Navigerat till
Kursplan:

Informatik med inriktning mot kreativ medieproduktion C, 30 hp

Engelskt namn: Informatics with Emphasis in Creative Media Production C
Denna kursplan gäller: 2008-01-21 till 2011-01-02 (nyare version av kursplanen finns)
Kurskod: 2IN021
Högskolepoäng: 30
Utbildningsnivå: Grundnivå
Huvudområden och successiv fördjupning: Informatik: Grundnivå, har minst 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav, innehåller examensarbete för kandidatexamen
Betygsskala: Väl godkänd, godkänd, underkänd
Ansvarig institution: Institutionen för informatik
Beslutad av: Institutionen för informatik, 2008-01-18

Innehåll

Moment 1. Digitala medier: Trender, forskning och tendenser, 7,5 högskole-poäng Digital Media:Contemporary Issues and Trends , 7,5 credits Kursmomentet behandlar teoretiska och metodologiska frågeställningar i samband med design och utvärdering av digitala medier. Detta görs genom att fokusera på förhållandet mellan digitala medier och begrepp som t.ex. interaktion, kommu-nikation, massifikation, material, kvalitet och kreativitet. Kursmomentet avser vidare att ge möjlighet till fördjupning inom ett för studenten speciellt intressant område där aktuell forskning och fråge-ställningar om digitala medier kan fördjupas. Moment 2. Avancerad designstudio, 7,5 högskolepoäng Advanced Design Studio, 7,5 credits Kursmomentet behandlar problem som aktualiseras i samband med designarbete genom att fokusera på förhållandet mellan begrepp som design, kreativitet, metod, och kompetens. Syftet med momentet är att ge den studerande fördjupad kunskap om sin roll och kompetens som designer. Vidare syftar momentet till att ge den studerande fördjupade kunskaper om kreativ medieproduktion genom att denne självständigt och kritiskt utför och utvär-derar designuppgifter. En utgångspunkt för momentet är att betrakta designarbete som något som uppstår i mötet mellan en designer och den designsituation eller designuppgift inom vilket denne ska verka. Under momentet diskuteras, praktiseras och uttrycks centrala aspekter på kreativ medieproduktion i syfte att fördjupa förståelsen för de förväntningar, krav och restriktioner inom vilket en designer inom detta område verkar Moment 3. Examensarbete i informatik med inriktning mot digital medie-produktion, 15 högskolepoäng Bachelor’s Thesis in Informatics with Specialisation in Digital Media Production, 15 credits Momentet syftar till att ge den studerande tillfälle att självständigt och kritiskt tillämpa och fördjupa sina kunskaper inom ämnet informatik samt ge övning i utrednings- eller utvecklingsarbete. Det innefattar val av tillämpningsområde, problemformulering och avgränsning samt genomförande av det självständiga arbetet. Häri inbegripes förmåga att kritiskt välja och tillämpa en med hänsyn till problemet adekvat metodansats. Momentet syftar även till att ge kunskaper och färdigheter i att genomföra projekt och dokumentera arbetet i en skriftlig rapport med den vetenskapliga rapporten som förebild samt förmåga att presentera och diskutera sitt arbete. I momentet förmedlas kunskaper om vetenskapligt förhållningssätt och artikelskrivande inom forskarvärlden. Momentet betonar värdet av att det problem som behandlas i det självständiga arbetet är förankrat i praktisk verksamhet eller kan knytas till områden inom vilka institutionen bedriver forskning.

