Studentintervju
Patrick är imponerad av Umeå som studentstad

Namn: Patrick Edqvist
Patrick Edqvist vill jobba med kunder på en reklambyrå i framtiden.
– En kollega i Stockholm berättade att Umeå är det bästa stället att studera kommunikation på, säger han.
Patrick Edqvist flyttade till Umeå för att plugga strategisk kommunikation. Staden har varit en positiv överraskning för honom.
– Studenterna lyfter verkligen Umeå. Det kommer studenter från hela landet och alla är väldigt öppna och vill lära känna varandra. Det är en underbar tid. Jag har fått jättemånga härliga vänner. Att träningsanläggningen Iksu finns här är kul – nästan alla går dit och tränar.
Patricks mål är att få jobb på en större reklambyrå efter examen. I början av studierna var han den ende som visste vad han ville jobba med i framtiden.
– På utbildningen jobbar vi utifrån en kompetensportfölj. Vi får komma ut och prata med folk i branschen och diskutera vad vi vill jobba med. Jag sitter i branschrådet där vi diskuterar vad som händer på programmet och vad studenter och företagare efterlyser. Utbildningen har väldigt bra kontakt med näringslivet. Att få möjlighet att jobba med praktiska exempel innebär att man får en fördjupad kunskap om teorierna och dessutom många nya tankar. Det händer spännande saker när man samarbetar över de traditionella gränserna.
Patrick jobbade tidigare på en webbutvecklingsfirma i Stockholm. Det var en kollega där, en webbstrateg, som tipsade om att Umeå har den bästa utbildningen för den som vill jobba med kommunikation.
Utbildningen har varit mer teoretisk än vad Patrik hade väntat sig.
– Förutom text och form så läser vi kommunikation, omvärldsanalys och lär oss vilka kanaler man kan kommunicera i, vilka medier som finns och hur de har förändrat vår värld.
Patrik Edqvist säger att han absolut kan tänka sig att jobba i Umeå efter examen, men att det framförallt är utlandet som lockar.
– I framtiden vill jag gärna jobba i någon storstad som Tokyo, Hong Kong, Paris eller New York, säger han.
Intervjun gjordes inför utbildningskatalog 2012/13.
Text: Nils Svensson
Foto: Elin Berge