"False"
Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.
Kursplan:

Spanska 3 för ämneslärare, 30 hp

Engelskt namn: Spanish 3 for the Secondary and Upper Secondary School Levels

Denna kursplan gäller: 2025-12-29 och tillsvidare

Kurskod: 6SA019

Högskolepoäng: 30

Utbildningsnivå: Grundnivå

Huvudområden och successiv fördjupning: Spanska: Grundnivå, har minst 60 hp kurs/er på grundnivå som förkunskapskrav

Betygsskala: Väl godkänd, godkänd, underkänd

Ansvarig institution: Institutionen för språkstudier

Beslutad av: Prefekten för Institutionen för språkstudier, 2025-06-12

Innehåll

Kursen omfattar fyra delkurser:

1. Lingvistik, syntax, idiomatik samt översättning, 7,5 hp
Fördjupade studier i modern lingvistik med fokus på spanskan. Vidareutveckling av kunskaper och färdigheter i spansk syntax och idiomatik, textproduktion med inriktning mot olika genrer.

2. Spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria, 7,5 hp
Studier av spanskspråkig litteratur ur olika genrer från medeltiden fram till sekelskiftet 1900. De litterära verken läses i förhållande till aktuell epok samt analyseras med tillämpbara litteraturvetenskapliga metoder.

3. Språkdidaktik, 9 hp
I delkursen ingår fördjupade studier av språkdidaktisk forskning som relateras till undervisning och undervisningsmaterial i spanska. Vidare ingår analys och utvärdering av undervisningsmaterial samt planering av undervisningssekvenser som motiveras utifrån styrdokument och relevant forskning.

4. Didaktikarbete, 6 hp
Den studerande fördjupar sig inom ett valt område inom språkdidaktik. Utifrån en problemformulering samlar och analyserar den studerande lämpligt material. Arbetet presenteras i såväl muntlig som skriftlig form. Kritisk granskning av ett annat arbete ingår.

Förväntade studieresultat

För betyget Godkänd ska den studerande kunna

Kunskap och förståelse

  • uppvisa fördjupade kunskaper om spansk litteraturhistoria;
  • uppvisa fördjupade kunskaper om teori och metod inom pragmatisk analys;
  • uppvisa fördjupade kunskaper om teori och metod inom språkdidaktik;

Färdighet och förmåga

  • i sin skriftliga produktion uppvisa en hög grad av språklig korrekthet samt kunna tillämpa fördjupade kunskaper om spansk morfologi, syntax och idiomatik;
  • tillämpa litteraturvetenskapliga metoder i analys av skönlitterära verk ur olika genrer;
  • tillämpa språkdidaktisk forskningsmetod i analys av undervisningsrelaterat material;
  • sammanfatta och förklara de viktigaste litterära strömningarna från den spanska medeltiden fram till sekelskiftet 1900 samt relatera till dessa i sin läsning av litterära verk från olika epoker;

Värderingsförmåga och förhållningssätt

  • granska och värdera andra studenters vetenskapliga arbeten;
  • välja ut och motivera lämpligt stoff för en planering samt evaluering av undervisningssekvenser i spanska med hänvisning till relevant forskning och styrdokument;
  • utvärdera undervisningsmaterial och evalueringsmetoder i spanska med hänvisning till relevant forskning för undervisning i ämnet spanska;
  • analysera undervisningsmaterial som förekommer i spanskundervisning i grund- och gymnasieskolan och relatera detta till det språkdidaktiska forskningsfältet.

Behörighetskrav

Univ: 30 hp spanska inom intervallet 1-30 hp + 22 hp spanska för ämneslärare inom intervallet 31-60 hp, eller motsvarande

Undervisningens upplägg

1. Lingvistik, syntax, idiomatik samt översättning, 7,5 hp
Undervisningen består av:
- lektioner och gruppövningar i spansk lingvistik;
- övningar i skriftlig översättning, syntax, skriftlig produktion samt övningar över valda problem inom den spanska grammatiken.

2. Spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria, 7,5 hp
Undervisningen består av föreläsningar och seminarier.

3. Språkdidaktik, 9 hp
Undervisningen består av lektioner, föreläsningar och obligatoriska seminarier.

4. Didaktikarbete, 6 hp
Undervisningen består av lektioner, obligatoriska seminarier och självständigt arbete under handledning.
 

Examination

Examinationen  sker genom bedömning av individuella skriftliga  och muntliga slutprov, examinerande seminarier samt inlämningsuppgifter.

1. Lingvistik, syntax, idiomatik samt översättning, 7,5 hp
a) Skriftliga inlämningsuppgifter och muntlig presentation i lingvistik (3,5 hp)
b) Skriftligt prov i skriftlig produktion och översättning (4 hp)

2. Spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria, 7,5 hp
a) Skriftlig inlämningsuppgift och examinerande seminarier (4,5 hp)
b) Skriftligt prov i litteraturhistoria (3 hp)

3. Språkdidaktik, 9 hp
Skriftlig inlämningsuppgift .

4. Didaktikarbete, 6 hp
Examinerande muntligt seminarium och skriftligt didaktikarbete.

Examinator kan besluta om avsteg från kursplanens examinationsform. Individuell anpassning av examinationsformen ska övervägas utifrån studentens behov. Examinationsformen anpassas inom ramen för kursplanens förväntade studieresultat. Student som har behov av anpassad examination ska senast 10 dagar innan examinationen begära anpassning hos kursansvarig institution. Examinator beslutar om anpassad examination som sedan meddelas studenten. 

