"False"
Skip to content

Students who have not changed their password since 7 May cannot log in to the student web. Read about how to change your password.

printicon
Main menu hidden.

Schedule

Choose what courses and groups you want to display in your schedule

January 2024

  • Sunday, 14 January 2024

    Nothing is scheduled today.

  • Monday, 15 January 2024
    08:00 to 10:30

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Mandatory, Roll-call Room, location 5B P6 Stora hörsalen
    SVALL Tuna
    SY Padjelanta
    Teacher: Eva-Lotta Glader, Johan Ljungberg, Anna Kristofersson
    Content: *Gemensam introduktion Orter kopplar upp sig via T6 videobrygga 1247600. Upprop sker sen lokalt.
    10:30 to 11:30

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Independent study, Egen tid att se Room, location Inspelat material
    Content: Se introduktionsfilm på Canvas om journalsystem NCS Cross inför utbildning torsdag respektive fredag.
    11:30 to 17:00

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Independent study
    Content: Inläsning och förberedelse inför Case EKG och Case Lungfunktion
  • Tuesday, 16 January 2024
    08:00 to 09:45

    Kardiologi

    Event type Lecture Room, location SVALL Högom
    ÖSD Beta
    Zoom
    Teacher: Stefan Söderberg
    Content: Introduktion Kardiologi
    10:15 to 12:00

    Hematologi

    Event type Lecture Room, location SVALL Högom
    ÖSD Beta
    Zoom
    Teacher: Jonas Wallvik
    Content: Introduktion Hematologi
    13:00 to 14:45

    Geriatrik

    Event type Lecture Room, location SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    Zoom
    Teacher: Johan Niklasson
    Content: Introduktion Geriatrik
    15:15 to 17:00

    Livsstil- och beteendemedicin

    Event type Lecture Room, location SVALL Tuna
    ÖSD Beta
    Zoom
    Teacher: Benno Krachler
    Content: Introduktion Levnadsvanor Password:4711
  • Wednesday, 17 January 2024
    08:00 to 09:45

    Lungmedicin

    Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Anders Blomberg
    Content: Introduktion Lungmedicin och Allergologi
    10:15 to 12:00

    Klinisk farmakologi

    Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Jörn Schneede
    Content: Introduktion Klinisk farmakologi - njurfunktion och dosjustering
    13:00 to 13:45

    Genus/etnicitet

    Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Ruben Flores Garcia, Ala Muala
    Content: Introduktion Genus/etnicitet
    14:00 to 14:45

    Palliativ medicin

    Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Henrik Ångström
    Content: Introduktion Palliativ medicin
    15:15 to 17:00

    Bild- och funktionsmedicin BFM

    Event type Lecture, Egen tid att se Room, location SVALL Tuna
    SY Padjelanta
    Inspelat material
    Teacher: Susanna Jakobson
    Content: Introduktion i Bild- och röntgenmedicin (BFM) Se introduktionsfilm del 1-4 på Canvas
  • Thursday, 18 January 2024
    08:00 to 09:45

    Gastroenterologi

    Event type Lecture Room, location SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Zoom
    Teacher: Pontus Karling
    Content: Introduktion Gastroenterologi
    10:15 to 12:00

    Angiologi

    Event type Lecture Room, location SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Zoom
    Teacher: Joachim Ögren, Marcus Lind
    Content: Introduktion Angiologi/Stroke
    13:00 to 14:45

    Lungmedicin

    Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
    Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
    Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
    Content: Genomgång Case Lungfunktion
    13:00 to 14:45

    Kardiologi

    Event type Mandatory, Case
    Teacher: Magdalena Johansson
    Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
    Content: Genomgång Case EKG
    13:00 to 14:45

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Teacher: Hans Josefson
    Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
    Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
    14:00 to 14:45

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
    Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
    15:15 to 16:00

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
    Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
    15:15 to 17:00

    Lungmedicin

    Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
    Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
    Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
    Content: Genomgång Case Lungfunktion
    15:15 to 17:00

    Kardiologi

    Event type Mandatory, Case
    Teacher: Magdalena Johansson
    Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
    Content: Genomgång Case EKG
    15:15 to 17:00

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Teacher: Hans Josefson
    Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
    Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
  • Friday, 19 January 2024
    08:00 to 09:45

    Njurmedicin

    Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Michael Ott
    Content: Introduktion Njurmedicin
    10:15 to 11:00

    Endokrinologi

    Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Nils Bäcklund
    Content: Introduktion Diabetes
    11:15 to 12:00

    Endokrinologi

    Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04
    SVALL Tuna
    ÖSD Alfa
    SY Padjelanta
    Teacher: Per Dahlqvist
    Content: Introduktion Endokrinologi
    13:00 to 14:45

    Lungmedicin

    Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
    Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
    Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
    Content: Genomgång Case Lungfunktion
    13:00 to 14:45

    Kardiologi

    Event type Mandatory, Case
    Teacher: Magdalena Johansson
    Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
    Content: Genomgång Case EKG
    13:00 to 14:45

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Teacher: Hans Josefson
    Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
    Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
    14:00 to 14:45

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
    Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
    15:15 to 16:00

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
    Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
    15:15 to 17:00

    Lungmedicin

    Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
    Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
    Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
    Content: Genomgång Case Lungfunktion
    15:15 to 17:00

    Kardiologi

    Event type Mandatory, Case
    Teacher: Magdalena Johansson
    Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
    Content: Genomgång Case EKG
    15:15 to 17:00

    Klinisk medicin 1, 30 hp

    Event type Group tuition
    Teacher: Hans Josefson
    Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
    Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
  • Saturday, 20 January 2024

    Nothing is scheduled today.

