderande

karin.sandberg@historia.umu.se

E-post


Sjöberg, Erik

Forskare

erik.sjoberg@historia.umu.se

E-post

Forskare (tjänstledig)

erik.sjoberg@historia.umu.se

E-post

Sjöström, Beatrice

Doktorand

+46 90 786 70 21

beatrice.sjostrom@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Skarström, Kamilla

Forskarstuderande

+46 90 786 78 89

kamilla.skarstrom@religion.umu.se

E-post


Spjut, Lina

Forskarstuderande

lina.spjut@historia.umu.se

E-post


Sténs, Anna

Forskare

+46 90 786 54 13

anna.stens@historia.umu.se

E-post

Timlärare

+46 90 786 54 13

anna.stens@historia.umu.se

E-post

Stenund, Anna

Doktorand

+46 90 786 68 09

Anna.Stenund@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Stokke, Andreas

Universitetslektor

+46 90 786 62 60

andreas.stokke@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Straarup, Jörgen

Professor, gäst

+46 70 377 23 62

jorgen.straarup@religion.umu.se

E-post


Stridsman, Jacob

Universitetslektor

+46 90 786 60 94

jacob.stridsman@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Strömberg, Bertil

Universitetslektor

+46 90 786 58 94

bertil.stromberg@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sundström, Olle

Universitetslektor

+46 90 786 76 27

olle.sundstrom@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sundström, Pär

Professor

+46 90 786 51 63

par.sundstrom@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svensson, Leif

Doktorand

+46 90 786 56 69

leif.svensson@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svonni, Charlotta

Doktorand

+46 90 786 90 88

charlotta.svonni@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svärd Bäcklin, Erik

Doktorand

+46 90 786 61 80

erik.svardbacklin@philos.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Söderqvist Olofsson, Britt-Marie

Administratör, studie

+46 90 786 53 86

britt-marie.soderqvist@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Taussi-Sjöberg, Marja

Professor emerita

marja.taussi.sjoberg@historia.umu.se

E-post


Tedebrand, Lars-Göran

Professor emeritus

lars-goran.tedebrand@ddb.umu.se

E-post


Thorp, Robert

Forskarstuderande

robert.thorp@historia.umu.se

E-post


Thörn, Kerstin

Övrig/annan befattning

kerstin.thorn@idehist.umu.se

E-post


Wahlberg, Mats

Universitetslektor

+46 90 786 67 99

mats.wahlberg@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wendin, Åsa

Forskarstuderande

asa.wendin@historia.umu.se

E-post


Wenell, Olov

Doktorand

+46 90 786 71 48

olov.wenell@historia.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Vesterberg, Andreas

Forskarstuderande

andreas.westerberg@historia.umu.se

E-post


Vikdahl, Linda

Doktorand

+46 90 786 71 47

+46 70 209 73 44

linda.vikdahl@religion.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Viklund, Karin

Professor

+46 90 786 69 28

karin.viklund@arke.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Vikström, Lotta

Professor

+46 90 786 62 66

lotta.vikstrom@ddb.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Winninge, Mikael

Universitetslektor

mikael.winninge@religion.umu.se

E-post


Zayed, Alan

Forskarstuderande

alan.zayed@religion.umu.se

E-post


Zipernovszky, Hanna

Universitetslektor

+46 90 786 67 30

hanna.zipernovszky@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åstrand, Björn

Universitetslektor (tjänstledig)

+46 90 786 90 95

+46 70 642 42 12

bjorn.astrand@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åström Elmersjö, Henrik

Postdoktor (tjänstledig)

+46 90 786 68 16

henrik.astrom.elmersjo@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Östman, Jesper

Timlärare

jesper.ostman@philos.umu.se

E-post


Östman, Sofi

Projektassistent

sofi.ostman@arke.umu.se

E-post



Sidansvarig: Britt-Marie Söderqvist Olofsson
2008-11-06

Utskriftsversion