Vid examination används betygsgraderna Väl godkänd, Godkänd eller Underkänd . Student som erhållit godkänt betyg får inte genomgå förnyat prov. 

För att få Väl godkänd på hela kursen krävs att den studerande uppnått detta betyg på moduler omfattande lägst 20 högskolepoäng. 

Student som inte har godkänt resultat på prov har rätt att delta i förnyat prov (s.k. omprov). Det första omprovet ska erbjudas senast två månader efter det ordinarie provet, dock tidigast tio arbetsdagar efter det att resultatet av det ordinarie provet har meddelats. För prov som genomförs under maj och juni månad får första omprovet erbjudas inom tre månader efter ordinarie provtillfälle. Tidpunkt för omprov ska meddelas senast i samband med det ordinarie provet. 

Minst ett andra omprov (ett s.k. uppsamlingsprov) ska erbjudas inom ett år efter det ordinarie provtillfället. I de fall prov inte kan upprepas enligt gällande regler för omprov ska det istället ersättas med annan uppgift. Omfattningen av och innehållet i sådan uppgift ska stå i rimlig proportion till det missade provet.

Examinator kan besluta att en student som inte helt uppfyller målen för en examination men ligger nära gränsen för godkänt betyg kan få möjlighet till komplettering för att uppnå godkänt betyg. Komplettering av examinationen ska anpassas individuellt utifrån det eller de mål som studenten inte uppnått och ska äga rum inom två veckor efter att studenterna meddelats examinationsresultatet men före nästa examinationstillfälle. Det är enbart tillåtet att komplettera ett ej godkänt resultat till godkänt; komplettering för högre betyg är inte tillåtet. Om studenten så önskar har hen rätt att genomföra omexamination i stället för komplettering och således ha möjlighet att få högre betyg än godkänt. 
 

Övriga föreskrifter

Stoppdatum för inlämningsuppgifter är terminens sista dag, om inte annat anges av undervisande lärare.



Om beslut fattas om att kursen inte längre ska ges eller om kursplanen reviderats garanteras studenten minst tre provtillfällen (inklusive ordinarie provtillfälle) enligt tidigare kursplan under en tid av maximalt två år från det att tidigare kursplan upphört att gälla eller kursen slutat erbjudas.

Litteratur

Giltig från: 2026 vecka 1

1. Lingvistik, syntax, idiomatik samt översättning (7,5 hp)

Fält Gunnar
Spansk grammatik för universitet och högskolor
Lund : Studentlitteratur : 2000 : 535 s. :
ISBN: 91-44-01423-6
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Reyes Graciela
El abecé de la pragmática
Madrid : Arco libros : 1995 : 71 s. :
ISBN: 84-7635-169-0
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Artiklar och övningskompendium i lingvistik (tillhandahålls av institutionen)
Institutionen för språkstudier :
Obligatorisk

Ruiz Gurillo Leonor
La lingüística del humor en español
Madrid : Arco/ Libros : 2012 : 163 s. :
ISBN: 9788476358351
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Referenslitteratur

Temas de gramática española para estudiantes universitarios : una aproximación cognitiva y funcional
Fernandez Susana S., Falk Johan
New York : Peter Lang : cop. 2014. : 317 s. :
ISBN: 9783631626993
Se Umeå UB:s söktjänst

2. Spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria (7,5 hp)

Cejador y Frauca Julio
La vida de Lazarillo de Tormes : y de sus fortunas y adversidades
Madrid : Espasa-Calpe : 1962 : 253 s. :
ISBN: 84-239-3025-4 (hft.)
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

La vida es sueño
Calderón de la Barca Pedro, Gaston Rafael
2. ed., ilustrada : Zaragosa : Ebro : 1949 : 141 s. :
Obligatorisk

Niebla
Unamuno Miguel de, Valdes Mario de
19, ed. : Madrid : Catedra : 2004 : 300 s. :
ISBN: 84-376-0347-1
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

de Cervantes Saavedra Miguel
El ingenioso hidalgo don Quijote de la Mancha
Project Gutenberg: http://www.gutenberg.org/ebooks/2000 (eller valfri komplett utgåva) :
Obligatorisk
Läsanvisning: Läses i urval enl. lärares anvisningar

Gómez de Avellaneda Gertrudis
Sab
Biblioteca Virtual Universal : 2003 :
Digital utgåva
Obligatorisk

Los pazos de Ulloa
Pardo Bazán Emilia, Mayoral Marina
Madrid : Castalia : 1986 : 416 s. :
ISBN: 84-7039-476-2
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Las épocas de la literatura Española
Pedraza Jiménez Felipe B., Rodríguez Cáceres Milagros
[2]a ed., 2. impr. : Barcelona : Ariel : 2010. : 413 p. :
ISBN: 8434425114
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Artiklar och textkompendier (tillhandahålls av institutionen)

3. Språkdidaktik (9 hp)

Pautas para la evaluación del español como lengua extranjera
Figueras Casanovas Neus, Puig Soler Fuensanta
Madrid : Edinumen : 2013 : 181 str. :
ISBN: 978-84-9848-242-3
Obligatorisk
Se Umeå UB:s söktjänst

Muñoz-Basols Javier
Introducción a la lingüística hispánica actual : teoría y práctica
2017 :
Online access for UMUB
Obligatorisk

Artiklar/texter tillkommer; tillhandahålls av Institutionen för språkstudier. Obligatorisk

4. Didaktikarbete (6 hp)

Väljs i samråd med examinator.