Välkommen till Handelshögskolan vid Umeå universitet. I det här välkomstbrevet hittar du viktig information till dig som kommer att läsa kurser i ämnet företagsekonomi. Hittar du inte de svar du behöver så hör av dig till oss via kontaktformuläret i slutet av sidan.
På den här kursen ska du registrera dig manuellt via det introduktionstillfälle som kommer att annonseras eller manuellt på studievägledarens kontor. Det kan du göra från och med starten på terminen måndag den 2/9 till och med 2/11. Om du inte har registrerat dig innan angivet datum förlorar du din plats på kursen.
I uppsatsmanualen som du hittar på vår hemsida finns viktig information kring uppsatskrivande, handledning, oppositon och riktlinjer för uppsatsen.
Uppsatser i företagsekonomi skrivs i normalfallet av två författare. Två studenter i ett uppsatspar kan inte skriva uppsats på olika nivå (exempelvis 2nd year Master thesis och examensarbete) eller av olika längd (exempelvis 2nd year Master thesis 15 hp resp 30 hp).
Umeå Universitet studentwebb; På studentwebben finns ett antal webbsidor med generell information om allt möjligt som du behöver veta när du är student vid Umeå universitet.
Handelshögskolans studentwebb; Handelshögskolan har samlat specifik information för er ekonomstudenter på vår egen studentwebb. Här hittar du information om schema, tentamen, praktik, uppsats, utlandsstudier, examen och karriär. Här hittar du även kontaktuppgifter till oss som arbetar med studentstöd och vägledning på Handelshögskolan så hör gärna av dig om du har några frågor.
Har du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att komma in i och hålla reda på. Välkommen till våra digitala föreläsningar 10-13 januari då vi guidar dig genom studiestarten. Föreläsningarna är ca en timme lång och ges i Zoom. Vad vill du veta mer om?
Under din studietid har du gratis tillgång till hela Microsoft Office 365. I Office 365 ingår bland annat Teams, Word, Excel, Powerpoint, Whiteboard Forms, din studentmejl och en mängd andra tjänster. Allt för att underlätta studierna och ditt samarbete med andra studenter. För att få tillgång till Office behöver du först aktivera ditt Umu-id.
Infocenter hjälper dig med det du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student. Här kan du till exempel få hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Och skulle de inte ha ett svar direkt, så vet de var och hur de vägleder dig vidare. Infocenter håller till i huset Universum, mitt på Campus Umeå.