"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Magisteruppsats i genusvetenskap

  • Antal högskolepoäng 15 hp
  • Nivå Avancerad nivå
  • Studieform Distans
  • Starttid Vårtermin 2025

Om kursen

Kursen utgör ett större självständigt arbete för magisterexamen i huvudområdet genusvetenskap. Målet är att studenten ska utföra en genusvetenskaplig undersökning som innebär att kritiskt och medvetet förhålla sig till genusvetenskaplig teori och metodologi samt att utforma genusvetenskapligt relevanta frågeställningar. Resultatet ska presenteras i skriftlig form. I kursen ingår även att försvara sitt arbete samt att opponera på någon annans arbete.

Anmälan och behörighet

Magisteruppsats i genusvetenskap, 15 hp

Det finns inga tidigare terminer för kursen Vårtermin 2025 Visa tillfällen för efterkommande termin

Kurstillfälle som ingår i ett program

Startar

25 mars 2025

Slutar

8 juni 2025

Studieort

Ortsoberoende

Undervisningsspråk

Engelska

Studieform

Dagtid, 100%, Distans

Antal obligatoriska träffar

2 st

Antal övriga träffar

Inga

Behörighetskrav

Univ: Examen på grundnivå som omfattar minst 180 högskolepoäng eller motsvarande utländsk examen, 30 hp i genusvetenskap på avancerad nivå där 7,5 hp vetenskaplig metod ingår. Därutöver krävs Engelska A/6 och svenska för grundläggande behörighet för högskolestudier om kursen ges på svenska.

Anmälan

Du anmäler dig genom att logga in på Antagning.se. Följ sedan instruktionerna där.

Kontaktformulär

Kontaktformulär

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR)

Kontaktperson för kursen är:
Veronika Lodwika