Företagsforskarskolan utlyser doktorandresurser
Vill du starta ett forskningsprojekt ihop med ett företag eller en organisation? Då har du som forskare vid Umeå universitet möjlighet att söka en doktorandresurs genom Företagsforskarskolan. Ansök senast den 22 september.
Område: Humaniora och samhällsvetenskap, Konstnärlig forskning, Medicin och hälsa, Naturvetenskap och teknikvetenskap, Utbildningsvetenskap
Finansiär: Företagsforskarskolan
Söks av: Anställd vid Umeå universitet som har rätt att vara huvudhandledare för en forskarstuderande kan söka en doktorandresurs. Prefekten på institution där den sökande är anställd ska kunna intyga att den sökande uppfyller kriterierna för att vara huvudhandledare för en doktorand. Sökande får vid ansökningstillfället endast ha ett pågående doktorandprojekt med Företagsforskarskolan. Ett doktorandprojekt anses avslutat då doktoranden tar ut examen.
Ansökningsperiod: 10 juni 2025 - 22 september 2025
Bidragsbelopp: Företagsforskarskolan finansierar 50 procent av doktorandens lönekostnader (i särskilda fall 75 procent)
Bidragstid: 48 månader, samt tre månaders praktik hos den externa organisationen
Företagsforskarskolan utlyser doktorandresurserUtlysningen gäller projekt som genomförs i samarbete med externa organisationer, till exempel företag, offentliga förvaltningar och ideella organisationer.
Doktorandens lönekostnader finansieras till häften av Företagsforskarskolan och till hälften av den externa organisationen.
Alla anställda vid universitetet som har rätt att vara huvudhandledare för en forskarstuderande är välkomna att söka. Ansökningar tas emot från alla fakulteter och ämnesområden.
Utlysningen är öppen till den 22 september.
Läs mer om Företagsforskarskolan
Om du har frågor, kontakta
Företagsforskarskolan på ffs@umu.se