Navigerat till

Resonerande och informationsbehandling 7,5 hp

Om kursen

Kursen är en tvärvetenskaplig introduktion till kognitionsvetenskapligt studium av resonerande och informationsbehandling.

Innehåll i korthet:

  • Beräkningsbegreppet, beräkningsbarhet och komplexitet.
  • Beräkning som modell för kognition.
  • Problemlösning och beslutsfattande.
  • Deduktiva och induktiva resonemang
  • Grundläggande om datorer, programmering och programmeringsmetodik.
  • Emotioner och beslutsfattande.

Denna kurs är en del av ett program

Den här kursen innehåller tillfällen som är en del av ett program på Umeå universitet. Du kan bara söka kursen om du går programmet. Information om ansökningstider och vad som gäller för dig får du från din institution.

Läs om att välja kurs inom program

Anmäl dig

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande