Skip to content
printicon
Main menu hidden.

Contact persons for disability support

If you study within a programme, you first turn to the contact person for that programme. You will then get information about who to turn to when it comes to courses within the programme.

If you are studying a single subject course, you turn to the contact person at the department responsible for the course. Which department that is responsible for a particular course is stated in the syllabus.

Here you can search for a specific syllabus.

Contact persons

Below the contact persons are listed for undergraduate programmes, master's programmes and departments.

Undergraduate programmes

Business Programme - Monika Larsson

Fine Arts - Fanni Nylén

Life Science - Maria Jansson

Master's programmes

Go directly to master's programmes beginning with the letter:

A B C E F G H I L M N O P R S T

Accounting - Monika Larsson

Advanced Product Design - Birgitta Sundberg

Architecture and Urban Design - Jenny Nilsson

Artificial intelligence - Lennart Steinvall

Biomedicine - Viktoria Vedin

Business Development and Internationalisation - Martina Sundqvist 

Chemistry - Maria Jansson

Cognitive Science - Anders Lindmark

Computational Science and EngineeringEddie Wadbro and Jennie Ohlsson

Computing Science - Lennart Steinvall 

Constitutional Law and Human Rights - None specified

Crisis Management and Peacebuilding - Anna Levander 

Earth Science - None specified

EcologyMaria Karlsson

Economics - Tomas Raattamaa

Environmental Archaeology - Elisabeth Raddock

Environmental Science - Maria Karlsson

Finance - Monika Larsson

Fine Arts - Fanni Nylén

Gender Studies - Veronika Lodwika

Geoecology - Maria Karlsson

Historical studies - Elisabeth Raddock

Human Computer Interaction and User Experience - Karin Fahlquist

Human Geography with specialisation in Geographical Information Systems (GIS)Håkan Appelblad

Interaction DesignBirgitta Sundberg

IT ManagementAlexandra Lindén

Labour LawStefan Lidberg

Land Use and Environmental LawStefan Lidberg

Law and Society - None specified

Law, Gender and Society - None specified

Leadership and Organisation - Erika Antill

Library and Information ScienceHelen Andersson

Management - Martina Sundqvist

Marketing - Monika Larsson

Mathematical Statistics - Sandra Bern

Mathematics - Sandra Bern

Midwifery - Helen Forsgren

Molecular Biology - Viktoria Vedin

Nursing - Helen Forsgren

Nursing Science - Helen Forsgren

Occupational Health - Anita Petterson Strömbäck

Occupational TherapyBirgit Enberg

Pharmaceutical Science - Sanna Karlsson

Physics - Sandra Straumdal

Physiotherapy - Carin From

Plant and Forest Biotechnology - Laszlo Bako

Public Health - Eva Selin

Public Health with a Specialization in Health Economics - Eva Selin

Political Science - Anna Levander 

Robotics and Control - Catharina Åhgren

Scandinavian Studies with a Focus on Northern Studies - Gisela Taube-Lyxzen

Social Work - Helen Bergström

Spatial Planning and Development - Håkan Appelblad

Special Education Programme - Elin Klint

Special Needs Training - Elin Klint

Sports MedicineApostolos Theos

Statistical Sciences - Jessica Fahlén

Theology Programme - Master Education - Elisabeth Raddock

Tourism - Håkan Appelblad

Transportation Design - Birgitta Sundberg 

Departments (for single subject courses)

Go directly to departments whose name in English begins with the letter:

A C E F G H I L M N O P R S U

Applied Educational Science
(Tillämpad utbildningsvetenskap)


Applied Physics and Electronics -
Catharina Åhgren
(Tillämpad fysik och elektronik)

Chemistry - Maria Jansson
(Kemiska institutionen)

Clinical Microbiology - Karin Emanuelsson
(Klinisk mikrobiologi)

Clinical Sciences
(Klinisk vetenskap)

  • Courses within the 9th semester at the medical programme - Erik Nordh
  • Courses within the 11th semester at the medical programme - Estelle Naumburg
  • Single subject courses in child- and adolescent psychiatry - Maud Normark


Community Medicine and Rehabilitation
- Maria Boström
(Samhällsmedicin och rehabilitering)

Computing Science 
(Datavetenskap)

Creative Studies (Teacher Education) - Nina Mattsson
(Estetiska ämnen i lärarutbildningen)

Culture and Media Studies - Susanne Holst
(Kultur- och medievetenskaper)

  • Ethnology
  • Journalism
  • The History and Theory of Art
  • Cultural Analysis
  • Kulturentreprenör
  • Comparative Literature
  • Media and Communications Studies
  • Museology

Ecology and Environmental Sciences - Maria Karlsson
(Ekologi, miljö och geovetenskap)

Economic History - Hans Jörgensen
(Ekonomisk historia)

Education - Camilla Jonsson
(Pedagogiska institutionen)

Food, Nutrition and Culinary Science - Josefin Brodin
(Kostvetenskap)

Geography - Håkan Appelblad
(Geografi)

Historical, Philosophical and Religious Studies - Elisabeth Raddock
(Idé- och samhällsstudier)

  • Archaeology
  • Philosophy
  • History
  • History of Science and Ideas
  • Religious Studies and Theology

Informatics - Karin Fahlquist 
(Informatik)

Integrative Medical Biology - Nadia Ferry Yassin
(Integrativ medicinsk biologi)

Language Studies - Gisela Taube-Lyxzen
(Språkstudier)

Law - Stefan Lidberg
(Juridiska institutionen)

Mathematics and Mathematical Statistics - Sandra Bern
(Matematik och matematisk statistik)

Medical Biosciences - Nina Ohlson
(Medicinsk biovetenskap)

Medical Biochemistry and Biophysics - Anna Sjöström
(Medicinsk kemi och biofysik)

Molecular Biology - Lina Helgesson
(Molekylärbiologi)

Nursing - Helen Forsgren and Ann-Catrin Johansson
(Omvårdnad)

Odontology - Dirk Prüss
(Odontologi)

Pharmacology and Clinical Neuroscience - Sara Widmark
(Farmakologi och klinisk neurovetenskap)

Physics - Sandra Straumdal
(Fysik)

Plant Physiology - None specified
(Fysiologisk botanik)

Political Science - Anna Levander 
(Statsvetenskapliga institutionen)

Psychology - Jenny Feltenmark
(Psykologi)

Public Health and Clinical Medicine - Emma Lindström
(Folkhälsa och klinisk medicin)

Radiation Sciences - Jonna Wilén
(Strålningsvetenskaper)

School of Restaurant and Culinary Arts - None specified

Science and Mathematics Education - Lotta Vingsle
(Naturvetenskapernas och matematikens didaktik)

Social Work - Gudrun Hedberg
(Socialt arbete)

Sociology - Erika Antill
(Sociologiska institutionen)

Surgical and Perioperative Sciences - Elin Enqvist
(Kirurgisk och perioperativ vetenskap)

Umeå Academy of Fine Arts - Fanni Nylén
(Konsthögskolan)

Umeå Centre for Gender Studies, UCGS - Linda Sandberg
(Umeå centrum för genusstudier)

Umeå Institute of Design - Birgitta Sundberg
(Designhögskolan)

Umeå School of Architecture - Jenny Nilsson
(Arkitekthögskolan)

Umeå School of Business and Economics
(Handelshögskolan)