Förväntade studieresultat

Efter avslutad kurs skall studenten: ha utvecklat en djupare förståelse för hur digitala medier behandlas inom forskningsområdena Interaction Design och Human-Computer Interaction, förstå och kunna applicera begrepp som används inom forskning om digitala medier, visa förståelse för designprocessens beståndsdelar när det gäller design av digitala medier, kunna planera och genomföra enklare designprojekt i digital mediedesign, kunna bedöma, värdera och hantera den praktiska tillämpningen av forskningsresultat om design av digitala medier, kunna identifiera och formulera relevanta frågeställningar inom ämnet informatik, självständigt kunna planera och genomföra ett examensarbete genomsyrat av ett vetenskapligt förhållningssätt, kunna producera en väl genomförd studie som leder till intressanta resultat och slutsatser om vald frågeställning, eller kunna producera en digital produktion eller IT-applikation med hög kvalitet utifrån de kvalitetskriterier som gäller för respektive genre, samt kunna presentera examensarbetet på ett tydligt och pedagogiskt sätt.

Behörighetskrav

Univ: För att antas till kursen krävs minst betyget godkänd på samtliga kurser under år 1 och 2 på programmet för digital medieproduktion eller motsvarande.

Undervisningens upplägg

Undervisningen bedrivs företrädesvis i form av föreläsningar, workshops och seminarier samt handledning i samband med självstudier och genomförande av obligatoriska datorlaborationer eller andra inlämningsuppgifter. Vissa undervisnings-moment kan vara obligatoriska. Undervis-ningen kan ges på engelska. Under kursen introduceras och tillhandahålls nödvändiga datortillämpningar vilka studenterna ska använda på egen hand. Viss handledning ges i samband med användning av dessa tillämpningar. Goda kunskaper i skriftlig framställning och engelska är viktiga för att kunna tillgodogöra sig kursen. Under kursen har studenterna tillgång dygnet runt till ett antal av institutionens datorsalar, med undantag för förekomm-ande bokningar för andra kurser.

Examination

Examinationen sker normalt i form av skriftligt prov samt obligatoriska dator-laborationer eller andra inlämningsupp-gifter. Som betyg ges väl godkänd, godkänd eller underkänd. För studerande som inte godkänns vid det ordinarie provtillfället anordnas normalt ytterligare ett provtillfälle i nära anslutning härtill. För den som ej är godkänd efter två provtillfällen, ges normalt möjlighet att deltaga i tre särskilda därpå följande uppsamlingstillfällen. En förutsättning för deltagande är att den studerande omregi-strerar sig på aktuell kurs den termin provet anordnas. För provtillfällen därutöver erfordras särskild dispens av studievägledare eller studierektor. Examinationen för kursens sista moment – Examensarbete i informatik med inriktning mot digital medieproduktion - sker normalt i form av deltagande i institution-ens studentkonferens. Vid denna konfe-rens presenterar studenten resultatet av sitt självständiga arbete samt agerar diskutant på andra självständiga arbeten. Examinationen på momentet innefattar i samtliga fall en tryckfärdig skriftlig rapport och i vissa fall också någon form av IT-artefakt och/eller digital produktion. I de fall där både en artefakt/produktion och en rapport återfinns som resultat, ligger båda till grund för det slutgiltiga betyget. Som betyg på hela kursen ges väl godkänd, godkänd eller underkänd. För betyget väl godkänd på kursen erfordras att resultatet av det examensarbetet bedömts som väl godkänt samt minst ett av de andra momenten bedöms som väl godkänt. Studerande som utan godkänt resultat har genomgått två prov för en kurs eller en del av en kurs, har rätt att få en annan exami-nator utsedd, om inte särskilda skäl talar emot det. Begäran om byte av examinator handläggs av studierektor vid Institutionen för informatik. TILLGODORÄKNANDE Ordföranden i programkommittén för programmet för digital medieproduktion, beslutar om tillgodoräknande på moment-/kurs efter skriftlig ansökan. I ansökan ska anges vilket moment eller vilken kurs som ansökan avser. Bestyrkta kopior av kursbevis eller motsvarande, där det framgår lärosäte, tidpunkt, ämnestill-hörighet, nivå, poängomfattning och betyg skall bifogas. Dessutom skall kursplan inklusive litteraturförteckning för de kurser som avses samt i förekommande fall uppsatsarbete bifogas.

Litteratur

Giltig från: 2008 vecka 4

Moment 1.

