Skip to content
printicon
Main menu hidden.

Our current postgraduate students

Katarina Blume
Subject: Psychology
E-mail: katarina.blume@gmail.com
Project title: Genusperspektiv på anknytningsteorin och psykologers arbete med föräldrar och deras barn

Jennie Brandén
Subject: Political Science
E-mail: jennie.branden@umu.se

Christine Bylund
Subject: Ethnology
E-mail: kristin.bylund@umu.se
Project title: Funktionsfullkomliga livslinjer – funktionalitet, relationer och välfärd

Camilla Carbin
Subject: Sociology
E-mail: camilla.carbin@umu.se

Magda Cardenas
Subject: Peace and conflict studies
E-mail: magda.cardenas@umu.se

Frida Degerstedt
Subject: Physiotherapy
E-mail: frida.degerstedt@umu.se 

Sophia Erhard
Subject: Geography
E-mail: sophia.erhard@umu.se

Jennie Forsberg
Subject: Art History
E-mail: jennie.forsberg@umu.se
Project title: Museum Anna Nordlander - med fokus på konst, kön och genus

Mikael Goossen
Subject: Sociology
E-mail: mikael.goossen@umu.se

Petra Green
Subject: Philosophy
E-mail: petra.green@umu.se
Project: Föreställningar kring kön och kunskap

Louise Grip
Subject: Gender Studies
E-mail: louise.grip@umu.se

Johan Hallqvist
Subject: Ethnology
E-mail: johan.hallqvist@umu.se
Project title: Att överbrygga (mänsklig) vänskap - en kritisk vänskapsanalys av kön, ålder och mänsklighet i alternativa vänskapsrelationer.

Disa Helander
Subject: Gender Studies
E-mail: disa.helander@umu.se
Project: My PhD project focuses on body, family and migration control.

Jenny Holmberg
Subject: Speech-language pathology
E-mail: jenny.c.holmberg@umu.se

Johanna Jers
Subject: Law
E-mail: johanna.jers@umu.se
Project title: Könsrepresentation i bolagsstyrelser - avhandlingsprojekt om jämställdhet och icke-diskriminering.

Hannele Junkala
Subject: Science Education
E-mail: hannele.junkala@umu.se

Quynh Le
Subject: Business Administration, Entrepreneurship
E-mail: quynh.le@umu.se

Moa Lillqvist
Subject: Psychology
E-mail: moa.lillqvist@umu.se

Victoria Lindgren
Subject: Law
E-mail: victoria.lindgren@umu.se

Naushin Malik
Subject: Informatics
E-mail: naushin.malik@umu.se
Project title: Between the landscapes of human, food and life 2.0

Anja Neidhardt
Subject: Industrial Design
E-mail: anja.neidhardt@umu.se

Katarina Nilsson
Subject: Education
E-mail: katarina.nilsson@umu.se

Mimmi Norgren Hansson
Subject: Religious Studies
E-mail: mimmi.norgren@umu.se 

Sofia Rapo
Subject: Food and Nutrition
E-mail: sofia.rapo@umu.se

Mats Reinhold
Subject: Psychology
E-mail: mats.reinhold@umu.se

Arian Rostami
Subject: Public Health
E-mail: arian.rostami@umu.se

Jenny Sperens
Subject: Literature
E-mail: jenny.sperens@umu.se

Mathias Sylwan
Subject: Media and Communication Studies
Placement: University of Gävle
E-mail: mathias.sylwan@hig.se
Project title: Den medierade familjen. Familj och föräldraskap i SVT:s nyhetsrapportering.