Mer om programmet
Masterprogrammet i sociologi
Maja Ericson har läst Masterprogrammet i sociologi.
Vad fick dig att välja programmet?
Efter jag hade läst sociologiprogrammet kände jag att jag inte var "klar" med sociologin. Jag ville också ha möjlighet att söka doktorandtjänst framöver. Möjlighet till praktik var nog det som lockade mest, så man kunde få mer kontakt med arbetsmarknaden för sociologer.
Hur var det att läsa programmet?
Det var väldigt roligt, det var mer utrymme för att fördjupa sig i sina egna intresseområden än i kandidatprogrammet. Praktiken var nog det allra bästa, jag trivdes mycket bra där. Jag skrev också min magisteruppsats inom ett forskningsprojekt vilket var en väldigt bra erfarenhet.
Gjorde du några egna studieval inom programmet?
Jag hade praktik inom kvalificerad utredning på regionen.
Vad tycker du om Umeå som studentstad?
Umeå är en jättebra studentstad, det finns allt möjligt att göra. Lagom stor stad också tycker jag.
Hur ser dina framtidsplaner ut?
Just nu har jag ett vikariat som skolkurator så vi får se om jag fortsätter på den banan sen. Annars har jag längre varit sugen på att jobba inom utredning och analys av något slag eller forska.
Har du något tips att ge till den som funderar på att läsa programmet?
Planera dina studier så tydligt som möjligt så du får möjlighet till bättre balans till studier och fritid. Passa på att grotta ner dig i ditt intresseområde i t.ex forskningsöversikten. Praktik vill jag också tipsa om.
Maja Ericson
Kommer från: Härnösand
Har studerat: Masterprogrammet i sociologi
Gör på fritiden: Spelar tv-spel, kollar serier, pysslar och bakar