Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Schema

Välj vilka kurser och grupper du vill visa i ditt schema

aug/sep 2022

  • måndag, 29 augusti 2022
    13:15 till 16:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats BIO.E.203 - Aula Biologica
    Lärare: Mattias Derlen
    Innehåll: Kursintroduktion och föreläsning "Att skriva uppsats"
  • tisdag, 30 augusti 2022
    08:15 till 10:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Hörsal SAM.A.230 (S213)
    Lärare: Ruth Mannelqvist
    Innehåll: Föreläsning Kritisk förhållningssätt i rättsvetenskapliga undersökningar
    10:15 till 12:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Hörsal SAM.A.230 (S213)
    Lärare: Jan Leidö
    Innehåll: Föreläsning Utformning, vetenskapliga krav och att lyfta arbetet genom teorier/perspektiv
    13:15 till 15:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats UB338
    Lärare: Mattias Derlen
    Innehåll: 13.15-14.00: EU-rätt 14.15-15.00: Komparativ rätt
    13:15 till 15:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats MIT.C.323
    Lärare: Lena Enqvist, Carin Ulander-Wänman
    Innehåll: 13.15-14.00: Hälso- och sjukvårdsrätt 14.15-15.00: Arbetsrätt
  • onsdag, 31 augusti 2022
    09:15 till 10:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.A.371 (S305-flex)
    Lärare: Sara Lyrenäs
    Innehåll: 9:15-10.00: Skoljuridik
    09:15 till 10:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Rum för lärande
    Lärare: Johan Holm
    Innehåll: 9.15-10.00: Skatterätt
    10:15 till 11:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.G.515 (S506)
    Lärare: Therese Enarsson
    Innehåll: 10.15-11.00: Brottsoffer
    10:15 till 16:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats UB337
    Lärare: Jan Leidö, Maria Eklund, Maria Forsman
    Innehåll: 10.15-11.00: Civilrätt 13.15-14.00: Socialrätt 14.15-15.00: Barnrätt 15.15-16.00: Immaterialrätt
    11:15 till 12:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats BIO.A.206 - Aula Anatomica
    Lärare: Fanny Holm
    Innehåll: 11.15-12.00: Straffrätt, särskilt internationell straffrätt
    13:15 till 16:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.A.371 (S305-flex)
    Lärare: Mattias Hjertstedt, Markus Naarttijärvi, Ulf Vannebäck
    Innehåll: 13.15-14.00: EKMR 14.15-15.00: Processrätt 15.15-16.00: Fastighetsrätt
  • torsdag, 01 september 2022
    13:15 till 17:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.270 - Ansvaret
    Lärare: Therese Enarsson
    Innehåll: 13.15-14.00: Grupp A 14.15-15.00: Grupp C 15.15-16.00: Grupp E 16.15-17.00: Grupp G
    13:15 till 17:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.A.397 (S301)
    Lärare: Jan Leidö
    Innehåll: 13.15-14.00: Grupp B 14.15-15.00: Grupp D 15.15-16.00: Grupp F 16.15-17.00: Grupp H
  • fredag, 02 september 2022
    08:15 till 12:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.270 - Ansvaret
    Lärare: Jan Leidö
    Innehåll: 8.15-9.00: Grupp J 9.15-10.00: Grupp L 10.15-11.00: Grupp N 11.15-12.00: Grupp P
    08:15 till 12:00

    T 9 - Examensarbete, 30 hp

    Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.566 - Samvetet
    Lärare: Therese Enarsson
    Innehåll: 8.15-9.00: Grupp I 9.15-10.00: Grupp K 10.15-11.00: Grupp M 11.15-12.00: Grupp O
  • lördag, 03 september 2022

    Inget är schemalagt idag.

  • söndag, 04 september 2022

    Inget är schemalagt idag.

Vecka 35 måndag, 29 augusti 2022
13:15 till 16:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats BIO.E.203 - Aula Biologica
Lärare: Mattias Derlen
Innehåll: Kursintroduktion och föreläsning "Att skriva uppsats"
tisdag, 30 augusti 2022
08:15 till 10:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Hörsal SAM.A.230 (S213)
Lärare: Ruth Mannelqvist
Innehåll: Föreläsning Kritisk förhållningssätt i rättsvetenskapliga undersökningar
10:15 till 12:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Hörsal SAM.A.230 (S213)
Lärare: Jan Leidö
Innehåll: Föreläsning Utformning, vetenskapliga krav och att lyfta arbetet genom teorier/perspektiv
13:15 till 15:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats UB338
Lärare: Mattias Derlen
Innehåll: 13.15-14.00: EU-rätt 14.15-15.00: Komparativ rätt
13:15 till 15:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats MIT.C.323
Lärare: Lena Enqvist, Carin Ulander-Wänman
Innehåll: 13.15-14.00: Hälso- och sjukvårdsrätt 14.15-15.00: Arbetsrätt
onsdag, 31 augusti 2022
09:15 till 10:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.A.371 (S305-flex)
Lärare: Sara Lyrenäs
Innehåll: 9:15-10.00: Skoljuridik
09:15 till 10:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats Rum för lärande
Lärare: Johan Holm
Innehåll: 9.15-10.00: Skatterätt
10:15 till 11:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.G.515 (S506)
Lärare: Therese Enarsson
Innehåll: 10.15-11.00: Brottsoffer
10:15 till 16:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats UB337
Lärare: Jan Leidö, Maria Eklund, Maria Forsman
Innehåll: 10.15-11.00: Civilrätt 13.15-14.00: Socialrätt 14.15-15.00: Barnrätt 15.15-16.00: Immaterialrätt
11:15 till 12:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats BIO.A.206 - Aula Anatomica
Lärare: Fanny Holm
Innehåll: 11.15-12.00: Straffrätt, särskilt internationell straffrätt
13:15 till 16:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal, plats SAM.A.371 (S305-flex)
Lärare: Mattias Hjertstedt, Markus Naarttijärvi, Ulf Vannebäck
Innehåll: 13.15-14.00: EKMR 14.15-15.00: Processrätt 15.15-16.00: Fastighetsrätt
torsdag, 01 september 2022
13:15 till 17:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.270 - Ansvaret
Lärare: Therese Enarsson
Innehåll: 13.15-14.00: Grupp A 14.15-15.00: Grupp C 15.15-16.00: Grupp E 16.15-17.00: Grupp G
13:15 till 17:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.A.397 (S301)
Lärare: Jan Leidö
Innehåll: 13.15-14.00: Grupp B 14.15-15.00: Grupp D 15.15-16.00: Grupp F 16.15-17.00: Grupp H
fredag, 02 september 2022
08:15 till 12:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.270 - Ansvaret
Lärare: Jan Leidö
Innehåll: 8.15-9.00: Grupp J 9.15-10.00: Grupp L 10.15-11.00: Grupp N 11.15-12.00: Grupp P
08:15 till 12:00

T 9 - Examensarbete, 30 hp

Eventtyp Seminarium Lokal, plats SAM.B.566 - Samvetet
Lärare: Therese Enarsson
Innehåll: 8.15-9.00: Grupp I 9.15-10.00: Grupp K 10.15-11.00: Grupp M 11.15-12.00: Grupp O
lördag, 03 september 2022
söndag, 04 september 2022