Mer om kursen
HR som profession
Johan Örestig Kling är kursansvarig.
Vem tycker du ska läsa den här kursen?
Det här är en kurs som passar både för de som nyligen fått upp ett intresse för HR-frågor och de som redan är yrkesverksamma inom HR. Som mångårig lärare på Programmet för personal- och verksamhetsutveckling vet jag att det finns ett stort behov av en kurs som fokuserar på frågor om vad som kännetecknar HR som profession. HR befinner sig ofta i en svår balansgång mellan att tillgodose ledningens önskemål och att lyssna till de behov som medarbetare uttrycker och den balansgången kräver en klar idé om vad den egna professionen står för. Under kursen får studenterna både allmänbildande perspektiv på hur personalarbete och HR förändrats över tid och fördjupad kunskap om den roll och det ansvar som HR har idag i organisationers arbetsmiljöarbete.
Vad är utmärkande för kursen?
Det som kanske framförallt utmärker kursen är att den förenar teori och praktik. Utöver föreläsningar och seminarier så får studenterna under kursens gång arbeta med case där de ställs inför just den typ av svåra beslutssituationer och etiska som kännetecknar HR-arbete i praktiken, inte minst kopplat till arbetsmiljöarbete. Med detta upplägg kommer studenterna både få möjlighet att fördjupa sig i forskning och tillfälle att, i dialog med övriga kursdeltagare, utveckla sin förmåga att reflektera kring etiskt svåra situationer.
På vilket sätt är kursen relevant för framtida jobb?
HR är en profession som hela tiden behöver förnya sig i takt med att arbetslivet förändras. I en tid av snabb digitalisering, introduktion av ny teknik som vi ännu inte kan förutsäga konsekvenserna av och oroligheter i omvärlden så ökar behovet av det som kallas ”etisk mognad” hos HR. I den här kursen får studenten möjlighet att fördjupa sig i vad ett sådant etiskt moget förhållningssätt innebär och att utveckla sin egen förmåga att hantera etiskt svåra beslutssituationer. Ett särskilt viktigt område är arbetsmiljö, där HR arbetar i tätt och inte sällan konfliktfyllt samarbete med chefer och fack. I kursens andra del får studenten med sig verktyg för att hantera detta samarbete.