Till umu.se

Personalkatalog

Upp en nivå

Datavetenskap

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Plan 4, MIT-huset

Tel:

+46 90 786 61 30

Fax:

+46 90 580 14

E-postadress:

info@cs.umu.se

Webbsida:

http://www.cs.umu.se/

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Pedher Johansson

Biträdande prefekt

Lennart Edblom

Studierektor

Frank Drewes

Stefan Holmgren

Lena Kallin Westin

Studievägledare

Marie Nordström

Lena Palmquist

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Adlerborn, Björn

Doktorand

adler@cs.umu.se

E-post

Projektassistent (tjänstledig)

adler@cs.umu.se

E-post

Aleyeldin, Ahmed

Doktorand

+46 90 786 70 17

ahmeda@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Backman, Anders

Timlärare

anders.backman@hpc2n.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Baskar, Jayalakshmi

Doktorand

+46 90 786 69 85

jaya@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bensch, Suna

Forskare (tjänstledig)

+46 90 786 65 48

suna.bensch@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berggren, Martin

Professor

+46 90 786 63 07

+46 70 732 81 11

martinb@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Berglund, Martin

Doktorand

+46 90 786 62 78

mbe@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björklund, Henrik

Universitetslektor

+46 90 786 97 89

henrikb@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Björklund, Johanna

Universitetslektor

+46 90 786 79 27

johanna@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bodin, Kenneth

Administratör

bodin@hpc2n.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Bohman, Ingeborg

Administratör, studie

ingeborg.bohman@psy.umu.se

E-post


Broberg, Anders

Universitetslektor

+46 90 786 53 49

+46 70 272 79 47

bopspe@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Börlin, Niclas

Universitetslektor

+46 90 786 68 32

niclas@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Dmytryshyn, Andrii

Doktorand

+46 90 786 61 24

andrii@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Drewes, Frank

Professor

+46 90 786 97 90

drewes@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Edblom, Lennart

Universitetslektor

+46 90 786 61 37

+46 73 620 51 37

edblom@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eklund, Patrik

Professor

+46 90 786 99 14

+46 70 586 44 14

peklund@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eliasson, Johan

Universitetsadjunkt

+46 90 786 69 45

johane@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eljammaly, Mahmoud

Doktorand

mjammaly@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Elmroth, Erik

Professor

+46 90 786 69 86

+46 70 315 39 28

elmroth@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ericson, Petter

Doktorand

+46 90 786 77 88

+46 70 585 84 86

pettter@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Eriksson, Jerry

Universitetslektor

+46 90 786 76 68

+46 70 305 12 36

jerry@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fonooni, Benjamin

Doktorand

+46 90 786 53 77

fonooni@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Forsman, Tomas

Systemingenjör

+46 90 786 57 40

+46 70 585 84 87

tomas.forsman@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Fries, Niklas

Amanuens grundutbildning

+46 90 786 57 99

nifr0009@student.umu.se

E-post


Gardfjäll, Peter

Systemutvecklare

+46 90 786 67 35

peterg@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Georgsson, Fredrik

Universitetslektor

+46 90 786 54 79

+46 70 242 10 99

fredrikg@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Guerrero Rosero, Esteban

Doktorand

+46 90 786 63 72

esteban@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gulliksson, Rebecka

Forskningsamanuens

+46 90 786 57 99

rebecka@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gustafsson, Carina

Administratör, ekonomi

+46 90 786 63 30

carina@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Gustafsson, Ellinor

Administratör

ellinor.gustafsson@arthist.umu.se

E-post


Gustavson, Fred

Professor

+46 90 786 61 30

gustav@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hansson, Mikael

Informatör

+46 90 786 79 26

Mikael.Hansson@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hassan, Emadeldeen

Doktorand

emad@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hedman, Stefan

Forskningsingenjör (tjänstledig)

+46 90 786 76 26

steffe@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hegner, Stephen

Universitetslektor

+46 90 786 57 60

hegner@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hellström, Johan

Konsult

johanh@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hellström, Thomas

Universitetslektor

+46 90 786 77 59

thomash@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hernandez, Francisco

Forskarassistent

+46 90 786 99 13

hernandf@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hohnloser, Peter

Projektassistent

+46 90 786 71 83

peterh@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Holmgren, Stefan

Universitetsadjunkt

+46 90 786 61 28

+46 70 597 00 56

stefanh@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Hägg, Linus

Doktorand

linush@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ibidunmoye, Olumuyiwa

