Navigerat till

Italienska resenärer i Norden och nordiska resenärer i Italien: källor, historia, kulturella stereotyper 7,5 hp

Om kursen

Kursen behandlar, ur ett historiskt perspektiv, de textuella källorna som vittnar om italienska resenärer i Norden och nordiska resenärer i Italien. Särskilt fokus läggs på en jämförelse av de ömsesidiga kulturella stereotyperna som framgår av källorna genom tiden.

Kursen börjar med en introduktion till källorna, materialet och metoderna inom området. 

Delkurs 2 ägnas åt källorna genom historien som härrör nordiska resenärer i Italien, även i jämförelse med andra europeiska resenärer, med individuell fördjupning om en specifik tidsperiod. 

Delkurs 3 ägnas åt källorna genom historien som härrör italienska resenärer i Norden, med en individuell fördjupning om en specifik resenär/källa.

Kursen består av 3 delkurser:

  1. Introduktion till metod, källor och material (1,5 hp)
  2. Nordiska resenärer i Italien (3 hp)
  3. Italienska resenärer i Norden (3 hp)

 

Anmäl dig

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande