Hoppa direkt till innehållet
printicon

Naturvetenskap och teknik

Här finner du affilierade forskare vid Teknisk-naturvetenskaplig fakultet vid Umeå universitet. Klickbara namn leder till den affilierades arktiska profilsida, se även meny till höger.

Aditya Pawar, Designhögskolan (doktorand) aditya.pawar@umu.se

Agneta Andersson, Umeå Marina Forskningscentrum (professor) agneta.andersson@umu.se

Ann-Kristin Bergström, EMG (univ lektor, Biogeokemi) ann-kristin.bergstrom@emg.umu.se

Ann Milbau, EMG/CIRC (forskarassistent) ann.milbau@emg.umu.se

Anouschka Hof, EMG (forskningsingenjör, förste, Terrester ekologi) anouschka.hof@gmail.com

Antonia Liess, EMG (forskarassistent) antonia.liess@emg.umu.se

Asta Pellinen-Wannberg, Fysik (professor, Institutet för rymdfysik, Rymdcampus, Kiruna) asta.pellinen.wannberg@irf.se

Bin Yang, Tillämpad fysik och elektronik (forskarassistent) bin.yang@umu.se

Carol Norberg, Fysik (univ lektor, Rymdfysik) carol@irf.se

Carsten Meyer-Jacob, EMG (doktorand, Paleolimnologi) carsten.meyer-jacob@emg.umu.se

Catharina Henje, Designhögskolan (universitetsadjunkt) catharina.henje@dh.umu.se

Christer Nilsson, EMG (professor, Terrester ekologi) christer.nilsson@emg.umu.se

Christian Bigler, EMG (univ lektor, Paleolimnologi) christian.bigler@umu.se

Cristian Gudasz, EMG/CIRC (forskarassistent) cristian.gudasz@umu.se

Christoffer Boman, Tillämpad fysik och elektronik (univ lektor) christoffer.boman@umu.se

Dagmar Egelkraut, EMG (forskningsassistent) dagmar.egelkraut@umu.se

Danny Chun Pong Lau, EMG (forskarassistent), danny.lau@emg.umu.se

David Seekell, EMG (univ lektor, biträdande), david.seekell@umu.se

Dolly Jörgensen, EMG (forskare) dolly@jorgensenweb.net

Elin Lindén, EMG (doktorand) elin.linden@umu.se

Elina Kaarlejärvi, EMG (post doc) elina.kaarlejarvi@emg.umu.se

Ellen Dorrepaal, EMG/CIRC (forskarassistent) ellen.dorrepaal@emg.umu.se

Erik Lundin, EMG/CIRC (doktorand, Biogeokemi) erik.lundin@emg.umu.se

Erik Steinvall, Tillämpad fysik och elektronik (doktorand) erik.steinvall@umu.se

Erin S. Mccallum, EMG (postdoktor) erin.mccallum@umu.se

Esteban Guerrero Rosero, Datavetenskap (doktorand) esteban@cs.umu.se

Fredrik Almqvist, Kemi (professor) fredrik.almqvist@umu.se

Gerard Rocher Ros, EMG (doktorand) gerard.rocher@emg.umu.se

Göran Englund, EMG (professor) goran.englund@emg.umu.se

Helena Lindgren, Datavetenskap (univ lektor, bitr) helena@cs.umu.se

Hélène Proulliet-Leplat, EMG (doktorand, Biogeokemi) helene.prouillet@emg.umu.se

Ingrid Allard, Tillämpad fysik och elektronik (doktorand) ingrid.allard@umu.se

Jan Karlsson, EMG (professor, Evolutionsbiologi/Biogeokemi) jan.p.karlsson@emg.umu.se

Jan-Åke Olofsson, Tillämpad fysik och elektronik (univ adjunkt) jan-ake.olofsson@umu.se

Jenny Ask, EMG (postdoktor, Biogeokemi) jenny.ask@emg.umu.se

Johan Fahlman, EMG (doktorand) johan.fahlman@umu.se

Johan Lidman, EMG (doktorand) johan.lidman@umu.se

Johan Olofsson, EMG (univ lektor, Terrester ekologi) johan.olofsson@emg.umu.se

Johan Wikner, EMG (univ lektor) johan.wikner@umf.umu.se

Johannes Karlsson, Tillämpad fysik och elektronik (forskare) johannes.karlsson@umu.se

Jonatan Klaminder, EMG (forskningsassistent, Biogeokemi) jonatan.klaminder@emg.umu.se

Juan-Carlos Nieves-Sánchez, Datavetenskap (forskare) jcnieves@cs.umu.se

Judith Sarneel, EMG (forskare) judith.sarneel@umu.se

Jun Yu, Matematik och matematisk statistik (professor) jun.yu@math.umu.se

Karin Nilsson, EMG karinannanilsson@gmail.com

Keith Larson, (projektsamordnare) EMG/CIRC keith.larson@umu.se

Lars Lövgren, Kemi (univ lektor) lars.lovgren@umu.se

Leif Kullman, EMG (forskare) leif.kullman@emg.umu.se

Lina Polvi Sjöberg, EMG (forskarassistent) lina.polvi@umu.se

Maja Sundqvist, EMG (forskarassistent) maja.sundqvist@umu.se

Marcus Klaus, EMG (postdoktor) marcus.klaus@umu.se

Maria Eriksson, Fysiologisk botanik (lektor) maria.eriksson@umu.se

Maria Hamrin, (univ lektor) Fysik maria.hamrin@umu.se

Maria Myrstener, EMG (doktorand) maria.myrstener@umu.se

Mats Dynesius, EMG (docent, Terrester ekologi) mats.dynesius@gmail.com

Mats Tysklind, Kemi (professor, Marksanering Norr) mats.tysklind@chem.umu.se

Matthias B. Siewert, EMG (postdoktor) matthias.siewert@umu.se

Mehdi Cherif, EMG (bitr univ lektor, Terrester ekologi) mehdi.cherif@emg.umu.se

Micael Jonsson, EMG (forskare, Limnisk ekologi) micael.jonsson@emg.umu.se

Michael Saleeb, Kemi (doktorand, Organisk kemi) michael.saleeb@umu.se

Mikael Elofsson, Kemi (professor) mikael.elofsson@umu.se

Mina Sedaghat, Datavetenskap (doktorand) mina@cs.umu.se

Muhammad Sikandar Lal Khan, Tillämpad fysik och elektronik (doktorand) muhammad.sikandar.lal.khan@umu.se

Natuschka Lee, EMG (forskare) natuschka.lee@umu.se

Oleg Popov, Naturvetenskapernas och matematikens didaktik (univ lektor) oleg.popov@umu.se

Olena Rzhepishevska, Kemi (forskningsingenjör, förste) olena.rzhepishevska@umu.se

Olle Nygren, Kemi (forskare) olle.nygren@umu.se

Per-Anders Esseen, EMG (professor, Terrester ekologi) per-anders.esseen@umu.se

Pär Byström, EMG (universitetslektor, Limnisk ekologi) par.bystrom@emg.umu.se

Pär Ingvarsson, EMG (professor, Evolutionsbiologi) par.ingvarsson@emg.umu.se

Reiner Giesler, EMG/CIRC (professor, Biogeokemi) reiner.giesler@emg.umu.se

Richard Bindler, EMG (professor) richard.bindler@umu.se

Roland Jansson, EMG (univ lektor, Terrester ekologi) roland.jansson@umu.se

Sara Sjöstedt de Luna, Matematik och matematisk statistik (professor) sara@math.umu.se

Siv Huseby, Umeå marina forskningscentrum (UMF) (miljöanalytiker) siv.huseby@umu.se

Staffan Lundstedt, Kemi (forskare, Marksanering Norr) staffan.lundstedt@umu.se

Stefan Nilsson, Medicinsk biovetenskap (forskarassistent, Fysiologisk kemi) stefan.k.nilsson@umu.se

Stig-Olof Holm, EMG (univ lektor) stig-olof.holm@emg.umu.se

Stina Jansson, Kemi (bitr lektor) stina.jansson@umu.se

Sven Norman, EMG (doktorand) sven.norman@umu.se

Sven Rönnbäck, Tillämpad fysik och elektronik (univ lektor) sven.ronnback@tfe.umu.se

Svetlana Serikova, EMG/CIRC (doktorand) svetlana.serikova@umu.se

Sylvain Monteux, EMG/CIRC (forskarassistent) sylvain.monteux@emg.umu.se

Tapio Alakörkkö, Sliperiet (forskningsingenjör, verksamhetschef/föreståndare) tapio.alakorkko@umu.se

Terry Frank Bidleman, Kemi (gästprofessor) terry.bidleman@chem.umu.se

Timotheus Kampik, Datavetenskap (doktorand) timotheus.kampik@umu.se

Thomas Olofsson, Tillämpad fysik och elektronik (professor) thomas.olofsson@tfe.umu.se

Tomas Brodin, EMG (forskare) tomas.brodin@umu.se

Urban Brändström, Fysik samt Institutet för rymdfysik, Kiruna (forskare) urban.brandstrom@irf.se samt urban.brandstrom@umu.se

Venkata Krishna Kumar Upadhyayula, Kemi (forskarassistent) krishna.upadhyayula@umu.se

Wenting Feng, EMG (postdoktor, Biogeokemi) wenting.feng@emg.umu.se