Doktorand

+46 90 786 70 17

muyi@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Janlert, Lars-Erik

Professor

+46 90 786 61 31

+46 73 620 51 31

lej@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Mats

Systemingenjör

+46 90 786 65 07

+46 70 585 87 07

matsj@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Pedher

Universitetslektor

+46 90 786 77 07

pedher@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Stefan

Forskare

+46 90 786 56 34

stefanj@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Johansson, Thomas

Universitetsadjunkt

+46 90 786 62 59

thomasj@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jonsson, Anders

Konsult

+46 90 786 69 65

anjo@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Jönsson, Eric

Amanuens grundutbildning

+46 90 786 57 99

ericj@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kallin Westin, Lena

Universitetslektor

+46 90 786 68 33

+46 72 720 68 33

kallin@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson, Lars

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 70 24

larsk@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Karlsson, Marcus

Amanuens grundutbildning

+46 90 786 99 50

marcusk@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kasolis, Fotios

Doktorand

fotios@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Klein, Cristian

Post doc

+46 90 786 68 76

cklein@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Krzywda, Jakub

Doktorand

+46 90 786 96 48

jakub@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Kågström, Bo

Professor

+46 90 786 54 19

+46 73 620 54 19

bokg@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lakew, Ewnetu Bayuh

Doktorand

+46 90 786 61 29

ewnetu@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Larsson, Lars

Systemutvecklare (tjänstledig)

+46 90 786 67 35

larsson@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Li, Wubin

Doktorand

+46 90 786 67 01

viali@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Linde, Mattias

Doktorand

linde@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Lindgren, Helena

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 77 73

helena@cs.umu.se

E-post

Forskare (tjänstledig)

+46 90 786 77 73

helena@cs.umu.se

E-post

Lindkvist, Bertil

Systemingenjör

+46 90 786 57 81

+46 70 585 84 78

bertil@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Loch, Fredrik

Amanuens grundutbildning

+46 90 786 57 99

dv11flh@cs.umu.se

E-post


Löwstedt, Yvonne

Administratör, studie

+46 90 786 55 98

yvonne@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mehta, Amardeep

Doktorand

+46 90 786 70 17

amardeep@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mikkelsen, Carl C Kjelgaard

Forskare

+46 90 786 57 59

spock@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Minock, Michael

Universitetslektor

+46 90 786 63 98

mjm@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Mollevik, Johan

Doktorand

+46 90 786 67 01

mollevik@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Moström, Jan Erik

Universitetsadjunkt

+46 90 786 67 94

jem@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Nieves Sanchez, Juan Carlos

Stipendiat

+46 90 786 61 25

jcnieves@cs.umu.se

E-post

Forskningsingenjör, förste

+46 90 786 61 25

jcnieves@cs.umu.se

E-post

Nordström, Marie

Universitetslektor

+46 90 786 77 08

marie@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Noreland, Daniel

Forskare

daniel.noreland@cs.umu.se

E-post


Norrman, Robin

Projektledare

+46 90 786 74 93

robnor@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Oscarsson, Roger

Forskningsingenjör, förste

+46 73 620 50 62

roger@hpc2n.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ostovar, Ahmad

Doktorand

ahmado@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Palmquist, Lena

Universitetsadjunkt

+46 90 786 55 65

lenap@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Persson, Anne-Lie

Administratör, studie

+46 90 786 61 30

anne-lie@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Pettersson, Jonny

Universitetsadjunkt

+46 90 786 67 91

jonny@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ringdahl, Ola

Forskningsingenjör, förste

+46 90 786 57 22

ringdahl@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rodrigo, Gonzalo

Doktorand

+46 90 786 61 27

gonzalo@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Rännar, Mikael

Universitetsadjunkt

+46 90 786 71 75

mr@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sedaghat, Mina

Doktorand

+46 90 786 61 27

mina@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Sjölin, Johan

Systemadministratör

johan.sjolin@informatik.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Surie, Dipak

Forskningsingenjör, förste

+46 90 786 63 72

dipak@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Svärd, Petter

Doktorand

petters@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tesfatsion, Selome

Doktorand

selome@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tomas, Luis

Post doc

luis@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Tordsson, Johan

Universitetslektor, biträdande

+46 90 786 71 76

tordsson@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wadbro, Eddie

Forskarassistent

+46 90 786 68 38

eddiew@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Wedin, Per-Åke

Professor emeritus

+46 90 786 54 39

+46 70 605 54 39

pwedin@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Westerberg-Eriksson, Ingrid

Administratör, senior

+46 90 786 55 98

ingridwe@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Westerlund, Ingela

Administratör, ekonomi

+46 90 786 65 83

ingela.westerlund@dh.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Yan, Chunli

Doktorand

+46 90 786 69 85

chunli@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Yedeg, Esubalewe Lakie

Doktorand (tjänstledig)

yedegl@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Zamanian-Abasy, Victor

Amanuens grundutbildning

+46 90 786 57 99

victorz@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Zechner, Niklas

Doktorand

+46 90 786 96 72

zechner@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Ågren, Eric

Administratör

+46 90 786 99 97

eric.agren@umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Åsander, Mattias

Projektassistent

+46 90 786 99 50

mattiasa@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync


Östberg, Per-Olov

Forskare

+46 90 786 77 09

p-o@cs.umu.se

E-post

Ta kontakt via Lync



Sidansvarig: Anne-Lie Persson
2008-11-06

Utskriftsversion