Under kursen studeras biologiska, kemiska och fysikaliska exponeringars hälsoeffekter, främst utifrån hur dessa är beskrivna för olika befolkningar och grupper. Särskild tonvikt läggs vid exponeringsförhållanden som i Sverige är vanliga och effekter som är frekventa eller allvarliga. För studerade faktorer beskrivs högriskmiljöer respektive känsliga grupper i samhället. Kursen skall även orientera om miljöfaktorernas relativa betydelse som hälsoproblem samt ge träning i hur man tolkar epidemiologiska studier.
Förväntade studieresultat
Efter avslutad kurs ska studenten kunna:
översiktligt beskriva några av de hälsomässigt mest betydande riskfaktorerna i miljön och deras hälsoeffekter,
känna till grundläggande studieuppläggningar, mått samt begrepp inom miljömedicinen,
genomföra enklare litteratursökning och granskning av vetenskapligt publicerade
forskningsresultat om hälsoeffekter relaterade till miljöfaktorer eller livsmedel,
redogöra för och i enkla fall genomföra de olika stegen i miljömedicinsk riskbedömning.
Behörighetskrav
För tillträde till kursen krävs kurserna Statistiska metoder 7,5 hp och Fysiologi 15 hp eller motsvarande kunskaper.
Undervisningens upplägg
Undervisningen bedrivs i form av föreläsningar, lektioner, seminarier, övningar och projekt. Seminarier, övningar och projekt är obligatoriska moment i kursen.
Examination
Examinationen sker dels i form av seminarier och avrapportering av övningar och projekt och dels i form av prov. Avrapportering av övningar och projekt kan vara skriftliga eller muntliga eller en kombination. Provet är normalt skriftligt. Seminarier, övningar och projekt examineras med betygen Underkänd (U) eller Godkänd (G) och prov med något av betygen Underkänd (U), Godkänd (G) eller Väl godkänd (VG). Betyget utgör en sammanfattande bedömning av resultaten vid examinationens olika delar och sätts först när alla obligatoriska moment är godkända. För hela kursen ges något av betygen Underkänd (U), Godkänd (G) eller Väl godkänd (VG). Den som godkänts i prov får ej genomgå förnyat prov för högre betyg.
En student, som utan godkänt resultat har genomgått två prov för en kurs eller del av en kurs, har rätt att få en annan examinator utsedd, om inte särskilda skäl talar emot det (HF 6 kap. 22§). Begäran om ny examinator ställs till styrelsen för institutionen för ekologi, miljö och geovetenskap.
Litteratur
Litteraturlistan är inte tillgänglig via den webbaserade utbildningskatalogen.
Kontakta aktuell institution.