U25010 De politiska konsekvenserna när yrken försvinner
Det övergripande syftet med forskningsprojektet är att studera de politiska konsekvenserna när yrken försvinner (för valdeltagande, politiska åsikter och partival).
Citering
(SV) Demografiska databasen, CEDAR, Umeå universitet (2026) U25010 [Dataset]. https://doi.org/10.17197/U25010
(ENG) Demographic Data Base, CEDAR, Umeå University (2026) U25010 [Dataset]. https://doi.org/10.17197/U25010
Beskrivning av uttaget
Det övergripande syftet med forskningsprojektet är att studera de politiska konsekvenserna när yrken försvinner (för valdeltagande, politiska åsikter och partival).
Data från folkräkningen 1950 tillsammans med data från folkräkningarna i början av 1900-talet och registerdata från 1960-talet och framåt kommer att användas för att identifiera yrken som minskar i omfattning över tid.
Datamaterialet kommer därefter att aggregeras till de analysnivåer där vi har data på de beroende variablerna valdeltagande och partival och för att analysera sambandet mellan krympande yrken och röstning på lokal och regional nivå.
Utredare och systemutvecklare vid CEDAR, avdelningen för Demografiska databasen, har arbetat med att ta ut data från databasen FOLK1950 som innehåller digitaliserad information från folkräkningen 1950.
Typ av data
Demografiska data
Analysenhet
Individ
Databas
FOLK1950
Variabler
ca 40
Språk
Data: svenska Dokumentation: svenska
Beställare av uttaget
Johannes Lindvall (PI), Statsvetenskapliga institutionen, Göteborgs universitet.