Navigerat till

Samhällsomvandlingar i norra Sverige 7,5 hp

Om kursen

Sveriges norra delar har genomgått och genomgår olika samhällsomvandlingar med t.ex. avfolkning, nedläggningar, gruvboom och en så kallad grön omställning. Kursen behandlar olika typer av samhällsomvandlingar ur sociala och kulturella perspektiv, samt ger redskap för att förstå drivkrafter såväl som motstånd. Den utgår från exempel på historiska och pågående samhällsprocesser i norra Sverige. Med hjälp av begrepp som rättvisa, plats och identitet diskuteras hur samhällsprocesser tar form och ges betydelse.

Modul 1. Sociala och kulturella perspektiv på samhällsomvandling (4,5 hp)
Social and Cultural Perspectives on Social Transformation

Modulen behandlar olika teoretiska begrepp och perspektiv i relation till skilda typer av samhällsprocesser. Centrala begrepp är rättvisa, plats, legitimering och identitet.

Modul 2. Projektarbete (3 hp)
Project work

Modulen består av ett individuellt projektarbete inriktat på någon aspekt av samhällsomvandling.

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande