Att undervisa i Musikteori 7,5 hp
Om kursen
Detta är en kurs för dig som vill lära dig olika strategier för att undervisa i musikteori inom kulturskolan. Kursens innehåll syftar även till hur du på olika sätt kan implementera musikteori i instrumentalundervisningen. Kursen innehåller såväl individuella som gruppbaserade moment, där olika musikteoretiska perspektiv och begrepp behandlas och relateras till den konstnärliga och pedagogiska praktiken i kulturskolan.
Kursen ges som en del i Kulturskoleklivet.
Undervisningens upplägg
Undervisningen är helt nätbaserad. Examinerande moment, föreläsningar samt handledning och kollaborativt lärande sker via lärplattformen Canvas.
Examination
Studenterna examineras genom praktiska moment/gestaltade uppgifter, seminarier, laborationer, skriftliga och noterade inlämingar, enskilt och i grupp.
Individuell anpassning
Examinator kan besluta om avsteg från kursplanens examinationsform. Individuell anpassning av examinationsformen ska övervägas utifrån studentens behov och kan göras för student som erhållit beslut om stöd. Examinationsformen anpassas inom ramen för kursplanens förväntade studieresultat.
Student som har behov av en anpassad examination ska senast 10 dagar innan examinationen begära anpassning hos kursansvarig institution. Examinator beslutar om anpassad examination som sedan meddelas studenten.
Anmäl dig
Kontakta oss
Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.