Bra att veta
- Om flera parter samarbetar i ett forskningsprojekt där personuppgifter behandlas måste personuppgiftsansvaret dokumenteras, till exempel genom ett avtal, kontakta dataskyddsombudet genom dataskydd@umu.se.
- Om du ska köpa en tjänst där leverantören ska behandla personuppgifter på uppdrag av Umeå universitet behövs ett personuppgiftsbiträdesavtal (PUBA).
- Om du ska samarbeta med forskare vid andra lärosäten eller med företag i ditt forskningsprojekt kan du behöva ett samarbetsavtal för ditt forskningssamarbete. Läs mer på sidan Avtal i forskningssamarbeten.
- Kom ihåg att du aldrig är avtalspart i ett forskningssamarbete, det är Umeå universitet.
Att göra för att samarbeta i forskning
- Fyll i underlaget för avtalsgranskning som du hittar på sidan Avtal i forskningssamarbeten och skicka till universitetsjurist@umu.se om du behöver ett avtal eller om du har fått ett avtal från en samarbetspart.
- Följ vägledningen för att dela forskningsdata i samarbeten om du ska dela forskningsdata eller annan information med en samarbetspartner som inte är anställd på Umeå universitet. Börja alltid med att göra en sekretessprövning av den information du delar.