Navigerat till

Spanska C, Lingvistik, litteratur och språkfärdighet 15 hp

Om kursen

I kursen ingår lingvistik, skriftlig språkfärdighet och översättning samt spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria.

Kursen är indelad i två delar:

Lingvistik, syntax, idiomatik samt översättning, 7,5 hp

I momentet ingår fördjupade studier i modern lingvistik med fokus på spanskan. Du vidareutvecklar kunskaper och färdigheter i spansk syntax och idiomatik, textproduktion och översättning med inriktning mot olika genrer.

Spanskspråkig litteratur och litteraturhistoria, 7,5 hp

I momentet ingår studier av spanskspråkig litteratur ur olika genrer från medeltiden fram till sekelskiftet 1900. De litterära verken läses i förhållande till aktuell epok samt analyseras med tillämpbara litteraturvetenskapliga metoder.

Anmäl dig

Kontakta oss

Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.

Tänk på att universitetet är en statlig myndighet och att det du skriver här kan bli en allmän handling. Var därför försiktig med att skriva känsliga eller personliga frågor här i kontaktformuläret. Alla uppgifter behandlas enligt dataskyddsförordningen (GDPR).

Nytt meddelande