Navigerat till

Avancerad bioinformatik 7,5 hp

Om kursen

Kursen ges i form av en ”Case study”. Efter inledande föreläsningar om fallen (”casen”) ska studenterna arbeta självständigt, under tillgång till handledning. Implementering av lösning ska ske enligt moderna metoder och arbetsflöden som tillämpas inom bioinformatik. Material för att lära sig dessa metoder kommer göras tillgängligt, men även metoder som angetts som behörighetskrav kommer användas. Kursen kommer lägga stor vikt på hur uppgiften löses för att förmedla ett professionellt tillvägagångssätt. Projekten redovisas i slutet av kursen.

Anmäl dig

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande