Information till studenter och medarbetare med anledning av covid-19 (Uppdaterad: 26 januari 2021)
TILL DIG SOM ÄR ANTAGEN PÅ KURSEN
Jag heter Rickard Lindberg och jag är din programvägledare. På den här sidan hittar du viktig information som du behöver innan terminsstart, var god läs den noggrant. Om du har några frågor angående programmet kan du kontakta mig via kontaktformuläret nedan. Under semester kollar jag inkorgen någon gång då och då. Jag önskar dig varmt välkommen till Handelshögskolan vid Umeå universitet och till Civilekonomprogrammet med inrikting mot handel och logistik!
På det här programmet ska du själv registrera dig i Portalen. Vi vill att du registrerar dig innan uppropet 29 augusti (registreringen öppnar måndag den 27/8 och deadline är 3/9 kl. 24:00 på första kursen inom programmet, Företagsekonomi A HLP). Om du inte har registrerat dig i Portalen innan deadline riskerar du att förlora din plats på programmet (om du inte innan det datumet meddelat förhinder).
För att kunna registrera dig på programmet måste du först aktivera ditt Umu-id, detta kan genomföras från mitten av augusti.
Jag har ett aktiverat Umu-id men glömt mitt lösenord.
Fäll ihopSchemat för den första kursen (Företagsekonomi A HLP) i programmet publiceras minst en månad innan kursen börjar. Första kursen börjar 3 september.
Efter välkomstmötet den 29 augusti tar Handelshögskolans studentförening (HHUS) över för sociala välkomstaktiviteter ("Inspark") som kommer att ske under resten av veckan. Det är en utmärkt möjlighet för dig att lära känna andra studenter och att lära dig allt om Umeå och universitetet (Evenemanget är valfritt, inte obligatoriskt och inte studiemedelsberättigande men rekommenderas). Schemat och detaljer för studentföreningens välkomstaktiviteter kommer att finnas tillgängligt på HHUS hemsida.
På Handelshögskolans studentwebb hittar du information om schema, tenta, praktik, uppsats, utlandsstudier, examen och karriär.
Under programmets första termin läser du en 30hp kurs "Företagsekonomi A HLP" som består av fyra efter varandra följande moment på 5 veckor vardera. Det första momentet heter "Introduktion till handel och logistik". Kursplanen med lärandemål och litteraturlista är gemensam för hela kursen medan scheman alltid är momentvis.
Schemat för "Introduktion till handel och logistik" hittar du här senast 1 månad innan moment start. Schema
Kursplaner med litteratur för kurser du ska läsa hittar du alltid i kursplanesök genom att ange kursens kurskod. För första terminen är kurskoden 2FE214.
Kursutbudet för företagsekonomi hittar du här.
Läs mer på Umeå universitets Studentwebb
Jag, Rickard Lindberg, som är programvägledare har semester fr.o.m. mitten av juni och är åter på jobbet 20:e augusti men jag kollar min mail då och då under sommaren, rickard.lindberg@umu.se
Min kollega Roosa Salomaa finsn tillgänglig från och med den 25:e Juli roosa.salomaa@umu.se
I sommar kommer en av våra nuvarande studenter på programmet, Micael Brännström, att ringa upp alla antagna för att ni ska kunna ställa frågor om hur det är att vara student i Umeå och på programmet. Om du själv vill kontakta honom kan han nås mellan 12 juli och 20 augusti på hlp@usbe.se eller 072-0838283.
Fäll ihopFör den här kursen använder vi lärplattformen cambro. Där hittar du allt du behöver för kursen, som till exempel schema, instruktioner för övningar, lista över kursdeltagare och meddelanden från läraren.
Kom ihåg! För att kunna börja kursen Företagsekonomi A inom programmet så måste du först ha registrerat dig.
Du loggar in i Cambro med ditt aktiverade Umu-id.
Jag vill aktivera mitt Umu-id.
Jag vill logga in i Cambro.
Om du tänker läsa en utbildning som helt eller delvis motsvarar kunskaper som du redan har från tidigare studier eller yrkeserfarenhet, kan du ansöka om tillgodoräknande. Innan du lämnar in din ansökan så bör du prata med din programvägledare, både för att diskutera hur tillgodoräknandet påverkar din studieplan och få hjälp med rätt information till blanketten.
Fäll ihopSå kul att du sökt till oss, och vi ser framemot att ses! Det är annorlunda tider och vi är mitt i en pandemi där vi håller avstånd och visar hänsyn till varandra. Det är fortfarande så att utbildningar som hålls på campus kan komma att påverkas på olika sätt. Till exempel kan vissa delar av undervisningen ske på distans, så att vi inte samlas alla på campus samtidigt.
