Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Kontaktuppgifter samordnare

Här hittar du kontaktuppgifter till de kommuner och skolor som Lärarhögskolan samarbetar med för den verksamhetsförlagda utbildningen.

VFU-samordnare

Här  hittar du kontaktuppgifter till VFU-samordnare vid de skolor och kommuner som Lärarhögskolan samarbetar med för den verksamhetsförlagd utbildningen. Här finns också länkar till skolornas och kommunernas hemsidor.

Bjurholm

Länk till Bjurholms kommuns hemsida

Caroline.Wikstrom@bjurholm.se
0932-140 45, 070-626 40 18

 

Dorotea

Länk till Dorotea kommuns hemsida

För- och grundskolor:

Tomas Forslund
tomas.forslund@dorotea.se
0942-14096.

Härnösand

Kontaktperson

Kramfors

Malin Henriksson
0612-804 30
malin.henriksson@kramfors.se

Lycksele

Länk till Lycksele kommuns hemsida

För- och grundskolor tom årskurs 6:
samuel.lundstrom@edu.lycksele.se
0950-168 55

caroline.andersson@edu.lycksele.se     
0950-169 32, 070-5886251​

monica.berglund@edu.lycksele.se
0950-16799

Gymnasiet, Tannbergsskolan:
ulrika.gjertz@edu.lycksele.se
0950-163 78, 070-245 44 14

Malå

Länk till Malå kommuns hemsida

Charlotte Hultdin
0953-14111
charlotte.hultdin@mala.se

Kontakt:
boukontor@mala.se

Nordmaling

Länk till Nordmalings kommuns hemsida

För- och grundskolor tom årskurs 6:
Anna Hällgren 
0930-141 02, 070-201 84 50
anna.hallgren2@nordmaling.se

Cecilia Karlsson
0930-141 33, 070-671 23 87
cecilia.karlsson@nordmaling.se

Artedi, årskurs 7-9:
birgitta.tornberg@nordmaling.se
0930-141 55

Norsjö

Länk till Norsjö kommuns hemsida

För- och grundskolor

Beatrice Bergqvist
beatrice.bergqvist@norsjo.se
0918-14160

 

Robertsfors

Länk till Robertsfors kommuns hemsida

För- och grundskolor

Gunilla Holmström
gunilla.holmstrom@robertsfors.se
0934-141 66

Skellefteå

För- och grundskolor

Länk till Skellefteå kommuns hemsida om VFU för för- och grundskola

helena.ahman@skelleftea.se
0910-71 27 02, 070-660 34 34

Gymnasieskolor

Kommunala gymnasieskolor
AnderstorpsgymnasietBaldergymnasiet
andreas.westerberg@skelleftea.se

Folkhögskolor

Medlefors folkhögskola
andreas.karlsson@medlefors.se

Solviks folkhögskola
johanna.sehlstedt@solviksfolkhogskola.se

Sollefteå

Länk till Sollefteå kommuns hemsida

För- och grundskolor
siv.sjodin@solleftea.se
070-292 66 25

asa.sundstrom@utb.solleftea.se
0620-68 22 24

Gymnasieskolor
asa.sundstrom@utb.solleftea.se
0620-68 22 24

Sorsele

Länk till Sorsele kommuns hemsida

henrik.sjostrom@sorsele.se
0952-142 02 

Umeå 

I listan hittar du först grundskolor och förskolor. Längre ned i listan återfinns gymnasieskolorna.

Grundskolor och förskolor

Kommunala för- och grundskolor 

Länk till för- och grundskolor
Länk till VFU-hemsida

Katarina Lindinger, katarina.lindinger@umea.se

Dessa nås via Umeå kommuns växel: 090-16 10 00

Biskopen förskola
Jenny Klinzelt
forskolechef@forskolanbiskopen.se
090-16 50 71

Engelska skolan 3-9
Andreas Nilsson
andreas.nilsson.umea@engelska.se

Karlavagnen förskola
mikael.westerlund@karlavagnen.eu
070-695 23 60

Minervaskolan
maria.nordkvist@minervaskolan.se
070-336 46 37, 090-70 25 40

Umeå Montessoriskola
maria.viksten@umeamontessoriskola.se
073-092 50 30

Montesoriförskolan Uno
Maria Viksten
rektor.uno@gmail.com
073-092 50 30

Språkförskolan
Elin Jonsson
elin@sprakskolan.com

Ingela Larsson
Ingela@sprakskolan.com
073-825 01 05, 090-201 08 02

Språkskolan
Ann-Britt Walderhaug
skolan@sprakskolan.com
090-201 08 01

Stjärnflockan
Jan Lindgren
jan@stjarnflockan.se
090-360 77, 072-723 60 77

Waldorfförskola
Emilia Hennix Isling
072-569 43 90

Waldorfskola
Lisa.Munter@waldorfumea.se   
090-148290.

Förskolan Älgen
Birgitta Fällman
skolchef@forskolanalgen.se
090-16 56 56

Gymnasieskolor

Dragonskolan

charlotte.eklof@umea.se

carolina.clarin@umea.se
070-250 27 36, 090-16 52 26

Maja Beskowgymnasiet 
jonas.stenlund@umea.se
070-6162417

Midgårdsskolan
elin.sjostrom@umea.se
090-165958, 090-165950

Forslundagymnasiet
cathrin.backmanlofgren@umea.se
090-16 41 63

Minervagymnasium

helena.lundgren@minervagymnasium.se
090-3497929

Strömbäcks folkhögskola
Berith Sonning
090-426 18

Thoreen Business School
mattias.bystrom@tbschool.se
073-545 40 52

Waldorfgymnasiet
Lisa.Munter@waldorfumea.se   
090-148290.

Vilhelmina

Länk till Vilhelmina kommuns hemsida

För- och grundskolor tom årskurs 6

ingela.johansson@vilhelmina.se
0940-140 49

Hembergsskolan 7-9
anders.blomgren@vilhelmina.se
0940-141 93

Förskolan Olympus
ann-louise@halsanshusab.com
0940-144 98, 14492, 073-831 44 98

Gymnasieskola

Malgomajskolan
ingela.johansson@vilhelmina.se
0940-140 49

Vindeln

Länk till Vindeln kommuns hemsida

För och grundskolor
christina.kajberg@vindeln.se
0933-140 00

Folkhögskola

Länk till Vindelns folkhögskola

Vindelns folkhögskola i Vindeln:
ellinor.kangas@vindelnsfolkhogskola.se

Vindelns folkhögskola, filial i Umeå:
tomas.tjaderborn@umea.se
076-784 34 10

Vännäs

Länk till Vännäs kommuns hemsida

För- och grundskolor

maria.branstrom@vannas.se
0935-146 51, 070-308 05 99

Gymnasium

Liljaskolan
magdalena.lundgren@vannas.se
0935-14473

Åsele

Skolchef/Rektor Komvux
Yvonné Nordlander
Tel: 0941-141 05
yvonne.nordlander@asele.se

 

Örnsköldsvik

Örnsköldsviks kommuns hemsida om VFU

Central samordnare för Örnsköldsvik:
ulrika.sjoblom@ornskoldsvik.se
0660-88 000, 070-639 84 03

Nolaskolan
christin.almstrom@ornskoldsvik.se
070-396 93 16

Parkskolan
lars.nordin@ornskoldsvik.se
070-231 11 12