"False"
Skip to content
umu.se
For students
Library
For staff
Login
Students
View your schedule and courses
Edit
Edit content at umu.se
Svensk webbplats
Search
Menu
X close menu
Menu
Search
Search within:
Search within:
All
Education
Research
Staff
Student web
News
Staff web
Other search services
Find courses and programmes
Library search tool
Search the legal framework
Main menu hidden.
Login
Students
View your schedule and courses
Edit
Edit content at umu.se
Svenska
Schedule
Courses in my schedule
Choose what courses and groups you want to display in your schedule
Artkunskap och systematik, 15 hp
Hide course Artkunskap och systematik, 15 hp in your schedule
Week
Month
Show previous week
Today
Show next week
August
2021
S
15
M
16
T
17
W
18
T
19
F
20
S
21
Sunday, 15 August 2021
Nothing is scheduled today.
Monday, 16 August 2021
09:00 to 09:30
09.00
09.30
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Introduction
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Kursintroduktion
Show less
09:30 to 11:00
09.30
11.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Introduktion till floristik, växtmorfologi, växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
Show less
12:00 to 13:15
12.00
13.15
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Forts.växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
Show less
13:30 to 16:00
13.30
16.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
Tuesday, 17 August 2021
09:00 to 12:00
09.00
12.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
13:00 to 15:00
13.00
15.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Enhjärtbladiga, vanliga släkten av gräs, halvgräs och tåg
Show less
Wednesday, 18 August 2021
08:00 to 10:00
08.00
10.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
10:00 to 12:00
10.00
12.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
13:00 to 15:00
13.00
15.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Roland Jansson
Content:
Kvantifieringsmetoder för växter
Show less
Thursday, 19 August 2021
09:00 to 17:00
09.00
17.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Mandatory, Excursion
Show more
Teacher:
Roland Jansson, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Förevisning av metoder och träning av växter i fält, exkursion havsstrand. Obligatoriskt
Show less
Friday, 20 August 2021
08:00 to 09:00
08.00
09.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Katarina Stenman
Content:
Dokumentation och samling av växter, artportalen, etikettering mm
Show less
09:00 to 12:00
09.00
12.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 2: Exkursion gräs och halvgräs
Show less
13:00 to 16:00
13.00
16.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 1: Exkursion gräs och halvgräs
Show less
Saturday, 21 August 2021
Nothing is scheduled today.
Sun
Week 34
w.34
Sunday, 15 August 2021
15
Mon
Monday, 16 August 2021
16
09:00 to 09:30
09.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Introduction
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Kursintroduktion
Show less
09.30
09:30 to 11:00
09.30
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Introduktion till floristik, växtmorfologi, växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
Show less
11.00
12:00 to 13:15
12.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Forts.växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
Show less
13.15
13:30 to 16:00
13.30
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
16.00
Tue
Tuesday, 17 August 2021
17
09:00 to 12:00
09.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
12.00
13:00 to 15:00
13.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner
Content:
Enhjärtbladiga, vanliga släkten av gräs, halvgräs och tåg
Show less
15.00
Wed
Wednesday, 18 August 2021
18
08:00 to 10:00
08.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
10.00
10:00 to 12:00
10.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Träna utantillarter och känna igen familjer
Show less
12.00
13:00 to 15:00
13.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Roland Jansson
Content:
Kvantifieringsmetoder för växter
Show less
15.00
Thu
Thursday, 19 August 2021
19
09:00 to 17:00
09.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Mandatory, Excursion
Show more
Teacher:
Roland Jansson, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Förevisning av metoder och träning av växter i fält, exkursion havsstrand. Obligatoriskt
Show less
17.00
Fri
Friday, 20 August 2021
20
08:00 to 09:00
08.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Lecture
Room, location
KBE303-Stora hörsalen
Show more
Teacher:
Katarina Stenman
Content:
Dokumentation och samling av växter, artportalen, etikettering mm
Show less
09.00
09:00 to 12:00
09.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 1: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 2: Exkursion gräs och halvgräs
Show less
12.00
13:00 to 16:00
13.00
Artkunskap och systematik, 15 hp
Event type
Excursion, Practical excercise
Room, location
NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab
,
NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Show more
Teacher:
Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Content:
Grupp 2: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 1: Exkursion gräs och halvgräs
Show less
16.00
Sat
Saturday, 21 August 2021
21