Navigerat till

Python för C-programmerare 3 hp

Om kursen

Kursen förutsätter att studenten har tidigare erfarenhet av programmering i C och bygger vidare utifrån detta i sitt upplägg.  Kursen innehåller en genomgång av skillnaderna mellan C och Python samt en genomgång av ett urval av de bibliotek som finns i Python. Under kursen ges också en introduktion till begrepp inom objektorientering (klasser/objekt/metoder) för att underlätta förståelse och användning av bibliotek. Fokus i kursen är problemlösning genom programmering i Python och studenterna arbetar praktiskt med olika obligatoriska uppgifter.

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande