Huvudområden och successiv fördjupning:
Kulturanalys: Grundnivå, har endast gymnasiala förkunskapskrav
Betygsskala: Väl godkänd, godkänd, underkänd
Ansvarig institution: Institutionen för kultur- och medievetenskaper
Beslutad av: Utbildningsledaren för humanistiska fakulteten, 2015-03-16
Innehåll
Kursen är en nätbaserad distanskurs som riktar sig till lärarstudenter, lärare och andra som är intresserade av betydelser av kön och sexualitet i skolkontexter. Litteraturen innehåller såväl teoretiska perspektiv och historiska tillbakablickar som konkreta exempel och pedagogiska diskussioner. Kursen syftar till normmedvetenhet och ger redskap för förändrings- och utvecklingsarbete i skolan, samt en ökad pedagogisk kompetens. Frågor om heteronormativitet, makt, identitet, exkludering/inkludering och pedagogik är centrala i kursen.
Förväntade studieresultat
Efter genomgången kurs skall studenten:
kunna redogöra för centrala begrepp och perspektiv i teorier om heterosexualitet
kunna redogöra för och problematisera hur heterosexuella normer reproduceras och utmanas i skolmiljön, samt vilka effekter de kan ha för elever, lärare och pedagogik
uppvisa förmåga att formulera och kritiskt diskutera övningar och pedagogiska praktiker syftande till normmedvetenhet i skolan.
Behörighetskrav
Grundläggande behörighet
Undervisningens upplägg
Undervisningen är nätbaserad och består av skriftliga introduktioner på kurswebben, litteraturstudier och individuella arbetsuppgifter. Kursen innehåller inga sammankomster.
För den som är registrerad på kurs och har ett funktionshinder finns resurser för särskilt stöd. För mer information, kontakta Studentcentrum.
Examination
Examinationen sker dels fortlöpande genom inlämningsuppgifter, dels genom hemtentamina. Examination sker enligt graderna Väl Godkänt (VG), Godkänt (G) eller Underkänt (U).
Hemskrivningsperiodens inlämningsdatum gäller som tentamensdatum. För studerande som inte godkänns vid det ordinarie provtillfället anordnas ytterligare provtillfälle under terminen, inom två månader, samt ett uppsamlingsprov inom ett år.
För att bli godkänd på hela kursen krävs att samtliga prov och obligatoriska moment är godkända. Betyget utgör en sammanfattande bedömning av resultaten vid examinationens olika delar och sätts först när alla obligatoriska delmoment är godkända. För betyget Väl godkänd på kursen fordras Väl godkänd på alla inlämnade examinationsuppgifter. Den som godkänts i prov får inte undergå förnyat prov för högre betyg.
Studerande som registrerats på en kurs har rätt att examineras på kursen upp till två år efter första registreringsdatum. Den studerande får tentera högst fem gånger på varje delmoment. Studerande som två gånger har underkänts i prov har rätt att hos Humanistiska fakultetsnämnden begära annan examinator.
Tillgodoräknande Studenten kan ansöka om tillgodoräknande av hel eller del av kurs baserat på tidigare genomgången utbildning eller yrkesverksamhet. För mer information kontakta Studentcentrum/Examina.
Litteratur
Giltig från:
2015 vecka 36
Kurslitteraturen kan komma att ändras/aktualiseras vid behov, dock senast en månad före kursens start.
Kulturnavigering i skolan Arvastson Gösta, Ehn Billy 1. uppl. : Malmö : Gleerups utbildning : 2007 : 174 s. : ISBN: 9789140661081 Obligatorisk Se Umeå UB:s söktjänst
Elmeroth Elisabeth Normkritiska perspektiv : i skolans likabehandlingsarbete 1. uppl. : Lund : Studentlitteratur : 2012 : 135 s. : ISBN: 978-91-44-07945-5 Obligatorisk Se Umeå UB:s söktjänst
Skola i normer 2:a uppl Reimers (red.) Eva, Martinsson (red.) Lena Gleerups : 2014 : s. : ISBN: 9789140685995 Obligatorisk Se Umeå UB:s söktjänst
Forum för levande historia, RFSL Ungdom
BRYT! Ett metodmaterial om normer i allmänhet och heteronormen i synnerhet
Tredje upplagan 2011
http://www.rfslungdom.se/material/bryt
Obligatorisk
Anvisade texter och material.