Checklista inför studiestart
Innan den första dagen på din utbildning behöver du ta några viktiga steg.
1.Tacka ja till din studieplats
När du har blivit antagen eller fått en reservplats till en utbildning behöver du tacka ja för att behålla din plats. Det gör du på Mina sidor på Antagning.se senast den 20 juli 2026. Vill du inte ha din plats kan du låta en reserv få din plats genom att lämna återbud på antagning.se.
2.Aktivera ditt UMU-id och MFA
Som ny student får du automatiskt ett UMU-id, men du måste själv aktivera det. Det kan du vanligtvis göra en vecka innan terminsstart, men ofta går det att göra tidigare. Du får inget särskilt meddelande – håll själv koll när det går att aktivera.
Ditt UMU-id behöver du när du ska:
- registrera dig på utbildningen
- lämna in tentor, uppgifter eller se dina resultat
- kolla din studentmejl
- skaffa UMU-kort
- använda datorer i datorsalar och universitetets wifi
MFA – ökar din digitala säkerhet
För att öka säkerheten och minska risken att obehöriga kommer åt din information eller ditt konto behöver du aktivera MFA (multifaktorautentisering). MFA behövs för att du ska kunna logga in i olika system, exempelvis lärplattformen Canvas och studentwebben.
Jag vill aktivera mitt UMU-id och MFA
Om du får problem att logga in eller aktivera ditt UMU-id eller MFA kontakta IT-supporten Servicedesk så får du hjälp.
3.Registrera dig på programmet
För att påbörja programmet måste du registrera dig på den första kursen Teologi: grundkurs, 60 hp. För att registrera dig på kursen loggar du in via Ladok för studenter med ditt Umu-id.
Registreringen är öppen från och med måndag veckan före kursstart till och med kursstart. När du registrerar dig på kursen blir du automatiskt registrerad på programmet. Om du inte har registrerat dig i tid kan du förlora din plats på programmet.
För att kunna registrera dig på kursen måste du först aktivera ditt användarkonto (Umu-id). Se information ovan för instruktioner kring hur du aktiverar din användare.
4.Studiestart
2026-08-31
Se schema
Schemat är preliminärt fram till fyra veckor innan programstartstudiestart
Programmets upplägg
Som programstudent börjar du dina studier med kursen Teologi: grundkurs 60 hp, som sträcker sig över programmets två första terminer. Delkurserna 1-4 i kursplanen ges på höstterminen och delkurserna 5-8 under vårterminen. Ordningen på momenten kan i vissa fall variera.
Mer information kursen teologi 60 hp finner du här
Från termin 3 och framåt väljer du bland ett antal kurser. Mer information om detta får du efter att du börjat programmet.
Programmet ges på campus i Umeå Universitets lokaler men våra kurser har även egna sajter i lärplattformen Canvas där viktig information kan finnas tillgänglig. Dagen efter att du har registrerat dig kan du se kurssajten där.
Om du avser att inte läsa programmet behöver du inte kontakta oss, utan du lämnar själv återbud via ditt antagningsbesked på antagning.se
Vem ska jag fråga
Frågor kring registrering:
Studieadministratörer https://www.umu.se/student/ide-och-samhallsstudier/vem-ska-jag-fraga/
Frågor kring studievägledning och studiestöd:
Studievägledare för respektive ämne
https://www.umu.se/student/ide-och-samhallsstudier/vem-ska-jag-fraga/
Tekniska frågor kring kursplattformen:
Datortekniker Fredrik Lindborg: fredrik.lindborg@umu.se
Telefonnummer: 090-7865170 (telefontid mellan 11 och 16)
Litteratur och frågor om kursinnehåll:
Ansvarig lärare
Hälsning från Humsek
HumSek hälsar dig välkommen till dina studier!
HumSek är en sektion i Umeå studentkår, för dig som studerar humaniora vid Umeå universitet. Vi vet att det är mycket information att ta in i början av en ny termin och att många förväntningar sätts på dig som student, men glöm inte bort dig själv. Om du någonsin känner dig orättvist behandlad, eller att något under din utbildning hade kunnat vara bättre, kontakta oss eller vårt studentombud.
Det är vårt uppdrag att bevaka och medverka i utvecklingen av utbildningen och förutsättningarna för studier vid Umeå universitet. HumSek företräder dig som student och därför är dina åsikter viktiga för oss.
Vi på HumSek vill att din studietid ska bli så givande och lärorik som möjligt, och arbetar därför aktivt för att erbjuda alla våra medlemmar aktiviteter som kan tillföra något extra. Dessa kan vara allt från studiesociala arrangemang till föreläsningar.
Hoppas du kommer att trivas hos oss!
Ordförande Humsek: ordfhumsek@umeastudentkar.se
Studentombud Humsek: utbevhumsek@umeastudentkar.se
Inbjudan till studentföreningen Kaosets frivilliga inspark
Hej nya studenter! Välkommen till Umeå Universitet och Kaoset!
Ni som går religionsvetenskap, etnologi, teologi, filosofi, historia och kulturstudier är välkomna på Kaosets inspark. Vi kommer att träffas utanför HUM-huset där ni kommer att få mer information och efteråt kommer vi att leka lekar för att lära känna varandra bättre.
För ytterligare information, följ oss på Instagram:
https://www.instagram.com/kaoset.umu
Det går bra att skicka DMs till oss på Instagram, kontakta annars en av våra generaler via mail:
filip@xyagia.com
Vänliga hälsningar,
Kaoset
Stöd och hjälp
Vi stöttar våra studenter för att skapa en utbildningsmiljö med lika villkor.