Hoppa direkt till innehållet
printicon
Huvudmenyn dold.

Schema

Välj vilka kurser och grupper du vill visa i ditt schema

augusti 2021

  • måndag, 16 augusti 2021
    09:00 till 09:30

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Introduktion Lokal KBE303-Stora hörsalen
    Lärare: Ulla Carlsson-Graner
    Innehåll: Kursintroduktion
    09:30 till 12:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
    Lärare: Ulla Carlsson-Graner
    Innehåll: Introduktion till floristik, växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
    13:00 till 16:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
  • tisdag, 17 augusti 2021
    09:00 till 12:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
    13:00 till 15:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
    Lärare: Ulla Carlsson-Graner
    Innehåll: Vanliga släkten av gräs, halvgräs och tåg
  • onsdag, 18 augusti 2021
    08:00 till 10:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Träna utantillarter och känna igen familjer
    10:00 till 12:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Träna utantillarter och känna igen familjer
    13:00 till 15:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
    Lärare: Roland Jansson
    Innehåll: Kvantifieringsmetoder för växter
  • torsdag, 19 augusti 2021
    09:00 till 17:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Obligatorisk, Exkursion
    Lärare: Roland Jansson, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Förevisning av metoder och träning av växter i fält, exkursion havsstrand. Obligatoriskt
  • fredag, 20 augusti 2021
    08:00 till 09:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
    Lärare: Katarina Stenman
    Innehåll: Dokumentering och samling av växter, artportalen, etikettering mm
    09:00 till 12:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 1: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 2: Exkursion gräs och halvgräs
    13:00 till 16:00

    Artkunskap och systematik, 15 hp

    Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
    Innehåll: Grupp 2: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 1: Exkursion gräs och halvgräs
  • lördag, 21 augusti 2021

    Inget är schemalagt idag.

  • söndag, 22 augusti 2021

    Inget är schemalagt idag.

Vecka 33 måndag, 16 augusti 2021
09:00 till 09:30

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Introduktion Lokal KBE303-Stora hörsalen
Lärare: Ulla Carlsson-Graner
Innehåll: Kursintroduktion
09:30 till 12:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
Lärare: Ulla Carlsson-Graner
Innehåll: Introduktion till floristik, växtfamiljer och nyckling i 'Kroken'
13:00 till 16:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Exkursion, Praktisk övning Lokal NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
tisdag, 17 augusti 2021
09:00 till 12:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Exkursion, Praktisk övning Lokal NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Exkursion universitetsområdet, träna utantillarter och känna igen familjer
13:00 till 15:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
Lärare: Ulla Carlsson-Graner
Innehåll: Vanliga släkten av gräs, halvgräs och tåg
onsdag, 18 augusti 2021
08:00 till 10:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 2: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 1: Träna utantillarter och känna igen familjer
10:00 till 12:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 1: Nyckling 2-hjärtbladiga Grupp 2: Träna utantillarter och känna igen familjer
13:00 till 15:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
Lärare: Roland Jansson
Innehåll: Kvantifieringsmetoder för växter
torsdag, 19 augusti 2021
09:00 till 17:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Obligatorisk, Exkursion
Lärare: Roland Jansson, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Förevisning av metoder och träning av växter i fält, exkursion havsstrand. Obligatoriskt
fredag, 20 augusti 2021
08:00 till 09:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Föreläsning Lokal KBE303-Stora hörsalen
Lärare: Katarina Stenman
Innehåll: Dokumentering och samling av växter, artportalen, etikettering mm
09:00 till 12:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Exkursion, Praktisk övning Lokal NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 1: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 2: Exkursion gräs och halvgräs
13:00 till 16:00

Artkunskap och systematik, 15 hp

Eventtyp Exkursion, Praktisk övning Lokal NAT.C1.425 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.435 - EMG, Gu-lab, NAT.C1.436 - EMG, Gu-lab
Lärare: Ulla Carlsson-Graner, Katarina Stenman, Elin Lindén, Yasmine Kindlund
Innehåll: Grupp 2: Sortering i växtfamiljer och nyckling av insamlade växter, nyckling gräslika Grupp 1: Exkursion gräs och halvgräs
lördag, 21 augusti 2021
söndag, 22 augusti 2021