Navigerat till

Djuretiskt tillstånd

Om ditt examensarbete omfattar experimentella studier i laboratorium eller i fält där du hanterar och/eller manipulerar ryggradsdjur krävs ett etiskt tillstånd för djurförsök från Djurförsöksetiska nämnden.


Det är handledarens och kursansvarigs ansvar att se till att ett sådant tillstånd finns och att tillståndet gäller för den typ av studie som genomförs. Förutom kursen etik och lagstiftning ska du genomgå en teoretisk kurs för den djurgrupp du studerar och denna kurs ska också omfatta praktiska moment för hantering av försöksdjur för djurgruppen.

Det är handledare eller kursansvarig som ansvarar för att de praktiska handhavandemomenten genomförs och att det finns ett intyg som visar vilka praktiska moment som genomförts för aktuell djurgrupp. Studenter som har ett motsvarande intyg från annat land måste komplettera detta med att ta kurserna etik och svensk lagstiftning.

Du anmäler till djurskyddsansvarig person vid EMG, Pär Byström, att du ska gå kurserna. Därefter erhåller du personliga login-uppgifter för att genomföra de teoretiska kurserna. Efter godkända webbkurser och intyg om praktiskt genomfört moment får du ett kursbevis. Godkända kurser ska finnas innan du påbörjar det praktiska arbetet på examensarbetet.

Vidare ska det i examensarbetet framgå att studien har etiskt tillstånd genom att diarienumret för tillståndet och namnet på tillståndsinnehavaren anges.

För ytterligare information eller frågor kontakta Pär Byström

Kontaktperson EMG

Senast uppdaterad: 2025-04-07