Instrumentundervisning i grupp i Kulturskolan 2,5 hp
Om kursen
Den här kursen är en del av ett kursutbud inom Kulturskoleklivet och kan ingå i en kandidatexamen i estetiska ämnen med inriktning mot kulturskolepedagogik. Kursen riktar sig till pedagoger och lärare som undervisar barn och unga inom musikområdet eller till den som är intresserad av att utveckla sina kunskaper inom instrumentundervisning för grupper i kulturskolan och/ eller andra undervisningsammanhang.
Kursen behandlar arrangering och skapande av undervisningsmaterial inför instrumentspel i grupp, utifrån olika nivåer och åldersgrupper. I detta ingår instrumentundervisning, instrumentmetodik och demokratiska processer i gruppundervisning för barn och unga.
Vad är Kulturskoleklivet?
Den här kursen är en del av den statliga satsningen Kulturskoleklivet. Kursen riktar sig till dig som vill utbilda sig för att arbeta i kulturskolan eller för dig som redan arbetar i kulturskolan och vill fördjupa dina kunskaper.
Om du vill veta mer om Kulturskoleklivet hittar du information på vår hemsida: Kulturskolan
Vill du ha studievägledning?
Anmäl dig
Kontakta oss
Ditt meddelande går till Infocenter som ser till att det hamnar hos rätt person – så att du får ett så bra och relevant svar som möjligt.