Checklista inför studiestart
Innan den första dagen på din utbildning behöver du ta några viktiga steg.
1.Tacka ja till din studieplats
När du har blivit antagen eller fått en reservplats till en utbildning behöver du tacka ja för att behålla din plats. Det gör du på Mina sidor på Antagning.se senast den 20 juli 2026. Vill du inte ha din plats kan du låta en reserv få din plats genom att lämna återbud på antagning.se.
2.Aktivera ditt UMU-id och MFA
Som ny student får du automatiskt ett UMU-id, men du måste själv aktivera det. Det kan du vanligtvis göra en vecka innan terminsstart, men ofta går det att göra tidigare. Du får inget särskilt meddelande – håll själv koll när det går att aktivera.
Ditt UMU-id behöver du när du ska:
- registrera dig på utbildningen
- lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
- kolla din studentmejl
- skaffa UMU-kort
- använda datorer i datorsalar och universitetets wifi
MFA – ökar din digitala säkerhet
För att öka säkerheten och minska risken att obehöriga kommer åt din information eller ditt konto behöver du aktivera MFA (multifaktorautentisering). MFA behövs för att du ska kunna logga in i olika system, exempelvis lärplattformen Canvas och studentwebben.
Jag vill aktivera mitt UMU-id och MFA
Om du får problem att logga in eller aktivera ditt UMU-id eller MFA kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.
3.Registrera dig på programmet
För att behålla din plats på programmet måste du registrera dig på den första kursen på programmet (Inledande Miljövetenskap). Det gör du själv i Ladok mellan 24 augusti och 2 september. Det är viktigt att du registrerar dig under dessa dagar för att behålla din plats.
Se en film om hur du registrerar dig på en kurs
För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt UMU-id (Se information ovan).
Vi kommer att hålla ett upprop under första dagen på kursen/programmet. Även om du är med på uppropet måste du själv gå in och registrera dig. Om du planerat att läsa programmet, men inte kan närvara första dagen, uppskattar vi om du i förväg meddelar detta till programansvarig (Se kontaktuppgifter längre ner).
4.Studiestart
2026-08-31
10.00
Schemat är preliminärt fram till fyra veckor innan programstartstudiestart
Repetitionskurs i Kemi
Under första terminen kommer du att läsa kemi och beroende på dina färdigheter från gymnasiet, vilken nivå du läste (Kemi vs Naturkunskap) samt hur längesedan det var du läste kemi kan det vara bra att repetera grunderna.
Kemiska institutionen har skapat en online kurs för repetition i kemi, med studiehänvisningar, material och quiz, som baseras på Kemi 1 och 2. Detta innebär att kursen är på lite högre nivå än den kemi man fått lära sig om man studerat Naturkunskap, men du kan med fördel använda materialet för att återbekanta dig med kemiska begrepp eller fräscha upp sina baskunskaper, oavsett förkunskapsnivå.
När du väl är på plats på programmet och läser kemi hos oss, kommer det att finnas lärare och äldre studenter som stöttar och hjälper dig. Den litteratur som används på onlinekursen är samma litteratur som du kommer att använda på den Inledande kursen i Miljövetenskap. På den kursen kommer du även få möjlighet att repetera gymnasiekemin. Länken till canvassidan för ”Repetitionskurs i kemi” hittar du här: Repetitionskurs i kemi. Om du redan har ett UMU-id kan du behöva läggas till manuellt på repetitionskursen – då skickar du ett mail till lisa.lundin@umu.se
Inspirationsdag med hållbart resande
Vi kommer under första modulen göra besök på en rad olika platser i Umeå och eftersom vi försöker väva in hållbarhet så långt det är möjligt kommer vi i första hand att cykla till dessa platser. Det är därför en fördel om du har tillgång till cykel redan under första kursveckan. Cykel är för övrigt ett utmärkt transportmedel i Umeå, både på sommaren och på vintern.
Lärplattformen Canvas
Vi använder lärplattformen Canvas för alla kurser på programmet. Varje kurs har sin individuella sida med tillhörande information och kursmaterial. När du registrerar dig på kursen får du automatiskt access till dess Canvassida – du måste dock acceptera inbjudan.
Stöd och hjälp
Vi stöttar våra studenter för att skapa en utbildningsmiljö med lika villkor.