Digitala medier: Trender, forskning och tendenser

Fällman Daniel
In Romance with the materials of mobile interaction : a phenomenological approach to the design of mobile information technology
Umeå : Univ. : 2003 : 412 s. :
urn:nbn:se:umu:diva-170
ISBN: 91-7305-578-6
Se Umeå UB:s söktjänst

Lindh Waterworth Eva
Perceptually-seductive technology : designing computer support for everyday creativity
Umeå : Univ. : 2001 : [4], vi, [4], 219, [4] s. :
ISBN: 91-7305-117-9
Se Umeå UB:s söktjänst

Lund Andreas
Massification of the intangible : an investigation into embodied meaning and information visualization
Umeå : Univ. : 2003 : [4], 270, [5] s. :
urn:nbn:se:umu:diva-145
ISBN: 91-7305-544-1
Se Umeå UB:s söktjänst

Stolterman Erik
Designarbetets dolda rationalitet : en studie av metodik och praktik inom systemutveckling
Umeå : Univ. : 1991 : [4], v, [1], 193 s. :

Wiberg Charlotte
A measure of fun : extending the scope of web usability
Umeå : Dept of Informatics [Institutionen för informatik] : 2003 : [12], 221, [59] s. :
http://urn.kb.se/resolve?urn=urn:nbn:se:umu:diva-210
ISBN: 91-7305-555-7
Se Umeå UB:s söktjänst

Wiberg Mikael
In between mobile meetings : exploring seamless ongoing interaction support for mobile CSCW
Umeå : Univ. : 2001 : [8], 220, [3] s. :
ISBN: 91-7305-126-8
Se Umeå UB:s söktjänst

Artiklar, forskningsrapporter och utdrag ur tidskrifter och dylikt (tillhandahålles av institutionen).

Moment 2.

Avancerad designstudio

Immersed in Media : Telepresence in Everyday Life
Campanella Bracken Cheryl, Skalski Paul
New York : Routledge : 2010 :
ISBN: 978-0-415-99340-1
Se Umeå UB:s söktjänst

Artiklar, forskningsrapporter och utdrag ur tidskrifter och dylikt (tillhandahålles av institutionen).

Moment 3.

Examensarbete i informatik med inriktning mot digital medieproduktion

Hartman Jan
Vetenskapligt tänkande : från kunskapsteori till metodteori.
2., [utök. och kompletterade]uppl. : Lund : Studentlitteratur, 2004 (Lund : 307, [1]s. :
ISBN: 91-44-03306-0
Se Umeå UB:s söktjänst

Artiklar, forskningsrapporter och utdrag ur tidskrifter och dylikt (tillhandahålles av institutionen).

Referenslitteratur

Backman J.
Rapporter och uppsatser.
Lund : Studentlitteratur : 1998 : 213 s. :
ISBN: 91-44-00417-6
Se Umeå UB:s söktjänst

Presence for Everyone
Benyon David, Smyth Michael, Helgason Ingi
Edinburgh : Edinburgh Napier University : 2009 :
ISBN: 978-0-9562169-0-8
Se Umeå UB:s söktjänst

Csíkszentmihályi Mihály
Flow : the psychology of optimal experience
1. ed : New York : Harper & Row : cop. 1990 : xii, [1], 303, [1] s. :
ISBN: 0-06-016253-8 (hft.)
Se Umeå UB:s söktjänst

The design way : intentional change in an unpredictable world : foundations and fundamentals of design competence
Nelson Harold G., Stolterman Erik
Englewood Cliffs, N.J. : Educational technology publ. : cop. 2003 : xiv, 327 s. :
ISBN: 0-87778-305-5
Se Umeå UB:s söktjänst

Schön Donald A.
The reflective practitioner : how professionals think in action
Repr. : Aldershot : Ashgate : 2003 : x, 374 s. :
ISBN: 1-85742-319-4 (korr.)z 0-85742-319-4
Se Umeå UB:s söktjänst