Information till studenter och medarbetare med anledning av covid-19 (Uppdaterad: 26 januari 2021)
Under tre intensiva septemberdagar bjuder Bildmuseet och Norrlandsoperan på en mängd performanceakter av svenska och internationella konstnärer. Vissa är tidsligt utdragna akter som framförs parallellt på olika platser i byggnaderna, andra är föreställningar som du upplever från början till slut. Det är dags att ge Rum för performance! Följ med på vandringar, upplev nya rum, utmana din bild av kropp och konst, delta i en workshop eller kritikverkstaden.
Performancehelgen är en uppföljare till Bildmuseets och Vita Kuben/Norrlandsoperans lyckade samarbete från 2015, och i år är även Norrlandsoperans dansavdelning med. Temat är Skiften och besökarna får uppleva akter i gränslandet där övergångar mellan tillstånd är möjliga: kroppars transformation, frågor om liv kontra död, platser mellan dröm och verklighet. Fri entré både på Bildmuseet och Norrlandsoperan.
17.00 Art Friday öppnar, musik och bar
17.30–17.45 Invigning av Rum för performance
(Flexhallen)
17.45–18.00 Horses and Heroes, re-enactment – Sally von Rosen (Flexhallen. Pågående performance)
18.15–18.50 Selektion – Lisa W Carlson & Staffan Westerlund
(Plan 0. Pågående performance)
18.00–19.30 Tie, Bind, Bond, Attach, Secure – Miss Vicc Repasi (Plan 6. Pågående performance)
19.00–19.15 Horses and Heroes, re-enactment – Sally von Rosen (Receptionen. Pågående performance)
20.00–21.00 Black Holes – Seke Chimutengwende & Alexandrina Hemsley (Flexhallen. Begränsat antal platser, kom i god tid)
17.00–21.00 Symphony of a Missing Room – Lundahl & Seitl
(I Bildmuseet. 20 minuter interaktiv promenad. Boka tid i receptionen)
17.00–21.00 Reflektionsstation i kaféet.
Kom och kommentera det du upplevt!
17.00–21.00 Alzheimer Café Umeå – Valentina Vetturi
(Operaplan. Ljudinstallation )