Examensarbete i molekylärbiologi II, 15 hp
Kursen är nedlagd
Innehåll
Kursen genomförs som ett självständigt forskningsprojekt eller en undersökning inom eller utanför universitetet. Inom kursen får studenten tillämpa sina kunskaper och färdigheter på molekylärbiologiska problemställningar.
Förväntade studieresultat
Efter avslutad kurs ska studenten kunna - självständigt planera och genomföra experiment samt dokumentera, tolka och analysera experimentella resultat eller andra data. - redovisa och redogöra för vunna resultat både skriftligt på engelska och muntligt på engelska eller svenska.
Behörighetskrav
Univ: 30 hp i Kemi varav 15 hp Biokemi och 90 hp i huvudämnet Molekylärbiologi (molekylärbiologi, genetik, mikrobiologi och zoofysiologi) som skall innefatta två 15 hp fördjupningskurser i molekylärbiologi, där åtminstone den ena till sitt innehåll ligger inom ämnesområdet för examensarbetet samt kursen Examensarbete i molekylärbiologi I, 15 hp (5MO062). En A och svenska för grundläggande behörighet för högskolestudier.
Undervisningens upplägg
Examensarbetet utförs under handledning och ska omfatta en fördjupningsuppgift, som ansluter till den verksamhet som finns på en forskningsinstitution, en offentlig förvaltning eller ett företag. För examensarbete inom universitetet utses en handledare på berörd forskningsinstitution. För de som gör examensarbetet utanför universitetet finns dels en handledare inom universitetet dels en på arbetsplatsen. För dessa studenter gäller även att de ska ges möjlighet att delta i det dagliga arbetet på arbetsplatsen. Examensarbetet presenteras i en skriftlig rapport samt vid en offentlig posterpresentation.
Examination
Examensarbetet redovisas i en vetenskaplig rapport, vilken ligger till grund för en poster som presenteras vid en särskild visning. Om särskilda skäl föreligger kan postervisningen ersättas av ett seminarium. Dessutom sker en fortlöpande bedömning under arbetets gång. För kursen ges något av betygen godkänd (G) eller underkänd (U). Studerande som underkänts har rätt att undergå förnyat prov för att få godkänt betyg. Vidare har studerande, som två gånger underkänts i prov för viss kurs eller del av kurs, rätt att hos styrelsen för Institutionen för molekylärbiologi begära att annan lärare utses för att bestämma betyget vid förnyat prov.
Litteratur
Litteraturlistan är inte tillgänglig via den webbaserade utbildningskatalogen. Kontakta aktuell institution.