Checklista inför studiestart
Innan den första dagen på din utbildning behöver du ta några viktiga steg.
1.Andra antagningsbeskedet
När du har blivit antagen eller vill stå kvar som reserv till en utbildning behöver du inte svara på andra antagningsbeskedet för att behålla din plats. Vill du inte ha kvar din plats kan du låta en reserv få din plats genom att lämna återbud på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud via Ladok (logga in med ditt UMU-id) eller kontakta ansvarig institution.
2.Aktivera ditt UMU-id och MFA
Som ny student får du automatiskt ett UMU-id, men du måste själv aktivera det. Det kan du vanligtvis göra en vecka innan terminsstart, men ofta går det att göra tidigare. Du får inget särskilt meddelande – håll själv koll när det går att aktivera.
Ditt UMU-id behöver du när du ska:
- registrera dig på utbildningen
- lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
- kolla din studentmejl
- skaffa UMU-kort
- använda datorer i datorsalar och universitetets wifi
MFA – ökar din digitala säkerhet
För att öka säkerheten och minska risken att obehöriga kommer åt din information eller ditt konto behöver du aktivera MFA (multifaktorautentisering). MFA behövs för att du ska kunna logga in i olika system, exempelvis lärplattformen Canvas och studentwebben.
Jag vill aktivera mitt UMU-id och MFA
Om du får problem att logga in eller aktivera ditt UMU-id eller MFA kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.
3.Registrera dig på kursen
När du har tackat ja till din plats, måste du registrera dig på kursen. På den här kursen ska du själv logga in och registrera dig via Ladok innan kursstart. Det kan du göra från och med måndag den 24-augusti till och med måndag den 31-augusti. Om du inte har registrerat dig senast den 31-augusti förlorar du din plats på kursen. Se en film om hur du registrerar dig på en kurs.
Vet du i förväg om att du inte har möjlighet att registrera dig under denna period måste du anmäla det till oss innan sista dag för registrering. Kontakta Carina Luther.
Om du drabbas av akut sjukdom eller annan oförutsedd händelse som gör att du inte kan registrera dig måste du kontakta oss så fort som möjligt (läkarintyg krävs).
Om du blivit antagen som reserv efter att registreringen är stängd måste du kontakta kursens studieadministratör Carina Luther, så att hon kan registrera dig manuellt.
För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt UMU-id. Se info
4.Studiestart
2026-08-31
11.15-12.00 frivillig introduktionsträff
Zoom, länk kommer
Börja kursen
Kursen börjar måndag 31 augusti med en frivillig introduktionsträff 11:15 – 12:00 via videoverktyget Zoom. En länk till Zoom kommer att publiceras på kurssajten i lärplattformen Canvas veckan innan kursstart. Det är bra om du kan vara med på introduktionen men om du har förhinder är det ingen fara. Du kommer att hitta all nödvändig information på kurssajten som du får tillgång till när du registrerat dig på kursen.
Du loggar in i Canvas med ditt aktiverade UMU-id.
Kom ihåg! För att kunna börja kursen måste du först ha registrerat dig
Om kursen
Kursen ges som distansutbildning med 50 procents studiehastighet vilket motsvarar ca 20 timmars arbetsinsats /vecka. Kursen har ingen träff på studieorten.
Kursen består av tre moment på vardera 5 hp.
Tidsperiod Moment
26-08-31 – 26-10-11 Arbete, arbetsmiljö och hälsa
26-10-12 – 26-11-22 Systematiskt hälso- och arbetsmiljöarbete
26-11-23 – 27-01-17 Juridik inom arbetsliv och hälsa
Varje moment omfattar föreläsningar (online och/eller inspelade), litteraturstudier och obligatoriska arbetsuppgifter som ska genomföras enskilt eller tillsammans med andra kursdeltagare i basgrupper. Varje moment avslutas med en individuell hemtentamen.
På kurssajten i Canvas kommer du att hitta det studiematerial du behöver, som exempelvis inspelade föreläsningar, läsanvisningar och instruktioner till arbetsuppgifterna. Där sker även vissa examinationer. Det mesta av kommunikationen med dina lärare och kursare har du i Canvas.
Du kommer alltså att läsa kursen till stor del på egen hand, men kommunicera med lärare och interagera/samarbeta med kursare via kurssajten i Canvas och videoverktyget Zoom. För att det ska fungera bra behöver du ha tillgång till en dator, webbkamera, headset och bra internetuppkoppling.
Välkommen till kursen
Helene Johansson Kursansvarig
Carina Luther Studieadministratör
Stöd och hjälp
Vi stöttar våra studenter för att skapa en utbildningsmiljö med lika villkor.