Checklista inför studiestart
Innan den första dagen på din utbildning behöver du ta några viktiga steg.
1.Andra antagningsbeskedet
När du har blivit antagen eller vill stå kvar som reserv till en utbildning behöver du inte svara på andra antagningsbeskedet för att behålla din plats. Vill du inte ha kvar din plats kan du låta en reserv få din plats genom att lämna återbud på Mina sidor på Antagning.se. Är den möjligheten stängd går det bra att lämna återbud via Ladok (logga in med ditt UMU-id) eller kontakta ansvarig institution.
2.Aktivera ditt UMU-id och MFA
Som ny student får du automatiskt ett UMU-id, men du måste själv aktivera det. Det kan du vanligtvis göra en vecka innan terminsstart, men ofta går det att göra tidigare. Du får inget särskilt meddelande – håll själv koll när det går att aktivera.
Ditt UMU-id behöver du när du ska:
- registrera dig på utbildningen
- lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
- kolla din studentmejl
- skaffa UMU-kort
- använda datorer i datorsalar och universitetets wifi
MFA – ökar din digitala säkerhet
För att öka säkerheten och minska risken att obehöriga kommer åt din information eller ditt konto behöver du aktivera MFA (multifaktorautentisering). MFA behövs för att du ska kunna logga in i olika system, exempelvis lärplattformen Canvas och studentwebben.
Jag vill aktivera mitt UMU-id och MFA
Om du får problem att logga in eller aktivera ditt UMU-id eller MFA kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.
3.Registrera dig på programmet
När du har tackat ja till din plats, måste du registreras på första kursen. För det här programmet gör du det vid introduktionstillfället, se schemat för den första kursen för mer information om var och när detta sker. Det är viktigt att du närvarar vid introduktionen eftersom upprop och registrering sker i samband med detta tillfälle.
Vet du i förväg om att du inte har möjlighet att närvara vid registreringen så måste du anmäla det till oss, du gör det till kursadministratör: Sandra Mattsson.
4.Studiestart
Programmet omfattar fyra kurser på 15 hp vardera och inleds med kursen Rättsvetenskap med inriktning mot fastighetsrätt och fortsätter under höstterminen med kursen Förändrad markanvändning ur rättsligt perspektiv. Följ länkarna till respektive kurs välkomstinformation för mer information om kurserna.
Stöd och hjälp
Vi stöttar våra studenter för att skapa en utbildningsmiljö med lika villkor.