Bästa stället att hålla sig uppdaterad om vad som händer och hur dina studier kan komma att påverkas är på Studentwebben. Där hittar du också råd, tips och verktyg för studier och samarbete på distans. Sidorna uppdateras löpande, så fort det kommer nya regler eller rekommendationer.
Förändringar på grund av Covid-19
Fäll ihopDet du behöver tänka på innan du börjar, samlat på ett och samma ställe på webben. Kommer jag trivas? Kommer jag hitta någonstans att bo? Få nya vänner? Vi kanske inte kan ge dig alla svar, men visar dig var du hittar information. Välkommen!
Ny student på Umeå universitet
Fäll ihopHar du inte pluggat hos oss tidigare så kan det vara mycket att hålla reda på. Välkommen till våra digitala introduktionsföreläsningar 13-15 januari, så guidar vi dig genom studiestarten. Vad vill du veta mer om?
Som student kommer du att behöva ett Umu-id (ditt användarkonto) för att till exempel
Om du är ny student får du automatiskt ett användarkonto när du antagits, men du måste själv aktivera det för att det ska fungera.
Jag vill veta mer om Umu-id och hur jag aktiverar det.
Det här funkar ju inte. Hjälp!
Om du får problem att aktivera ditt konto eller logga in vänder du dig till Servicedesk. Där hittar du svar på vanliga frågor, manualer och kan ställa frågor.
Fäll ihopNär du är på våra campus i Umeå och Örnsköldsvik kommer du att behöva ett Umu-kort. Det är ett kort som fungerar som
Du får inte kortet automatiskt, utan måste själv ansöka om att få det. Så här gör du för att ansöka om ditt Umu-kort.
Fäll ihopSave the date! Digital välkomstmässa – ett perfekt tillfälle för dig att få koll på vad universitetet och Umeå kan erbjuda.
Mässan startar kl 12 med en rejäl kick-off på huvudscenen. Därefter tar mässan vid. Där i vimlet kan du läsa om de utställande organisationerna och besöka mässmontrar virtuellt. Under tiden kommer det att finns representanter från organisationerna på plats i den virtuella värld mässan befinner sig i.
När: Fredag 29 januari 2021
Tid: Klockan 12.00 - 16:00
Här håller du koll på Välkomstmässan. På sajten hittar du även studentföreningar, kårknutna föreningar och externa ideella föreningar. Föreningar som verkar i Umeå och på campus. Webben är ny och växer från vecka till vecka.
Fäll ihopStudielivet är mycket mer än bara studier! Studentkårerna arrangerar till studiestarten en mottagning för att välkomna alla nya studenter på Umeå universitet.
Du som väljer att vara med får vänner för livet, känna hur studentlivet fungerar och lära dig studentikosa ord och sånger. För visst vill du också få ut det mesta av din studietid i Umeå du med?
När: Mottagningen börjar den 13 januari och slutar den 29 januari.
Här håller du koll på och går med i mottagningen
Fäll ihopStudentkårerna arbetar för att du ska ha inflytande över dina studier och din studiesituation. De hjälper till att knyta ihop studietiden med näringslivet för din framtida karriär och om du skulle uppleva problem med din utbildning, kan du få hjälp. Ta chansen att vara med och bestämma.
Det är inte bara dina rättigheter kårerna bevakar. Som medlem i en studentkår är du också med och formar organisationen. Ska kåren driva pubar, caféer, gym? Kanske ordna bio, konserter eller föreläsningar?
Det är inte längre obligatoriskt att vara medlem i en studentkår, men det finns som du ser fortfarande många fina anledningar att vara med.
På Umeå universitet har vi tre studentkårer
Här hittar du svar på några vanliga frågor om vad som är grejen med kåren.
Fäll ihop
Mitt på campus Umeå i huset Universum (ja, det heter så) ligger Infocenter – den plats du alltid kan vända dig till för att få svar, hjälp och vägledning. Här hittar du allt du kan behöva för att ta dig genom de första veckorna som ny student i en, kanske, ny stad. Här får du till exempel hjälp med ditt Umu-id, att hitta rätt i lokaler eller träffa en studievägledare. Infocenter kan svara på de flesta frågor, och har de inte ett svar direkt så vet de var och hur de vägleder dig vidare.
Med anledning av Covid-19 är det viktigt att vi inte är för många personer i lokalen samtidigt. Därför vill vi helst att du i första hand mejlar, ringer eller chattar med oss.
Infocenter ger svar, hjälp och vägledning
Fäll ihop