Week 3 Sunday, 14 January 2024
Monday, 15 January 2024
08:00 to 10:30

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Mandatory, Roll-call Room, location 5B P6 Stora hörsalen, SVALL Tuna, SY Padjelanta
Teacher: Eva-Lotta Glader, Johan Ljungberg, Anna Kristofersson
Content: *Gemensam introduktion Orter kopplar upp sig via T6 videobrygga 1247600. Upprop sker sen lokalt.
10:30 to 11:30

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Independent study, Egen tid att se Room, location Inspelat material
Content: Se introduktionsfilm på Canvas om journalsystem NCS Cross inför utbildning torsdag respektive fredag.
11:30 to 17:00

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Independent study
Content: Inläsning och förberedelse inför Case EKG och Case Lungfunktion
Tuesday, 16 January 2024
08:00 to 09:45

Kardiologi

Event type Lecture Room, location SVALL Högom, ÖSD Beta
Zoom
Teacher: Stefan Söderberg
Content: Introduktion Kardiologi
10:15 to 12:00

Hematologi

Event type Lecture Room, location SVALL Högom, ÖSD Beta
Zoom
Teacher: Jonas Wallvik
Content: Introduktion Hematologi
13:00 to 14:45

Geriatrik

Event type Lecture Room, location SVALL Tuna, ÖSD Alfa
Zoom
Teacher: Johan Niklasson
Content: Introduktion Geriatrik
15:15 to 17:00

Livsstil- och beteendemedicin

Event type Lecture Room, location SVALL Tuna, ÖSD Beta
Zoom
Teacher: Benno Krachler
Content: Introduktion Levnadsvanor Password:4711
Wednesday, 17 January 2024
08:00 to 09:45

Lungmedicin

Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Anders Blomberg
Content: Introduktion Lungmedicin och Allergologi
10:15 to 12:00

Klinisk farmakologi

Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Jörn Schneede
Content: Introduktion Klinisk farmakologi - njurfunktion och dosjustering
13:00 to 13:45

Genus/etnicitet

Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Ruben Flores Garcia, Ala Muala
Content: Introduktion Genus/etnicitet
14:00 to 14:45

Palliativ medicin

Event type Lecture Room, location 5B P6 Stora hörsalen, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Henrik Ångström
Content: Introduktion Palliativ medicin
15:15 to 17:00

Bild- och funktionsmedicin BFM

Event type Lecture, Egen tid att se Room, location SVALL Tuna, SY Padjelanta
Inspelat material
Teacher: Susanna Jakobson
Content: Introduktion i Bild- och röntgenmedicin (BFM) Se introduktionsfilm del 1-4 på Canvas
Thursday, 18 January 2024
08:00 to 09:45

Gastroenterologi

Event type Lecture Room, location SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Zoom
Teacher: Pontus Karling
Content: Introduktion Gastroenterologi
10:15 to 12:00

Angiologi

Event type Lecture Room, location SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Zoom
Teacher: Joachim Ögren, Marcus Lind
Content: Introduktion Angiologi/Stroke
13:00 to 14:45

Lungmedicin

Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
Content: Genomgång Case Lungfunktion
13:00 to 14:45

Kardiologi

Event type Mandatory, Case
Teacher: Magdalena Johansson
Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
Content: Genomgång Case EKG
13:00 to 14:45

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Teacher: Hans Josefson
Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
14:00 to 14:45

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
15:15 to 16:00

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
15:15 to 17:00

Lungmedicin

Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
Content: Genomgång Case Lungfunktion
15:15 to 17:00

Kardiologi

Event type Mandatory, Case
Teacher: Magdalena Johansson
Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
Content: Genomgång Case EKG
15:15 to 17:00

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Teacher: Hans Josefson
Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
Friday, 19 January 2024
08:00 to 09:45

Njurmedicin

Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Michael Ott
Content: Introduktion Njurmedicin
10:15 to 11:00

Endokrinologi

Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Nils Bäcklund
Content: Introduktion Diabetes
11:15 to 12:00

Endokrinologi

Event type Lecture Room, location 6E R-1 Hörsal E04, SVALL Tuna, ÖSD Alfa, SY Padjelanta
Teacher: Per Dahlqvist
Content: Introduktion Endokrinologi
13:00 to 14:45

Lungmedicin

Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
Content: Genomgång Case Lungfunktion
13:00 to 14:45

Kardiologi

Event type Mandatory, Case
Teacher: Magdalena Johansson
Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
Content: Genomgång Case EKG
13:00 to 14:45

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Teacher: Hans Josefson
Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
14:00 to 14:45

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
15:15 to 16:00

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Group: LPT6.U.A, LPT6.U.B
Content: Vårdhygien med Jonas Jonsson och Pia M.Nilsson Biblioteket på B41
15:15 to 17:00

Lungmedicin

Event type Mandatory, Case Room, location 3B H0 Grupprum 8
Teacher: Elisabeth Öberg Carlsson
Group: LPT6.U.G, LPT6.U.H
Content: Genomgång Case Lungfunktion
15:15 to 17:00

Kardiologi

Event type Mandatory, Case
Teacher: Magdalena Johansson
Group: LPT6.U.E, LPT6.U.F
Content: Genomgång Case EKG
15:15 to 17:00

Klinisk medicin 1, 30 hp

Event type Group tuition
Teacher: Hans Josefson
Group: LPT6.U.C, LPT6.U.D
Content: Journalsystem NCS Cross med Hans Josefsson och Emily H Åström. Datasal Etna
Saturday, 20 January 2024