Globala föreställningar om tusenårsriket: grundkurs, 15 hp
Kursen är nedlagd från och med 2025-05-08
Innehåll
Kursen behandlar föreställningar om tusenårsriket, millenarism som religiöst fenomen samt millenära rörelser ur ett globalt perspektiv. Begrepp som är relaterade till föreställningar om tusenårsriket såsom millenarism, apokalyptik och messianism behandlas. Kursen ger en orientering om och problematiserar olika teoretiska och metodologiska förhållningssätt till ämnet inom den religionsvetenskapliga forskningen.
Förväntade studieresultat
För avslutad kurs skall studenten kunna: Kunskap och förståelse -redogöra för samt problematisera centrala begrepp som -kan relateras till fenomenet millenarism -redogöra för några karakteristiska drag i millenära rörelser -ge exempel på samband mellan myt, rit och aktuell kontext sett ur ett millenaristiskt perspektiv Färdighet och förmåga -kunna uppvisa förtrogenhet med teorier och metoder i den religionsvetenskapliga forskningen rörande millenarism och millenära rörelser Värderingsförmåga och förhållningssätt -uppvisa förmåga att kritiskt analysera teoretiska och metodologiska utgångspunkter i den religionsvetenskapliga forskningen rörande millenarism och millenära rörelser
Behörighetskrav
Grundläggande behörighetUndervisningens upplägg
Undervisningen bedrivs normalt i form av föreläsningar och/eller seminarier. När kursen ges via Internet publiceras studie¬material under kursens gång på webb¬plattformen. Den exakta utformningen av undervisningen bestäms bland annat av antalet studerande på kursen.
Examination
Kunskapsredovisning sker normalt i samband med undervisningen, dels i muntlig form, dels genom smärre skriftliga prov. Kursen avslutas med en övergripande skriftlig tentamen. När kursen ges via Internet sker kunskapsredovisning kontinuerligt varje vecka i samband med verksam¬heten på webbplattformen, samt genom slutskrivning och annan redovisning. För studerande som inte godkänts vid det ordinarie provtillfället anordnas ytterligare provtillfälle efter någon tid. Den som godkänts i prov får inte genomgå förnyad prövning för högre betyg. Studerande som två gånger har underkänts i prov har rätt att hos humanistiska fakultetsnämnden begära att annan examinator utses för att bestämma betyg. Tillgodoräknande Ansökan om tillgodoräknande görs på särskild blankett som skickas till Registrator, Umeå universitet, 901 87 Umeå.
Litteratur
Litteraturlistan är inte tillgänglig via den webbaserade utbildningskatalogen. Kontakta aktuell institution.