Checklista inför studiestart
Innan den första dagen på din utbildning behöver du ta några viktiga steg.
1.Tacka ja till din studieplats
När du har blivit antagen eller fått en reservplats till en utbildning behöver du tacka ja för att behålla din plats. Det gör du på Mina sidor på Antagning.se senast den 20 juli 2026. Vill du inte ha din plats kan du låta en reserv få din plats genom att lämna återbud på antagning.se.
2.Aktivera ditt UMU-id och MFA
Som ny student får du automatiskt ett UMU-id, men du måste själv aktivera det. Det kan du vanligtvis göra en vecka innan terminsstart, men ofta går det att göra tidigare. Du får inget särskilt meddelande – håll själv koll när det går att aktivera.
Ditt UMU-id behöver du när du ska:
- registrera dig på utbildningen
- lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
- kolla din studentmejl
- skaffa UMU-kort
- använda datorer i datorsalar och universitetets wifi
MFA – ökar din digitala säkerhet
För att öka säkerheten och minska risken att obehöriga kommer åt din information eller ditt konto behöver du aktivera MFA (multifaktorautentisering). MFA behövs för att du ska kunna logga in i olika system, exempelvis lärplattformen Canvas och studentwebben.
Jag vill aktivera mitt UMU-id och MFA
Om du får problem att logga in eller aktivera ditt UMU-id eller MFA kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.
3.Registrera dig på kursen
När du har tackat ja till din plats och aktiverat ditt UMU-id och MFA, ska du registrera dig på kursen. Registreringen görs via Ladok för studenter.
Du kan registrera dig från och med måndag den 24 augusti till och med måndag den 31 augusti.
Jag vill registrera mig till kursen
Se en film om hur du registrerar dig
Om du missar att registrera dig
Det är viktigt att du registrerar dig i tid, annars riskerar du att tappa platsen på kursen. Om du inte kan registrera dig inom registreringsperioden, eller missar att registrerar dig innan deadline, måste du kontakta oss för manuell registrering.
Kontakta oss genom att mejla till studyadvisor.ba@umu.se
Du måste kontakta oss senast den 4 september, annars förlorar du din plats på kursen.
4.Studiestart
2026-08-31
Enligt schema
Ortsoberoende
Kursens struktur
I kursplanen hittar du information om kursens förväntade studieresultat, hur undervisningen läggs upp och hur kursen examineras. I kursplanen hittar du även litteraturlista för kursen.
Kursen har inga fysiska träffar och går på halvfart distans. Undervisningen bedrivs nätbaserat via en lärmiljö som tillhandahålls av Umeå universitet. I den nätbaserade lärmiljön hanteras undervisningsaktiviteter, kursrelaterat material och all kommunikation och diskussion mellan studenter och lärare. Kursens examinerande delar som bla. tentamina, seminarier eller liknande uppgifter avhandlas veckovis och/eller i enstaka fall dagsvis. Kursen ges på svenska men delar av kursmaterialet kan vara på engelska.
Länkar direkt till kursplan och kurslitteraturlista hittar du längre upp på denna sida.
Kurssajt i Canvas
På den här kursen använder vi lärplattformen Canvas. Där hittar du all information du behöver under kursens gång, till exempel schema, instruktioner för olika moment, deltagarlista och meddelanden från läraren. Kurssajten blir tillgängligt senast samma dag kursen startar.
För att logga in i Canvas behöver du ha aktiverat ditt UMU-id.
Kontakta oss
Har du frågor eller funderingar om kursen inför kursstart är du välkommen att kontakta oss.
Studiestöd (CSN)
Har du frågor kring studiestöd hänvisar vi dig att ta kontakt direkt med CSN.
Handelshögskolan vid Umeå universitet
Våra utbildningar har en nära koppling till forskning och näringsliv och vi sätter ditt lärande i centrum för undervisningen. Vi har en internationell kvalitetsackreditering och vi har fokus på hållbarhetsfrågor. Hos oss får du en bra grund som ekonom och kan välja specialisering inom olika fält. Du blir under din tid hos oss väl förberedd för framtiden och våra tidigare studenter är eftertraktade på arbetsmarknaden.
Stöd och hjälp
Vi stöttar våra studenter för att skapa en utbildningsmiljö med lika villkor.